baykuş

uğursuzluk getirdiğine inanılır ama aşağıdaki videoyu izledikten sonra fikriniz değişecek ağzını yüzünü kıra kıra sevesiniz gelecek baykuşları.masallarda bilgeliğin sembolüdür.kafasını 260 270 derece döndürebilme potansiyeline sahiptirler.gece avlanırlar gündüz dinlenirler.
http://kisalt.com/2gf
annemin çamaşırları astığı telin demirinde görmüştüm bir gece. gözlerini dikmiş bana doğru bakıyordu. inanılmaz korkmuştum. *

(bkz: bozbaykuşlar)
bizimkiler adlı fenomen tv dizisinin cemil karakterinin takma adıdır. *

(bkz: baykuş cemil)

okan bayülgenin tv8 deki programlarının maskotu olarak kullanıldığı hayvandır.
harry potter'daki hedwig sayesinde inanılmaz sempati duyduğum hayvan.
sesi görüntüsü kadar asil olmayan bir kuş türüdür.
erkek olan kuş.

bayankuş daha yok.
felaket tellalı gibi konuşan negatif insanlara hitab şeklimdir.
korkutucu ve asil görünüşlü kuş, uğursuzluk getirdiğine inanılması filmlerde -özellikle korku filmlerde- çizdirildiği korku filmleriyle özdeşleşen imajdır.
yunan mitolojisine göre bilgelik ve savaş* tanrıçası olan athena'nın simgesi olan hayvandır. metaforik olarak biçok yerde karşımıza çıkabilir bu simge... onu metafor haline getiren de hegel'in ünlü eserlerinden biri olan hukuk felsefesinin prensiplerinde hakkında yazdığıdır. hegel eşyanın var olmasından sonra düşüncesinin var olduğunu savuınur ve bu yüzden "herkes kendi zamanının çocuğudur" der... bunu da metaforik olarak eşyayı-olayları anlamak için önce bunların var olması gerektiğini söyler ve kitabında " minerva'nın baykuşu ancak gün batarken uçmaya başlar" der...*


annemin arkadaşının gece camda gördükten sonra, babasını kaybettiği kuştur. inanmam öyle şeylere ama insan bi acayip oluyor yine de.
başlarını 270 derece döndürebilmelerinin sebebi çevrelerini rahatça görebilmeleridir. zira gözleri göz çukurunun içinde dönmez. araba farı gibi sabittir.
kanatları yoğun yumuşak tüylerle kaplıdır. bu yüzden çok sessiz uçar ve avlarını gafil avlarlar.
mavi rengi görebilen tek kuş türüdür.
olağanüstü gelişmiş bir işitme yeteneğine sahip olan baykuşların kulaklarında, istedikleri zaman açıp kapayabildikleri perdeler mevcuttur.
uğursuzluk getirdiği yanılgısı olan kuştur ne hikmetse tam tersidir getirisi o kuşun , baykuş bir evin yakınında sürekli pineklediğini görüyorsanız o evde yaşayanların ciddi sorunları var demektir yani baykuş sizden onlara yardım etmenizi işaret etmek için oradadır
mimar sinan güzel sanatlar üniversitesinin logosu olan kuştur.mitolojide ilham tanrısının omzunda durduğu farzedilir ve okulun bu kuşu, bu nedenle logo olarak seçtiği söylenir. canim okulum.