ermenistan

türkiye'nin kuzeydoğusunda, aras nehri'nin ortak sınırımızı oluşturduğu küçük güney kafkasyaülkesi.
başkenti erivan olan ülkenin nüfusu üç milyonun altında.
şu günlerde cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıliyor ve eski cumhurbaşkanı serj sarkisyan'ın yeniden seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor.
resmi dili bati ermenilerinin kullandigi dil ile ayni degildir, bu sebeple turkiye ermenileri, ermenistanlilari anlamakta gucluk ceker. trans kafkasya'da denize kiyisi olmayan yegane - nahcivan'i saymaz isek- ulkedir*, bati ve dogudan uygulanan ticari ambargo sebebi ile iran ve gurcistan ile ticari iliskileri hayati onem tasir.
halki zengin degildir, ama muzik ve sanat kulturu gelismis bir yapiya sahiptir. satranc'ta dunyanin en basarili ulkeleri arasindadir.
en az yunanistan kadar bize yakın olan bir başka sözde düşman; ama özde kardeş-komşumuz!
türk kültürünün cakmasini yaşayan,türkiye'ye olan düşmanlıkları ile popülerlik sağlayan ülkedir.
dönüşüm içerisinde. eşcinsel evliliklerin önünü kapatmaya çalışıyorlar. hükümet yetkilileri anayasa maddesi değişimine giderek bunu yapmayı planlıyor. ermenistan cumhuriyeti güncel anayasanın 35. maddesi’nde geçen “evlenme çağına gelen erkek ve kadınlar evlenme hakkına sahiptir ve kendi özgür iradesine göre bir aile kurabilirler” maddesi “evlenme çağına gelen erkek ve kadınlar birbirleriyle evlenme hakkına sahiptir ve kendi özgür iradesine göre bir aile kurabilirler” maddesi ile değiştirilecek. böylelikle eşcinsel evlilikleri önü anayasal olarak kapatılmış olacak.
başkenti erivan, kendilerine göre yerivan veya yerevan, aslında revan adlı eski bir türk kentidir.
revani adlı tatlının adı buradan gelir. halkı en çok, 70 yıla yakın süren sscb idaresinin izlerini silmekle meşguldür halen.
sevip saygi duydugum ulke lakin bunlarin turkiye'de yasayan bazi vatandaslari bu ara sosyal paylasim platformlarinda bizim erzurum, kars taraflarini almis sekilde resimler paylasiyorlar. ustunde de koca bir armenia yaziyor. bu hareketlerini anlamlandiramadigimiz memleket. belki de resimleri kuzenleri paylasmistir.