gece gece evin içinden gelen garip ses

az önce tüylerimin diken diken olmasına neden olan sestir. gerilim-korku filmlerini izlerken filmin kahramanı evden gelen sesin kaynağını öğrenmek için belaya doğru gider de sen oturduğun yerden "gitme işte salak, yapma!" diye söylenirsin ya meğer gerçekten de insan korksa da gidiyormuş sesin kaynağını bulmaya. öyle böyle tırsmadım. bütün ışıkları yaktım, uzaktan odalara baktım. yatak odasına gitmeye cesaret edemedim. neydi o ya?
nedense hep evde yalnızken gelir o ses.evde birileri varken çok nadir oluyor böyle şeyler. cidden insan yusuf yusuf ediyor ve o sese doğru gitme nedenini de anlamış değilim.bir keresinde çatıdan gelen seslere uyanıp tavan arasına çıkmıştım,nedensizce yürüyor insan sese doğru. cesaret değil bu,başka bir şey. işin kötüsü o sesin aralıklarla tekrar etmesi,bir süre ses kesilse bile beyninizde hala yankılanıyor "lan ben mi gayipten sesler duyuyorum,yoksa hala devam mı ediyor" durumu oluyor.o gece uyku yok net.
su borusundan, ısı farkından genleşen salak plastiklerden, hunharca sevişen üst komşunun ansızın yataktan yere düşmesinden kaynaklı olabilir. bildiğiniz tüm duaları okutur, mıçmaya bile gidemezsin. çözüm basittir.

(bkz: sevgiliyle birlikte yaşamak)
açık unutulmuş tost makinesinin sesi olabilir
yaz aylarında genleşme sonucu esneyen döşemelerin sesi olabilir
tıslayarak uyuyan sevgili olablir
işten erken çıkıp eve gelen sevgili olabilir
bazen üst katta düşüp kırılan bardak-çanak vs. nin sesi de evin içinden gelmiş gibi olur. ev ne kadar güvenli olsa da tekrar uyumak için iki adet yusuf ile beraber günün ilk ışıklarını beklemek caizdir.
cansız maddeler olmasına rağmen, çevresel koşullara tepki veren yapı malzemelerinin ve ev eşyalarımızın "biz de buradayız" dercesine ses çıkartmalarından kaynaklanır.
ısı değişimleri sıva, ahşap, plastik, tekstil, metal,...vb. malzemelerde genleşme veya büzüşmelere yol açtığından, bu tür malzemelerin ara sıra sesler çıkartmaları kaçınılmazdır. su boruları, kornişler ve perdeler, kanapeler, dolaplar, elektronik araçlar,...vb. gece serinliğinde ava çıkan baykuşlar gibi karanlıkta coşar.
korkutucu ve beni uyutmayan sesdir .