bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak

en kötü akıl hastalığı.
armut piş ağzıma düş modudur biraz.
sanırım biri benden bahsediyor.
fikirleri insanlarla paylaşmadan önce araştırmalı, doğruluğu kontrol edilmeli. budala yerine konmamak için.
arada bir sessiz kalmanın da anlamlı bir seçim olduğunu görmezden gelmektir.

(bkz: susmak)
bazıları vardır, bir konuda da bilgin olmasın demek gelir içimden.

bazen bu duruma da düşerler ve komik görünürler. (bkz: orospuya sikiş öğretmek)
türk insanın sorulan soruya ''bilmiyorum'' diyemesinin sebebidir. bilmese de sallar.
şebnem ferah'ın 5. albümü olan can kırıkları albümünde 'zaman geçip gidiyor' isimli şarkının sözlerinden bir kısmı.
sikismeden çocuk sahibi olmak gibidir. haa bazi durumlarda gerçekten olur. siz ebleh ebleh çocugum oldu diye sevinirken, herseyden habersiz çocuga, çoktan "piç", sizede "boynuzlu" teshisi konulmustur bile.

bilgi sahibi olmadan edindiginiz fikirler de, muhtemelen nesebi belirsiz diye nitelendirilip kaale alinmayacaktir. yapmayin.
kisacası ben malım diye gezmektir ortada bu kadar da olmaz yani.
nirvanaya ulaşmış ulu kişinin zihninin evrenle tam uyumu sonucu oluşan gerçek durum. o kadar kemalete ulaşmıştır ki ötesi yoktur. en son okudukları kitap ilkokul sıralarında her kütüphanenin demirbaşı cin ali'nin maceralarıdır, bir kitapkurdudur. ayda mutlaka bir kere gazete alır, yıldız falına bakar... astro fizikten ekmek fiyatına; ortadoğu sorunsalının fındık üreticileri üzerindeki etkisinden paris hiltonunun giydiği donun markasına kadar her konuda derin bir fikriyatı vardır. toplum içerisinde saygın yerleri vardır, kendileri hakkında toplum genelde gülerek bahseder... o kadar yanee
ülkemizde en çok karşılaştığımız durumdur. herkesin her konuda fikri vardır ve mutlaka yorumu, ama çoğunun gerçekten bilgisi yoktur. ahkam keserler bir de karşısındakini de cahil sanarak. komiksiniz be gülüm.