filmekimi film festivali

bu yıl 12.si düzenlenen alternatif film festivali.

27 eylül cuma sabahı başlayacak festivalde 40'a yakın film gösterilecek. seanslar atlas, beyoğlu ve nişantaşı city's"te. boş ev filmi ile beni benden alıp başka yerlere götüren kim ki-duk'un yönettiği moebius'nda yer aldığı festival biletleri 5, 10 ve 15-tl.
biletlerinin satışa çıkışından iki gün sonra gittiğimde gitmeyi planladığım beş filmden yalnızca birinin biletlerini bulabildiğim festival. daha fazla gösterim olması bu kadar imkansız mıydı? *
her yıl sabırsızlıkla beklediğim etkinlik. bu sene 7-16 ekim arasında olacaktır. her sene olduğu gibi dört salonda gösterilecektir. kadıköy rexx, atlas sineması, beyoğlu sineması ve geçen seneden farklı olarak ortaköy feriye sineması yerine city's nişantaşı seçilerek şaşırtmışlardır.

filmleri inceleme fırsatı bulamadım ancak en yakın zamanda kendime bi program hazırlayacağım. yanımda birisi olsun olmasın gitmek istiyorum. en kötü geçen sene ki gibi yalnız başıma gider jelibonlarımla izlerim. meditasyon olur bana işte.

dünya sinemasından güzel filmler olması ve orjinal dillerinde filmleri izlemek cidden çok keyifli. umarım geçen sene ki gibi biletler çabuk tükenmemiştir rexx'de. ama kokoş ve sanatsever teyzelerimiz sağolsun hiç sanmıyorum.

film izlemeyi çok seven biri olarak bütün sene yaptığım en güzel kültürel etkinlik sanırım. filmlere gidecek olan yazarlara şimdiden iyi seyirler.

pierrot
'arrival' hariç diğer bütün istediğim filmlere bilet alabildiğim etkinlik. ilk iki gün bütün filmler dolmuş bir tane yer bile kalmamış ek seanslar getirilmiş hatta. bu sene inanılmaz bir artış var izleyen sayısında. geçen sene kadıköy rexxte bomboş salonlarda izlemiştik ne güzel. burdan lale kart sahiplerine ve kokoş sanatsever teyzelerimize sesleniyorum. allah iyiliğinizi versin sizin.

istanbulun farklı noktalarına koşturacak olmak da olaya ayrı bir heyecan katıyor bence. taksimde korece film izleyip nişantaşına gidip fransızca filme geçiş yapmak falan. ya bir tek ben mi bu kadar heyecanlanıyorum acaba?? programıma uydurcam diye yazıp çiziyorum falan. neyse ortak paydada buluştuğumuz filmler falan olursa sevgili sözlük yazarlarımızla gitmeyi falan teklif edecektim de yine jelibonlarımla baş başa kaldım. zaten yer yokmuş gelmeyin beni yalnızlığımla baş başa bırakın.

ilerleyen günlerde filmlerle ilgili düşüncelerimi ve maceralarımı paylaşmaya devam edeceğim. şimdilik esenle kalın.

pierrot.

edit: (bkz: kendi kendine atarlanan insan modeli)
xavier dolan'ın juste la fin du monde filmine bilet alamadığım etkinlik. keşke bulabilseydim diye her gece ağlıyorum.
ayrıca geçen sene lgbt temalı filmler özel olarak listelenip gösterilmişti yanılmıyorsam. bu sene ise bu şekilde bir ayrım yok. hatta lgbt temalı çok fazla film de yok. araştırmalarıma göre sadece üç film three generations staying vertical just la fin du monde lgbt temalıymış. merak edenler için küçük bir anektod olarak dursun. özellikle sadece dünyanın sonu için çok iyi yorumlar okudum. merakla bekliyoruz.
bağımsız sinema ile türk seyircisini buluşturan nadir festivallerden biri. bugün itibariyle başlamış bulunmakta.
ilk iki günkü yoğunluk sebebiyle açılışını bugün zombi ekspresi ile ancak yapabildiğim festivaldir. rexx yine şarşırtmadı. salonun neredeyse yarısı boştu. ama bilet alırken zar zor yer bulabilmiştik. komik cidden.
bu sabah yine rexx de izlediğim meçhul kız, fransızcamı çok mükemmel olmasa da yine biraz biliyorum canım diyecek kadar ilerlettiğimi gösterdi.
istanbul kültür sanat vakfı'nın vodafone sponsorluğu ile bu yıl 29 eylül-8 ekim arasında gerçekleşecek olan film festivali. yine efsane filmlere ev sahipliği yapacak.
bu yıl 29 eylül – 8 ekim tarihlerinde istanbul’da, 6-8 ekim’de edirne^de, 13-15 ekim’de eskişehir^de, 13-17 ekim’de ankara'da, 20-22 ekim’de diyarbakır'da, 20-24 ekim’de izmir'de ve 27-29 ekim tarihlerinde bodrum'da düzenlenecek festival.

filmler ve gösterim takvimi şurada;

http://filmekimi.iksv.org/tr/gosterim-ci...
kolumdan biri çekip sürüklese de beni de götürse acayip üşenme halindeyim bu aralar.
eskisehir'de yapilana katilacak olan varsa eslik edebilirim. cok keyifli oluyor arkadaslar. bi de bunun kışın yapılanı var if. tek kelimeyle şahane.
fazladan bilet alıp yancı arayan varsa mesaj kutumu şenlendirsin.

not: parasızım.