ayı sözlük dergisi için önerilen fikirler ve entryler

ayı sözlük kitap çıkarıyor düşüncesi sonrasında kitabın içinde yer verilmeli diye düşündüğünüz tüm entrylerin id numaralarını burada paylaşıyorduk ki kitabın hem basım süreci, basım aşaması, hem okunurluğu hem de devamlılığı sıkıntılı olacağından zirvede bu konuyu konuştuk ve 3 ay aralıklarla ayı sözlük dergisi olarak çıkaralım diye düşündük. adı homojen dergi olacak. bu bir e-dergi olacağı için çok daha kolay erişilebilir ve çok daha fazla kişiye ulaşılır ve okunur diye düşünüyoruz.

http://homojen.ayisozluk.com/ adresinden yayın yapacağız. ilk kurumu panda yaptı fakat dergi set-up'ı da kurmamız gerekiyor. kadro tamamlanınca istanbuldaki dergi ekip üyeleriyle bir zirve düzenleyip yapılacaklar, edilecekler konusunda konuşmamız gerekecek. 6 ayda bir çıkaracağım için bu bize sıkıntı değil de keyif versin istiyorum. el birliğiyle kimse kasılmadan güzel bir dergi çıkarabiliriz, kadro çok sağlam.

öncelikle wordpress bilen yazarlara çok ihtiyaç var. birde grafik, tasarım programlarına hakim yazarlara çok ihtiyaç duyacağız.

edit: ayı sözlük dergisi için öneri ve fikirlere devam. dergiye hangi konularda destek verebilirsiniz? gönüllüleri dergi ekibine ilave edeceğiz. mesela;

film, sinema, edebiyat, alış veriş, moda, teknoloji, eğlence dünyası, ünlü lgbtiler, röportajlar, entrylerden seçmeler, aylık özetler, gündem haberler, psikoloji, seyahat, gey ve gey friendly mekanlar, siyaset, bear fotoğrafları, erkek fotoğrafları, kadın fotoğrafları, sağlık haberleri, mutfak, yeme içme, alkoller, kokteyller, mezeler, senaryo, dizi, hikaye, hukuksal konular gibi gibi. (çoğaltabiliriz)

dergi ile ilgili mail trafiğini kolaylaştırmak adına yandexte homojen@ayisozluk.com mail grubunu oluşturduk. dergi ekibindeki yazarlara tek tek mail adresi alacağız. örneğin darkbear@ayisozluk.com gibi her yazarın mail adresi olacak. maillere mail.ayisozluk.com adresinden erişebileceksiniz. ayrıca yandex.mail mobil uygulaması da var, telefon ve tabletlerinize kurabilir ve maillerinizi kolayca takip edebilirsiniz. şuan yapılması gereken ekipteki yazarların bana şifrelerinin ne olmasını istediklerini bildirmeleri. sisteme o şifreyle ve yazaradı@ayisozluk.com ile kayıtlarını sağlayacağım. sonrasında yazarlar sistemde oturum açarak şifrelerini değiştirebilecekler. her yazar mail gönderirken homojen@ayisozluk.com a gönderdiğinde ilgili mail tüm yazarlara iletilmiş olacak.

kadro kuruyoruz, desteklemek isteyen herkesi bekliyoruz. 6 ayda 1 çıkacağı için kimse çok yorulmayacak diye umuyoruz; belki de 2 ayda bir çıkar, alacağımız tepkiler ve keyifle doğru orantılı gelişecek, değişecek.


derginin genel koordinasyonundan ben ve cake sorumludur.

zirvede belirlenen alternatif konular şöyle: onur yürüyüşü, osmanlıda eşcinsellik, orta doğuda eşcinsellik, trans geçiş süreci, sansür (rtük vs.), eşcinsellikte roller gibi. bu konulara talip olanlar varsa iletişime geçebilirler.

ortaya iyi bir dergi çıkarmaksa amaç bir kaç bilgi paylaşmakta ve önerilerde bulunmakta fayda var. öncelikte homojen@ayisozluk.com mail grubunu server olarak kullanacağımız için, harika, süper olmuş, naber? gibi içi boş mailler ile doldurmamamız gerekiyor. her yazarın kendine ail mail adresi olduğu için direk kendisine ulaşarak tebrikler, selamlar gönderebilirsiniz.

yazıların ağustos ayı başında bizlere ulaşması gerekiyor. bu yazılarınız editlenecek düzenlenecek ve sonrasında siteye ekleneceği için bunlar zaman alan şeyler. ayrıca her yazının başına bir başlık koymayı unutmayınız. tabiki yazılarınıza mutlaka görseller de eklemeniz gerekli. magazin dergisi olmasak bile "dergi dediğin bol görselli olur" mantığıyla bakarsak 1-2 kişinin tüm yazılara görsel bulması, yetiştirmesi mümkün değil.

yazılara telif hakkı olmayan resimler eklemeye özen göstereceğiz ve ayrıca yazılarda kesinlikle başka kaynaklardan copy paste yazı olmaması gerekiyor. buna dikkat etmeliyiz. her türlü soru ve probleminizde cake ve bana ulaşabilirsiniz. dergi için yaptıklarınızı, yapacaklarınızı ve yapmayı planladıklarınızı merakla ve sabırsızlıkla bekliyoruz.

önemli not: dergi whatsapp grubunu geyik yapmak için kullanmayalım. ciddiyetle yazalım. çöp iletilere yer vermeyelim. yoğun bir hayat süren çok vakti olmayan kullanıcılarımızı hayattan soğutmayalım.
ilk önerilen entry;

(bkz:#221000)

devamını tüm yazarlardan bekliyorum. geyiksiz biçimde lütfen.
(bkz: gökkuşağın yedi rengi )
hem eşcinsel hareketinin simgesi olduğu için hemde dışardan faklı görünsek bile aslında içiçe olduğumuz birlikte yaşayabileceğimiz anlamı çıkartılabilir
her renk için de bi cinsel yönelim simgelenebilir
(bkz: gay )
(bkz: lezbiyen )
(bkz: biseksüel )
(bkz: transseksüel )
(bkz: travesti )
(bkz: interseksüel )
(bkz: heteroseksüel )

imla : sadece kitabın ismi hakkında fikir beyan etmek istedim
kitabı alacaklar için kitabın ön sayfasına bu başlık gibi bir başlık yazılarak içerisi doldurulabilir.
(bkz: ayı sözlüğü ziyaret eden heteroseksüllere bir not) sözlükteki bu başlık kitaba uyarlanabilir:
(bkz: ayı sözlük kitabını okumak isteyenlere bir not) gibi.
ardından ayı sözlük yazarlarının meslekleri(amaç her yerde olduğumuzu hatırlatmak), ayı sözlük yazarlarının yaşadığı ilginç ve komik olaylar ve tabi ki ayı sözlük itiraf. yetenekli yazarlar varsa yazdıkları şiir, kısa hikaye gibi ürünler ayı sözlük edebiyat isimli başlık altında toplanabilir. bu başlık için sözlük yazarlarına ait sözler ya da günün sözü başlıklarından yararlanılabilir. (bkz: günün sözü)
ayrıca ayı sözlük yazarlarının ilk aşkları başlığından da entryler alınabilir. (bkz: ayı sözlük yazarlarının ilk aşkları)
aileye açılmak ile ilgili bir başlık koyulabilir (bkz: aileye eşcinsel olduğunu söylemek)
evlilik ile ilgili başlıklar olabilir (bkz: evlenmek zorunda olmak) ve (bkz: eşcinsel evlilik) ikisini bir arada verip eşcinsel evliliğin önemi vurgulanabilir ayrıca (bkz: evli bir erkekle ilişki yaşamak) başlığıyla bir nebze rahatsız edilip dikkat çekilebilir
askerlik mevzusuna yönelik başlıklar olabilir (bkz: eşcinsellerin askerlik serüveni)
eşcinsel jargonu ile ilgili başlıklar olabilir (bkz: koli kesmek)
kitabın arka kapağına da ayı sözlük hakkındaki bilgiler ve içeriği hakkında kısa bir bilgi verildi mi tamamdııırrr. nur topu gibi bir kitabımız olduuuu *

edit: direkt entry istenmiş yeni fark ediyorum. bu saydığım başlıklarla ilgili entry bulduğumda ayrı bir entry olarak onları da girerim saygılar.


muahhhh'ın şukela girilerinden önerdiklerim;

(bkz:#158180)
(bkz:#152704)
(bkz:#190209)
(bkz:#140962)
(bkz:#143929)
armut'un şukela girilerinden önerdiklerim;


(bkz:#147458)
(bkz:#148399)
(bkz:#160189)
(bkz:#186056)
pembe panjurlu ev'in şukela girilerinden önerdiklerim;

(bkz:#210871)
(bkz:#224441)
(bkz:#206347)
(bkz:#206587)
(bkz:#207174)
wagaman'ın şukela girilerinden önerdiklerim;

(bkz:#97976)
(bkz:#81594)
(bkz:#123472)
(bkz: şerefsizim ben bunu düşünmüştüm)

kitabın yarısı itiraflardan oluşmalı. o kadar güzel şeyler var ki, insanın kanını donduruyor. tecavüzünden tutun da, aileye itirafına kadar tam bir cevher yatağı itiraf başlığı.
bir de bu başlığın dışında bir entry seçme heyeti oluşturun. 5-6 tane yazar (ben de varım) başlık bölüşümü yapıp tepeden tırnağa didikleyip seçsinler. sonra seçilenler arasından tekrar bi eleme yapılsın. mis gibi bi iş çıkar bu şekilde.
kitabın hem basım süreci, basım aşaması, hem okunurluğu hem de devamlılığı sıkıntılı olacağından zirvede bu konuyu konuştuk ve 6 ay aralıklarla ayı sözlük dergisi olarak çıkaralım diye düşündük. bu bir e-dergi olacağı için çok daha kolay erişilebilir diye düşünüyoruz. nasıl fikir?
buraya kumanın şiirlerini de eklemek lazım tek tek nasıl bulacağım bilmiyorum.
bu kadar renkli ve ilgili insanın bulunduğu bir mecrada sayısız konuda yazılar yazılabilir. ne kadar çok konu ele alınırsa o kadar ilgi çeker. spordan sanata, politikadan toplumsal sorunlara, gezi, eğlence rehberine kadar her şey bulunmalı. hepsi için yaratıcı yazarlarımız olduğunu düşünüyorum.
öncelikle 2-3 editör (wordpress kullanabilecek yazarlardan)
dergide kullanmak için görselleri basitçe tasarlayabilecek grafik bilgisi olan yazarlar.
yazılacak konulara öneriler gerekiyor. (edit: ilk entryde toparlanıyor)

kendi çapımda köşe yazıları ve sağlık konusunda minik bilgilerle katılabilirim. bölümlere göre entry seçme konusunda da destek verebilirim. teknik konulardan hiç anlamam. bir de dergi için zirve yapılıp bu konuda yüzyüze beyin fırtınası oluşturmak da lazım diye düşünüyorum.
  • /
  • 3