harry potter hayranlarının gryffindorlu olma sevdası

var böyle bir şey. harry potter hayranlarının büyük kısmı gryffindor'lu olmak istiyor. diğer masalara karşı faşistçe bir tavır sergiliyorlar. oysa gerek ravenclaw olsun gerek hufflepuff olsun gerek slytherin olsun hepsi çok ünlü büyücüler çıkarmışlardır. ne yazık ki harry potter hayranları sadece harry ve arkadaşlarının maceralarını bildikleri için olaya geniş bir açıdan bakamıyorlar. belki biraz hayalperestte düşünüyor olabilirler. sonuçta gryffindor'da olunca sanki harry'nin sınıf arkadaşı olup hermione ile beraber kazan kaynatacaklar.

ben warner bros'ûn hazırladığı testte, yaklaşık 8 sene önce, hufflepuff çıktım ve bundan hiç gocunmuyorum. yaşasın porsuk simgeli takım!

not: ayrıca cedric diggory'de hufflepuff'tandı naber?
istisnalar olsa da, gryffindor'un über süper yansıtılmasından dolayı doğru olan genellemedir. şahsen ben ve tüm ibne arkadaşlarımın hufflepuff olduğunu düşünmekteyim. hepimiz birer porsuk değil miyiz?
yerinde bi tespittir. acikcasi ben gryffindor’u sevsem de diger evlere gore daha has oglan olarak gorulmesini elestiriyorum. ornegin, felsefe tasi’nda aslinda yil sonu puanlamasinda gryffindor kazanmamisti ve son dakikada “aa muhursuz oylari da sayiyoruz” diyen dumbledore, hileyle hurdayla birinciligi gryffindor’a vermisti. bunu hala etik bulmuyorum. birincilik gryffindor’un hakki degildi.

bi baska sevep de narnia gunluklerindeki karakterlere baglanabilir. cunku hogwarts kuruculari, narnia gunluklerindeki karakterlerden esinlenilmisti sanirim. bi muhabbettir donuyordu bi zamanlar.
şahsen tüm sevgililerim hufflepuff
shakiro bacım ortak salona karanlıkta çırılçıplak yılan dansı yaparak gelen fatih ürek gibi gireceği için bu tanıma uymuyor. tıpkı gryffindor heveslisi yılansı mutant gibi. hafiften neville longbottom’ı andırsa da daha çok karanlıktan kahkaha atarak gelen çıplak yılmaz morgül e benzer ortak salona girişi.

beni cédric diggory e benzetirler bu arada.
hogwarstaki herkes cedric digorinin geceleri 5.sinif erkek hamaminda siniftaki erkeklere tokatlattigini bilir. ama kamisi degil kavunlari tokatlatiyor. herhalde bu yonuyle benzettiler!
kitapta nasıl bir tasarım var bilemiyorum, ama filmlerde cesur, mert, delikanlı gryffindor vs hogwarts'ın kalleş ve namussuz evlatları karşıtlığı var. o atmosferde hufflepuff, ravenclaw falan figüran gibi eklenmiş. haliyle bu evrenle filmler üzerinden tanışanlardan farklı bir tercih beklememek lazım.