him

1991 de ville valo tarafından kurulan finlandiyalı rock grubu.
his infernal majesty. başka bir deyişle şeytan. lady gaga hatununun born this way şarkısının girizgahında kullandığı kısaltma.
finlandiyalı müzik grubu. "love metal" adını verdikleri bir müzik türleri var. gotik rock denebilir. güzel şarkıları var.
ilk dönemlerinde gayet underground takılırlarken, sonra mtv grubu olup çıkıverdiler. yazık oldu.
ama yine de severim, hâlâ da dinlerim.
wings of a butterfly, in joy and sorrow, for you, borellus, the funeral of hearts kaliteli şarkıları arasında...
wings of a butterfly, killing loneliness, wicked game, passion s killing floor gibi harika şarkıları olan finlandiyalı rock grubu. 2007 yılında eurovision a katılacak gibi söylentiler çıkmış olsa da katılmamış ve iyi yapmış gruptur.
16-20li yaşlar arasında dinlediğim gruptur.
solisti gey olmakla birlikte en çok sevdiğim sanatçıdır
hemen hemen her şarkısını severim ama
him - rip out the wings of a butterfly bunun yeri ayrı
powerpuff girls'te en sevdiğim düşmandır kendisi. sanki crossdresser'mış gibi gezer normalde, ama eğer kötülük gücü ile beslenirse kaslı bir şeye dönüşür. him'in olduğu yerler de belli değildir. arkaplanı pembe olan yerlerde ilk önce kendi kendine konuşup plan yapar ve sonra dünyaya adım atar. dövüş yöntemi de gariptir. hiçbir şekilde kızlara karşı yumruğunu falan kullanmaz. en sevdiklerinin beynini sulandırıp ya da daha korkunç şeyler yapıp kızları yalnız olduğunu, çaresiz olduğunu hissettirerek kötülüğünü yapar. hepsi de çok etkili olmuştur ama kızlar yine de him'i alt etmenin bir yolunu bulmuştur hep.en korkunç bölümü budur herhalde:
sam smith'in the thrill of ıt all albümünde çok ses getiren "din ve lgbt" temalı iki şarkıdan biri. *

şarkı sözleri: https://genius.com/Sam-smith-him-lyrics
spotify: https://open.spotify.com/track/3AFPGvRze...
lily allen'ın 2. albümü "ıt's not me, ıt's you" adlı albümünde yer alan bir şarkı.

lily allen'ı takip edenler bilir şarkılarının ne kadar eleştirel olduğunu. onun sarkastik kalemi çoğu konuda sayfalar bitirmiştir ama bu parçada o kalem resmen bir kılıca bürünmüş. yazılan cümleler o kadar acı verici ki yaşamak üzere olduğumuz dünyadaki adaletsizlikleri bir bir özetler nitelikte.

şarkı "lütfen beni bu yerden alır mısınız? yüzlerinizdeki ifadeyi görmeye katlanamıyorum. ve eğer bir tanrı varsa acaba memnun mudur? aşağı baktığında ne görüyor merak ediyorum" diye başlıyor.
şarkının girişinden de anlaşılacağı üzere allen tanrı anlayışını eleştiriyor. çünkü dünyada onca yaşanan vahşet, kötülük, pislik var; bunları nasıl görmezden gelebiliyor diye sorguluyor allen.

şarkının bir bölümünde "sizce beş parasız mıdır yoksa finansal olarak güvencede midir? ve seçim zamanı geldiğinde kime oy veriyor merak ediyorum" diye düşünüyor allen. hatta "isimleri hatırlamakta iyi midir?, sizce vergi kaçırmış mıdır? en sevdiği insan ırkı beyaz ırkı mı? hiç kokain ya da esrar çekmiş midir? hiç intihar etme eşiğine gelmiş midir" gibi sorular soruyor. daha çok soru var ama daha fazla spoiler vermeyelim. genel itibarıyla insanların neler uğruna birbirlerini yedikleri, dövdükleri ve hatta öldürdükleri bu dünyada tanrı'nın vazifesini neden yapmadığı, neden taraflı olduğundan yakınılıyor. tabi bu sorular ve sitemler yanıtsız kalıyor.

başka bir iddia ise allen'ın bu şarkıyı tıpkı "fuck you" şarkısında yaptığı gibi george bush'u hedef göstermek için yazdığı. çünkü şarkıda 11 eylül saldırısına da bir gönderme mevcut.

agnostik bir insan olarak bu şarkıyı zamanında anlamadan dinleyen ben, yaşadığım değişimlerle bu şarkıyı kendimde daha da içselleştirmiş bulunuyorum ve en favori şarkılarımdan bir tanesi olarak görüyorum. dinlemek isteyen yazarlarımız için link bırakıyorum. iyi dinlemeler.