ermenistan

türkiye'nin kuzeydoğusunda, aras nehri'nin ortak sınırımızı oluşturduğu küçük güney kafkasyaülkesi.
başkenti erivan olan ülkenin nüfusu üç milyonun altında.
şu günlerde cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıliyor ve eski cumhurbaşkanı serj sarkisyan'ın yeniden seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor.
resmi dili bati ermenilerinin kullandigi dil ile ayni degildir, bu sebeple turkiye ermenileri, ermenistanlilari anlamakta gucluk ceker. trans kafkasya'da denize kiyisi olmayan yegane - nahcivan'i saymaz isek- ulkedir*, bati ve dogudan uygulanan ticari ambargo sebebi ile iran ve gurcistan ile ticari iliskileri hayati onem tasir.
halki zengin degildir, ama muzik ve sanat kulturu gelismis bir yapiya sahiptir. satranc'ta dunyanin en basarili ulkeleri arasindadir.
en az yunanistan kadar bize yakın olan bir başka sözde düşman; ama özde kardeş-komşumuz!
türk kültürünün cakmasini yaşayan,türkiye'ye olan düşmanlıkları ile popülerlik sağlayan ülkedir.
dönüşüm içerisinde. eşcinsel evliliklerin önünü kapatmaya çalışıyorlar. hükümet yetkilileri anayasa maddesi değişimine giderek bunu yapmayı planlıyor. ermenistan cumhuriyeti güncel anayasanın 35. maddesi’nde geçen “evlenme çağına gelen erkek ve kadınlar evlenme hakkına sahiptir ve kendi özgür iradesine göre bir aile kurabilirler” maddesi “evlenme çağına gelen erkek ve kadınlar birbirleriyle evlenme hakkına sahiptir ve kendi özgür iradesine göre bir aile kurabilirler” maddesi ile değiştirilecek. böylelikle eşcinsel evlilikleri önü anayasal olarak kapatılmış olacak.
başkenti erivan, kendilerine göre yerivan veya yerevan, aslında revan adlı eski bir türk kentidir.
revani adlı tatlının adı buradan gelir. halkı en çok, 70 yıla yakın süren sscb idaresinin izlerini silmekle meşguldür halen.
sevip saygi duydugum ulke lakin bunlarin turkiye'de yasayan bazi vatandaslari bu ara sosyal paylasim platformlarinda bizim erzurum, kars taraflarini almis sekilde resimler paylasiyorlar. ustunde de koca bir armenia yaziyor. bu hareketlerini anlamlandiramadigimiz memleket. belki de resimleri kuzenleri paylasmistir.

edit: tam 4 yıl sonra fikrim tepetaklak oldu.
bunlar coştu resmen.
aras nehri kenarında az dolaşın, hemen askerleri rahatsız olur. bizim ağrı dağı'na hallenmeleri ise ayrı bi enteresanlik.
erkeklerini yakisikli buldugum landlocked ulke
bir ara ziyaret etmeyi istediğim ülke.
çok değil bundan yüz yıl öncesine kadar bu topraklarda yaşadılar. güldüler, ağladılar, aşık oldular, şarkılar söylediler... ama şimdi bir şekilde(!) yoklar.
siyasilerimizin her fırsatta överek bahsettikleri %99'u müslüman olan bir ülke olduk. diğer ülkeler çeşitlilikleri ile övünürken biz bununla övünüyoruz. bakın en dandik orta doğu ülkesinde bile bu oran %99'un yanından geçmez. beraber yaşamayı becerememişiz.
gidip bir ne kaçırdığıma bakmak istiyorum kendi adıma. nasıl komşularımız olurmuş acaba diye.
bir asya ülkesidir.
hani yaramaz komşu çocuğu olur ya oturduğumuz yerde bize sataşır, hiç sebepsiz. aynı öyle bir ülke bu ülke. durup durup sıkıntı çıkarıyor başımıza elemanlar.
azerbaycan'a topraklarını sulh içinde vermediği için azerbaycan'ın söke söke aldığı ülke. ayrıca gençlerin savaşmak istemediğine, siyasilerin onları zorladığını dair iddialar geliyor. kaldı ki savaşın her türlüsüne karşıyız. kendi aç gözlüklülüklerinin bedelini ödüyorlar şuan.
yıllar önce acid pauli'nin garni tapınağında verdiği cercle konseri için gittiğim ülke. o dönem tr üzerinden ermenistan'a uçuş yoktu atina üzerinden gitmiştik şimdi tr ile tekrar uçak seferleri başlamış. gördüğüm en temiz ülke olabilir erivan sokaklarında iğne ucu kadar çöp bile bulamazsınız her yerde çeşme ve su sebilleri var içme suyu bedava yani. halkı soğuk ve mesafeli.