diyarbakır

türkiye de terör örgütü sebebiyle adı çıkmış, aykırı tavırlarıyla ayrı bir havası olduğunu düşündüğüm şehir.
karpuzuyla ünlü, halkının ciğer kebabını (cartlak) kahvaltıda hüplettiği memleket. zamanında kızlar sokakta mini etekle gezermiş...güneydoğunun paris i diye anılırmış.
gaziantep'in ardından güneydoğu bölgesinin en büyük şehri. seneler önce gittiğimde kafamdaki onlarca önyargıyı silip atmıştı. müthiş geri kalmış ve muhafazakar bir yer beklerken tersi bir görüntüyle karşılaşmıştım. bir hayli şehirleşmiş ve kent kültürü olan bir yer. bölgedeki en büyük şehirlerden biri olduğu için köyden kente göç sorunuyla boğuşuyor. halkı son derece politize ve yardımsever. kent merkezinde bulunan uzunca bir alışveriş caddesi var; ismi ofis caddesi. kentte ciddi sayıda memur ve asker ikamet ediyor. diyarbakır'da bulunan dicle üniversitesi çok büyük ve köklü bir üniversite. malesef yaşanan terör olayları üniversitenin adını geriletmiş durumda. söylenenlere göre güneydoğu dışından gelen öğrenci sayısında bir hayli azalma olmuş. yolunuz diyarbakır'a düşerse melengiç kahvesi içmeyi ve sac kebabı yemeyi ihmal etmeyin...
kürdistan'ın başkenti olması umulan şehir'dir, kürtçe ismiyle amed
doğunun en büyük ili.istanbul gibi aşırı kalabalık ve aşırı pahalı.siyah taşlardan dolayı bilmiyorum ama çok kasvetli bir havası var.dolandırıcısı,gaspçısı,torbacısı boldur.ve tüm caddelerde cirit atarlar.uyuşturucu kullanımı en fazla olan illerden doğuyu gururla temsil eder.
surları,camileri,kiliseleri görülmesi gereken yerleridir.güzeldir diyarbekir her haliyle.
gün itibariyle her tarafı savaş alanına dönmüş güzelim şehir. sur'da sokağı çıkma yasağı ve asker+polis operasyonu devam ederken; dün hdp ve dtk 'eylemsizlik' çağrısı yapmıştı. güne kepenk kapatma eylemi/zorunluluğuyla başlayan şehrin birsürü noktasında çatışmalar sürüyor hâlâ. her bir koldan sistematik bir şekilde yakılıp yıkılıyor şehir. öyle beylik beylik 'barış'tır, 'hoşgörü'dür, 'anlayış'tır...hezeyanlarına girmeye hiç gerek yok. kısa ve uzun vadede hiçbir şekilde geri dönülemez ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara gebe zuhur eyleyen olaylar/durumlar yüzünden.
çok yazık.


ekleme:
öldürülen insanların olduğu haberleri var bir de videolarıyla birlikte hem de.
gerçekten yazık.
benim anlamadığım madem bu şehir pkk nın cephaneliği karargahı olmuş orada yaşayan insanlar zorla ya da isteyerek yardım yataklık yapıyor,madem gruplaşma, çeteleşme, birlik oluşturma var bunlar olana kadar kooskoca devletin, yeni türkiye'nin, dünya lideri barındıran bir ülkenin istihbaratı nerdeydi?napıyordu?köşedeki tabureye oturmuş çekirdek çitleyerek seyrediyordu herhalde görüntü onu gösteriyor.
çocuk pornosunun en çok aratıldığı şehir.

onu bunu bırak, ciddi ciddi bunu aratanlar var yani.
amed diyarbakırın taaa roma imparatorluğundan beri kullanılan ismidir belki hitit ya da sümerlere kadar gidiyordur kökeni. doğunun en özel şehirlerinden biridir ve insanı baldan tatlıdır. keşke gerçek potansiyelini ortaya koyabilse ve türkiyenin ne büyük bir zenginliği olduğunu cümle aleme onurla gösterebilsek. müziği mutfağı mistik yaşantısı etnik yapısı tarihi itibari ile ortadoğuda eşi benzeri yoktur.
tarihi surları, ciğeri, karpuzu ve kadayıfı ile meşhur şehrimiz.
belli başlı kürt örgütlerinin başkent olarak saydığı memleket .