gay ilişkilerdeki en büyük sorun

yukarıda kısaca bahsedilmiş ama biraz açmak gerekirse kesinlikle; aleniliğin eksikliği. esasında alenilik farkında olmasak da heteronormatif ilişki düzenini de etkilemiş bir unsurdur. evlenme ve evliliğin kökenine bakılırsa, iki bireyin ilişkisinin belirginleştirilmesi ve saygınlaştırılması yönü ağır basar. gerçekten de klan halinde yaşayan toplumlarda bu bir gereklilikti ve bu belirginleştirme siz söyleyin şaşalı kutlamalar ben söyleyeyim dini ayinler ile güçlendirilmiştir de güçlendirilmiştir. burada bahsetmek istediğim nokta gözden kaçmasın, bu kutsamanın temel fonksiyonu aleniliktir. bu alenilik bu birlikteliğe duyulan güveni perçinler. perçinleme ise hem ilişkinin bireylerini hem de ilişki dışındaki bireyleri etkiler.

öyle ki seküler, yapılarda dahi evlenme ve boşanma özel prosedürler gerektirir. yine korunan yegane fonksiyon ilişkinin aleniliğidir; mali ve diğer yükümlülükler ikincil plandadır.

gelelim bu girizgahın önemine; bir ilişki alenileştiğinde onun sonlandırılmasına dair alınan karar, hem dış dinamiklerin gözetilmesini hem de bu evlilik gibi yasal bir organizasyona dönüşmüşse yasal dinamiklerin gözetilmesini gerektirir. türkiye'de lgbtq komünün görünür olduğu coğrafi alanın darlığı ve yasal birliktelik statüsünün yokluğu, bu ilişkiyi sürdüren bireylerin çoğunu "double life" yaşamaya iter. hal böyle olunca; alenileşememek ya da bu kurguda birlikte sosyalleşememek ilişkiyi gerer. ilişki ve ilişki dışı unsurlar katı biçimde ayrılıverir. alenileşmemiş bir yapıyı sonlandırma kararı tatılırken dış etmenler hemen hemen hiç nazara alınmaz ve belki de kurulup yürütülmesinden daha kolay bir biçimde sonlandırılıverir, bu türden ilişki yapıları.
elde edilemez olanın dayanılmaz çekiciliğinin o kişi elde edildiğinde bir anda kaybolması.
hemcins olması. benzer arızalar,benzer çıkışlar.tamamlayamama.erkek doğası.
yılların dışlanmışlığı sonucunda oluşan aşağılık kompleksinin getirdiği kibir ve narsizm bunlardan biri. bu dışlanmışlık aşırı duygusallığa da sebep olabiliyor. iki uç noktada geziyor çoğu eşcinsel malesef. bundandır ki hayatım boyunca neredeyse hiç yaşamadığım tepeden bakılma ve trip yeme duygusunu eşcinseller sayesinde bol bol yaşadım.

güvensizlik, hayatın bize sadece gizliliği sunması ve bunun sonucunda sağlıklı ilişkilerin olamaması gibi şeyleri arkadaşlarım bol bol anlatmış zaten. gel gelelim araştırmalara göre amerika’da bile eşcinsellerin çoğunun psikolojisi bozukken türkiye’de yaşanan eşcinsel ilişkiler ne kadar sağlıklı olabilir ki?
kolay kolay ilişki yaşanmaması bence. kimseyi bulamıyorsun ki. hornet'e girsen amcalar, grindr amcalar, boyahoy amcalar... biri bana hornet'ten yazmıştı. aynı kütüphanede ders çalışıyormuşuz meğer, o beni tanıyormuş ve benden hoşlanıyormuş. ama çocuk ifşa olmaktan korktuğu için yazmadı bana.
* doğu'da yaşayıp yaşıtım birini bulduğuma sevinemeden çocukla muhabbetimiz bitti.
sen arkadaşlık için bile olsa hevesli olarak onunla konuşmaya başlaman, ama karşıdakinin siklememesi.
ilişkinin başlamasına bile izin vermeyen başka sıkıntılar da söz konusu. pek çok kişiden duyduğum bir durum var. gençler henüz yeni yeni kendileriyle barışıp başka insanlarla tanışmaya başladıklarında ilk denk geldikleri kişiler (muhtemelen yaşça büyük) bir cins predatör oluyor. bu predatörler karşısındaki kişilerin büyüyen saf duygularını görmezden gelip cinsel ihtiyaçlarını tatmin için kullanıyor ve sıkıldığında/karşısındaki arıza çıkardığında arkasına bakmadan gidiyor. geriye posası çıkarılmış bir genç bırakıyor.

böyle bir ilişkiden çıkan genç ömür boyu sırtında taşıdığı bir travmaya sahip oluyor. beslediği güven ve sevgi duyguları için kendisini suçluyor. bu durumda önünde iki yol oluyor:
1- genel güvensizlik: karşısındakinin güvenilirliğinden emin olamama. kendini açamama. etrafına duvar örme. duygularını ifade edememe. reddedilme/terkedilme, özetle incinme korkusu.
2- duyguların reddi: sevgi ve güvene olan inançsızlık. ilişkiyi cinselliğe indirgeme. bu seçenekte ileri seviyede kendisinin de bir predatöre dönüşme olasılığı doğuyor.

eşcinsel ilişkilerin doğası gereği genelde belli bir yaşa kadar duygusal bağ kuramıyorsun. bu da ileri yaşlara kadar duygusal olgunluğa ulaşamamış bireyler yetişmesini sağlıyor. sonrasında yaşanan gizlilik ve uygulamalarda her cinsten (yaş/sosyokültürel taban) insanla iletişim kurmanın kolaylaşması da gençleri bu predatörlerin erişimine açık hale getiriyor.
ciddi l, geleneksel bir ilişkinin 2 eşcinsel arasında mümkün olmadığına olan önyargılar, ilk buluşmadan yatma çabaları, birbirini tanımaya meraklı olmamak. özellikle genç yaşlarda bazı şeyler hızlıca tüketiliyor, birbirimizi tüketiyoruz.
yavaşça, sindirerek, birbirimizi tanıyarak ilerlemeyi isterdim ama bir de azınlık olmak var ilişkileri gizli yaşamak, yıpratıyor.
aman zaten bizim ilişkilerimiz böyle devamı yok ki diyerek cinselliği ön plana koymaya devam edip kendini tüketmek.
karşısındaki insanın seni seks için kullanması, eğer bir insan ilk ilişkilerinde sadece seks için kullanılıp güzel duygular yaşamadıysa ve kendini kullanılmış hissediyorsa zamanla kendisi de başkalarına aynı şeyi yapıyor. zaten diyor ki biliyorum yine tek isteği seks, duygusuzca yapayım zevkime bakayım diyor. nereden biliyorum yaşadım. ama ben halen daha aradığım o aşkın bir yerlerde olduğunu biliyorum. evet zamanında birisi için çok ağladım çok üzüldüm ve onu halen daha seviyorum ama artık bi arkadaş gibi, o da halen daha beni seviyor ve halen daha konuşuyoruz. güzel duygularda yaşadım kötü duygularda ve bir daha yaşayabileceğime inanıyorum. lütfen birileri sizin duygularınızla oynadı diye size kötü davrandı diye hayata küsmeyin ve karşınıza çıkan yeni insanlara da yeni biri yeni şeyler olarak bakın. geçmişinizden ders alın ama o da öyle yapacak diye düşünmeyin. unutmayın ki her insan farklıdır ve her insan size ayrı bir şey katabilir, iyi ya da kötü.
baskın olmaya başladığın anda ilişkinin bitme evresine ulaşması.
taraflardan birinin ya evlilik gibi ilişki istemesi.ya da direkt sekse evrilmesi.aslında muhabbet edebileceğin,kafa dengi birisiyle bulutların üstünde gezmek varken bu tip şeylere takılmamak gerekiyor.zevkini çıkarın !
suan birlikte oldugum insandan baskada arada bazi kisilere cinsel istek duyuyorum ve kendimi cok sorguluyorum ve iliskiyede mutsuzlugum yansiyor
resmilestirememekten dolayı taraflarda görülen amacsizlik hissiyati sonucunda meydana gelen aidiyet yoksunlugudur.
  • /
  • 3