istiklal marşı

12 mart 1921 yılında türkiye millet meclisi tarafından milli marşımız olarak kabul edilen, sözleri mehmet akif ersoy'a ait olan özgürlük destanı.

marşın şairi ersoy, ödüle dokunmamış, ülkem bu vaziyetteyken ben bu parayı kabul edemem demiştir. üstünde yırtık bir paltoyla yaşamıştır işte böyle güzel bir marşın şairi.

daha sonra bu marşı tekrar yazıp yazamayacağı sorulduğunda şöyle diyecekti "rabbim tekrar yazdırmasın."
büyük şair mehmet akif ersoy tarafından yazılmış türkiye cumhuriyeti milli marşımızdır. öyle bir şiirdir ki ; bu şiirin yarattığı etkiyi hiç bir şiir daha yaratamaz.
huzur içinde yat mehmet akif ersoy .
marşı hiç okumamış ya da anlayamamış yazarların entrylerine sahip başlık. şiirin içinde türk ırkı ya da kürt ırkı veya ermeni ırkı diye bir ayrım yapılmıyor. bu ülkenin özgürlük mücadelesinde yer alanlar arasında da ırk ayrımı yoktu. annanelerinize, ninelerinize tecavüz edecek olan, binbir çeşit katliamı ve işkenceyi uygulayacak olan düşmana karşı mücadele veren halk vardı. yani yeni kurulacak olan türkiye cumhuriyeti'nin mücadelesi vardı, çerkeziyle, boşnağıyla, kürdüyle, türküyle, azerisiyle, gürcüsüyle... "baban kimdi bilemezdin şerefsiz" demeyeceğim sana, çünkü senin için bu tür şeylerin pek önemi yok. aidiyet becerin de yok zaten, nerede nasıl olursan ol zaten memnun olmayacağın apaçık ortada. bayrak önemli değil dersin, ülkeler önemli değil dersin. milliyetçilik, ırkçılık yapmayın dersin ama en sağlam milliyetçiliği, ırkçılığı yaparsın, senin için önemi olmayan o bez parçasını yakar, fakat aksine kendine yeni yeni bez parçaları üretirsin. ülkelerin, sınırların bir önemi olmadığını söylediğin halde kendine yeni ülke isimleri üretirsin, yeni sınırlar çizersin. yazdıklarınla yaptıklarını yanyana koyunca kendinle çelişirsin, sonra da yıllar önce verilen ve tüm dünyanın şaşkınlıkla izleyip tarihe not ettiği o özgürlük mücadelesini yok sayarsın. yazık sana... acınası...
"aramızda ne kadar çok şerefsiz varmış da haberimiz yokmuş" dememe sebebiyet verebileceğini aklımın ucundan bile geçirmediğim başlık.

marşı da, bayrağı da, ülkeyi de, ırkı da beğenmeyen siktir olup gidebilir bu topraklardan.
ülkemizin güzide marşıdır, hele memleketten uzak olduğunda çalınırken, söylerken gözlerin dolar, anlamını daha bi anlarsın, daha bi hissedersin. candır, birleştirir, bütünleştirir istiklal marşı. ülkemizin geleceği gençlerimizden bir istiklal marşı
bir okul bandosundan çok güzel bir istiklal marşı
laik bir ülkenin marşında ''hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!'' cümlesi biraz ironik.
seküler ile laikliğin arasında bulunan farkı bilmeyen yazarlar tarafından taşlanan milli marşımız.
seküler olmak laikliği beraber getirirken, her laik seküler olmak zorunda değildir.
ne yapalım önünüze kitap açıp zorla okutalım mı size.
bir ilber klası ile cahil.
konu hakkındaki görüşüm:
protokoller bile playback yapınca bi önemi kalmayan milli marşımız. coşkulu okuma yok artık.