gay pride

dünyada bir çok ülkede yapılan lgbtt yürüyüşleridir.

27-29 haziran 1969da nycde stonewall inn adli gay mekanda yasanan olaylari arkasindan geleneksellesmistir. gay bari basan polislerle barda bulunan ve daha sonra olay mahaline gelen gayler arasinda 3 gun suren catismadan sonra amerikadaki escinsel hareket ivme kazanmistir.

1970 senesinden sonra milad olarak kabul edilen bu tarihte gay pride temali yuruyusler dunyanin her tarafinda yapilir hale gelmistir.

(bkz: eşcinsel onur günü).
şehrin en kalabalık sokak ve caddelerinde yapılan yürüyüş biçimi (sıkıyorsa boş bir meydanda topla o kalabalığı). ayrıca hiç anlayabilmiş değilim, sokak ortasında düdük öttürüp onur yürüyüşü yapmanın ne demek olduğunu !
ülkemizde de istiklal caddesi ile sınırlı bir şekilde senede bir gün yapılan sayısı binlerle ifade edilmeye başlayan onurlu bir yürüyüş.

benim bugüne kadar ülkemde katılmış olduğum en büyük onur yürüyüşü. müslümanlığı dini olarak kabul etmiş bir ülke için her sene tarihe tanık olmak ve küçücük de bir parçası olmak güzel bir his..
zerre kadar inanmadığım hadise.
bear brotherhood gibi.
dayatma olduğunu düşündüğüm çalgılı çengili fener alayı.
ne bir ayı kardeşliği gördüm ne de gururlanılacak bir başkaldırı ...
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16006682.asp
bu defa ben de gelmek istiyorum. inşallah bi aksilik çıkmaz.
istanbul'da takip ettiğim kadarıyla 2012 yılındaki için hummalı bir çalışma var ve afişleri cidden iyi olmuş.

1 temmuz 2012, saat: 17:00, istiklal caddesi


(bkz: stonewall)
(bkz: eşcinsel olmak)
(bkz: ahmet yıldız)
(bkz: yargıtay ın anal ve oral seks ile ilgili kararı)
avusturya’nın başkenti viyana’da bu yıl 17.si düzenlenen geleneksel lgbt onur haftası yürüyüşü yaklaşık 150 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. bakalım türkiye de bu rakam kaç olacak.
türkiye de ilk kez 2003 yılında yaklaşık 30 kişi tarafından düzenlenen yürüyüş, 2010 yılında 5000 kişiye ulaşmış 2011 yılında 10.000 kişiye ulaşarak güneydoğu avrupa'da ve türkiye'de düzenlenen en büyük onur yürüyüşü olmuştur. 1 temmuz 2012 günü yeni bir katılım rekoru bekleniyor.
bir kaç saatliğine inanılmaz bir özgürlük yaşatır.

şey... her gün... pride olsa... da... yesek?
bu sene ayı onur haftasında ayı sözlük, istanbul ayıları ve türkiye ayıları, istanbul pride komitesi için bir destek partisi düzenleyecek. partide bizde organizasyona nacizane elden ne gelirse destek verebileceğimizi belirttik. ilerde detaylanacak ve parti sonrası akabinde de gay pride 2013 e de etkin bir şekilde ayı sözlük olarak katılabiliriz diye düşünüyorum. baharın yaklaşmasıyla artık hareketlenmeler başlasın öyle değil mi?
gay pride ve gay pride komitesine yardım amaçlı düzenlenen ayı partisi için destek olabilecek yazarlara ihtiyacım var. gönüllü elden geldiğince yardımcı olabilirim diyen yazarlarımız bana ulaşırlarsa sevinirim...

destekleyen ve gönüllü yardımsever yazarlarımız;

(bkz: dark bear)
(bkz: cloes)
(bkz: himym)
(bkz: tunatuan)

zaman zaman editlenecek.
bu kadar kitle keşke hak arama konusunda da bu kadar dirayetli olsa dediğim yürüyüş.biraradalık
bu sene mutlaka katılacağım ve güzel bir amaca hizmet ederken -geylerin var olduklarını cümle aleme ilan etmek- eğlenilen yürüyüş ve etkinlikler.
bu yıl 30 haziran 2013 tarihinde gerçekleşecek olan yürüyüştür.

https://www.facebook.com/events/458682720874778/?ref=3
millet o tarihlerde istanbulda stajım kolu komşuyu toplayıp gelelim , irtibata geçmekten çekinmeyelim
  • /
  • 4