gizli şişmanlık

ingiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, şişmanlığın sadece vücut kitle indeksinin 25 üzeri olması daha yaygın bir deyişle klasik şişman insan görüntüsünden ibaret olmadığı ortaya çıktı. the guardian gazetesinde yer alan habere göre şişmanlıktan daha tehlikeli bir şişmanlık türü daha keşfedildi; gizli şişmanlık. tofi (thin on outside, fat inside) olarak tabir edilen bu rahatsızlığa göre hastalar dışarıdan bakıldığında gayet zayıf görünürken ve yapılan vücut kitle endeksine göre 25 altı değerler alabiliyorken aslında şişman olarak nitelendirilebiliyor. peki bu nasıl oluyor derseniz, bu kişiler vucütlarında sahip oldukları yağ hücrelerini organların çevresinde barındırıyor. özellikle böbrek ya da ciğerler gibi hayati önem taşıyan iç organların etrafında depolanmış yağlar sağlık açısından büyük risk yaratabiliyor. bu yağlar aynı zamanda kana karışarak arterler boyunca birikebiliyor ve kardiyovasküler hastalıklara ortam sağlıyor. bu gizli yağ depoları vücutta farklı biçimlerde sinyaller veriyor. örneğin genelde obezlerde rastlanan insülin direnciyle ilgili problemler bu kişilerde de görülebiliyor.

bu durumun daha çok genetik sebeplerden kaynaklandığı düşünülse de, araştırma ekibinin şefi dr bell'e göre hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kişiler zayıf dahi olsalar bu risk ile karşı karşıya kalabiliyor. bir başka risk grubu ise şok diyet uygulayanlar. yani aşırı kilo vererip alanlar. bu durumda vucüt kıtlık sendromuna girdiği için yağlarının iç organlar etrafında toplanması olasılığı artıyor. iç organları kaplayan yağ mri incelemesi sonucu ortaya çıkıyor.

fikrimce, araştırma sırasında edinilen ilginç sonuçlardan biri ise şu; sumo güreşçileri ortalama 50 ve üstü vücut kitle indeksine sahip olmalarına rağmen, iç organlarının etrafında daha az yağ kütlesine sahip. yağları derilerinin altında toplanıyor. bu nedenle de şişmanlığın getirdiği kolesterol, insülin direnci gibi hastalıklardan daha az etkileniyorlar. bahsi geçen tofi sendromlu hastalarda ise zayıf görünmelerine rağmen bu tip hastalıklar görülebiliyor. ayrıca bu araştırmayı televizyondan da izlemiştim. araştırmayı yorumlayan doktor, bu gruba çok yiyip kilo almayan insanların da dahil olabileceğini söylüyordu.

kaynak: http://kisalt.be/edsx3m
bilumum çıkıntıların yazın sere serpe ortaya dökülmesinin ardından kışın kabanlara sarıp sarmalanmasıyla ortaya çıkan tablo. yaz affetmez.

(bkz: önümüz yaz)
gizli pişmanlıkları beraberinde getirir, ama her öğün aman ziktir et,can boğazdan gelir denilerek savuşturulur. bunu yapan da kesin;
(bkz: gizli şişman gay)'dir.*
resmen benim bu. her gün duyduğum "arvellian sen çok zayıfsın artık neden diyet yapıyorsun?" sorusuna karşı cevabım. siyah ve bir beden büyük giymek... her şeyin çözümü.
gizli işsizlik kadar sinsi bir şey bence...
istatistiklerde görünmez; görünmediği için hesaba katılmaz; hesaba katılmadığı için içten içe büyüyüp zarar vermeye devam eder.
kişilerin obez ruhlu olması sonucu, görünüşte zayıf olsalar da içten içe bizden olduklarının kanıtıdır. ancak genelde böyleleri pek sevilmez. çünkü ''yiyorum yiyorum ama kilo alamıyorum''culardandırlar.