azrail

kurana göre ölümü en son tadacak olan canlı.canı alınırken ki çığlığı semayı yerle bir edecekmiş.*
ingmar bergman'a göre, ölüm hakkında kafa yoran fakat kafasında bir yere koyamayan insanları arayıp onlarla akıl yürütmeceye dayanan tehlikeli oyunlar oynayan oyun arkadaşı. oyunun sonunda biri ölüyor, bilin bakalım kim?
işi zordur. her daim mesai yapar. bi israfil değil.
allah yarattı demem kullanımıyla dünya üzerinde kendisine rakip çıkılabilen melek.
birbirimize koşar adımlarla yaklaştığımız anlar olmasına rağmen karşılaşamadığım melektir. 4 büyük melekten gözümde en heybetlisidir. vurdummu uçurur yani öyle bişey sanırım.
kötü düşünmemek lazım diğer tarafa giderken eşlik edecek arkadaş demek daha iyi.*
diğer adıyla melekül mevt yani ölüm meleğidir. dünya üzerinde vadesi dolmuş olanlarının canlarını almakla görevlidir.
kaçırılmayan tek randevumuzun tarafı... -"aman unuttuydum" , -"ahh bak bayılmışım da gelemedim", -"abi trafik sıkıştı haftaya inşallah" yok.
islamiyetin dört büyük meleğinden biri. ölüm meleği.
onu gördüğünde , yeni bir maceraya başlayacağın zamanın geldiğini anladığın melek .
teşbih yapacak olursak bir nevi seri katil diyebiliriz. seri cinayetlerde genelde kurbanların ortak profili olur ama bazen de olmaz. azrailin skala çok geniş. asıl kötü olanı: seri katillerin bazen taklitçileri olur ve benzer yöntemlerle cinayet işlerler. azrailin bu dünyada insanlar arasında çok sayıda taklitçisi olmuştur insanlık tarihi boyunca. ve hala can almaya devam ediyorlar.
hayat ağacı karşısında oturan, solan ruhları ağaçtan koparan, rivayete göre ayağından başına kadar gözlerle dolu olan dört büyük melekten biri.
bence sembol. aynı anda binlerce insan ölüyor. hepsine nasıl yetişiyor ki. saçma. garip.