8 mart dünya emekçi kadınlar günü

ofiste 8 masa var. 6 kadın ve bir de ben olmak üzere 7 kişiyiz. yani masanın biri boş. bizim andaval müdür bütün masalara birer demet papatya bırakmış. boş masaya dahi. ama benim masada hiç bişey yok.

olm içimdeki kadın senin burda çalışan tüm kadınları cebinden çıkarır. senin bir demet çiçeğine mi kaldım ben. hadsiz. sen kimsin yeaaa.

(bkz: orospu serkan)

tanım: emperyalizmin bize bir oyunu. hediye alın hediye verin, ekonomiye can verin mantığı. aslında bir direniş günüdür ama emperyalist köpekler bunu bize sevgililer günü havasında kutlattırıyorlar. ben tabi bütün özel günlere karşıyım. bir şey değerli ise her gün değerlidir.
8 mart 1857 tarihinde new york’ta 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı .

26-27 ağustos 1910 tarihinde danimarka’nın kopenhag kentinde 2. enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (uluslararası sosyalist kadınlar konferansı) almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden clara zetkin, 8 mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 mart’ın “ınternationaler frauentag” (ınternational women’s day – dünya kadınlar günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

türkiye de 1921 tarihinde 8 mart dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaya başlandı. 1980 darbesi döneminde dört yıl kutlama yapılmadı. her geçen gün daha büyük kitlelere yayılmakta .
istanbul'da devasa bir kalabalıkla yürüyüş yapılarak kutlanmış gün. tüm kadınların kadınlar günü kutlu olsun. https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/20...
"dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa" tüm kadınlar toplanıp şu ülkeyi baştan aşşağı domestostan geçirse ne güzel olurdu. bu ülkeye medeniyeti,barışı,demokrasiyi,vicdanı kadınlar getirecek; gününüz kutlu olsun. jin jiyan azadi
emeklediğim günden beri minnettar olduğum cinsiyet. kutlu olsun
polis müdahalesi ve katılımcılara plastik mermiler sıkılmasıyla akıllarımıza kazınan dünya kadınlar günüydü.

ankara'da gökkuşağı bayrağına el konmuş.

"polis arama noktalarında gökkuşağı bayrağına "yasadışı" diyerek el koydu. alana arama noktası kurulmadan önce giren eylemcilerin taşıdığı gökkuşağı bayraklarının bazılarını ise alarak kaçan polis, yürüyüş esnasında da sık sık "durma", "yürü", "çabuk ol" gibi uyarılarla eylemcileri taciz etti."

https://www.kaosgl.org/haber/ankara-poli...
kadınlar gününde kadınların meydanlarda abluka altına alınması karşısında ne desem bilemiyorum. kadın halbuki ne güzel şeydir, anlamı ne büyük ve kadimdir. dünyanın arkesi onların ruhu ile özdeş ama maalesef artık başka bir çağda yaşıyoruz. senede bir gün bile çok görülüyor onlara. bu bizim doğa düşmanlığımızın başka bir uzantısı gibi geliyor bana.
reis avrupa ve amerika'ya seslenmişti, 8 martı kutlamak için önce şiddeti bitirin demişti. kendi polisi meydanlarda bakın kadınlara neler yapıyor. avrupayı iki yüzlülükle suçlayanlar acaba sizin kaç tane yüzünüz var?!

o güzel emekçi kadınlara bin selam!

hak yerini bir gün bulacak.
  • /
  • 3