carrie

europe un 1986 yapımı müthiş parçasıdır. her dinleyişimde beni benden alır.

stephen king in bir romanı ve aynı isimle çekilmiş efsanevi sinema filmi. çekildiği yıla göre oldukça başarılıdır.
ilkokul yıllarımda her sene sonu yapılan eğlencelerde kızlı erkekli dans olayının en temel şarkısıydı herhalde..halen severek dinlediğim parçalardandır.
efsane dizi sex and the city'de sarah jessica parker tarafından canlandırılan karakterin ön adı.

(bkz: carrie bradshaw)
1976 yapımı korku filmidir. sissy spacek bu filmdeki rolüyle en iyi kadın oyuncu oscar'ını almıştır. julianne moore'lu ve chloe grace moretz'li remake'ini ise izlememize az kaldı. aşırı dinci bir hristiyan annenin yanında büyüyen ve lise arkadaşlarının tacizlerine maruz kalan carrie'nin yarı fantastik, korku dolu öyküsü stephen king'e aittir. yeni filmde dinci anne rolünde julianne moore'un olması filmle ilgili beklentileri yükseltiyor. film afişlerinde carrie'nin kanlı yüzünün altında yazan god wont save you abd'de tepkilere yol açmış. merakla bekiyoruz...
2013 yapımı yeniden çevirimi fena halde kötü olan korku filmi klasiği.

yeniden çevrimin görmeye değer tek yanı julianne moore'un her zamanki olağanüstü oyunculuğundan ibaret ve geriye kalan herşey öylesine yapılmış izlenimi veriyor. karakter gelişimi, kurgu, dialog vs. hak getire.... büyük beklentilerle ve önceki yapımı referans alarak izlerseniz hayal kırıklığı kaçınılmaz.
eskiden kendi hayatımı carrie'ninkine benzetirdim. benim de psişik yeteneklerim olacağını düşünürdüm. en güzel sahnesi son sahnesidir.
taç giydiği sırada kafasından aşağı kan döküp eğlenip dalga geçmişlerdi o anı hiç umutmuyorum. kötülük cezasız kalmaz.
günah tohumu olarak da bilinen 2 oscar adaylığı da bulunan korku kült'ü.(1976) sanılan aksine iki oscar ödülünü de alamamıştır. 2013 yılında rezil leş bir versiyonu çekilmiştir. filmin 1976 tarihli versiyonu puan olarak imdb'de en yüksek puanlı korku fimlerinden biridir.

brian de palma'nın hayli başarılı işlerinden biri olan film, aşırı popüler olması nedeniyle bağımsız korku sineması sinefilleri tarafından hep vasat olarak görülmüş ancak stephen king roman uyarlaması olması nedeniyle hep saygı görmüştür.

sissy spacek ve john travolta filmin süprizi. sinema tarihinin en iyi 20 korku filminden biri kabul edilir.

film doğa üstü güçleri olan bir kızın çevresine yaşattıklarını konu alır.

carrienin basindan asagiya domuz kani bosalttiklari sahne populär kulturen kult anlarindan biridir.
julianne moore'un oyunculuğunu ayrı tutarak, 2013 yeniden çevrimindense 1999 tarihli devam filmi düşük puanına rağmen daha izlenilesidir.
https://www.imdb.com/title/tt0144814/