kedi

  • /
  • 8
çok çabuk hasta olabiliyorlar. grip ve soğuk algınlığı çok sık yaşadıkları rahatsızlıklar arasında. hasta olduklarında da bağışıklık sistemleri düşüyor, halsizleşiyorlar, göz ve burun akıntıları başlıyor. bademcikleri falan şişiyor. hemen vitamin takviyesi ve ilerlemeden veterinere götürmek şart.

detaylı bir makale: https://wimpycathouse.com/kedilerde-grip...
iletişimimin pek iyi olamadığı hayvanlar. maalesef uzaktan sevebiliyorum.
en kritik konulardan biri de iç, dış parazit tedavileridir. önlem alınmaz ise hem kediniz hem kendiniz için risk oluşturabiliyor. örneğin pireler, bir süre sonra kedinizin gelişimini engelleyebilir, sizin de sağlığınızı riske atabilir. özellikle kedi dış parazitler sebebiyle kafasını sallamaya başladığında ise durum daha da vahimleşmiş demektir. bir an önce en etkili dış parazit ilacının uygulanması gerekir. iç parazitler de kum ile temasınızda veya kedinin patileri sayesinde evinize yayılabilir. bu sebeple her 2 ayda 1 iç parazit haplarını veya iğnelerini yaptırmak gereklidir.

şurada da detaylı bir paylaşım var;

https://goo.gl/6Ft8vn
takip edilmesi gereken en önemli konulardan biri de iç ve dış parazit kontrollerinin 2 ay aralıklarla mutlaka yapılmasıdır. hem kedilerinizin hem de sizin sağlığınız için ihmal edilmemesi şart. ben dış parazit için stronghold, iç parazit için aniprazol öneriyorum.

iç ve dış parazit belirtilerini nasıl fark ederiz, şurada bir makale var.

https://goo.gl/JiMX9u
mahallede yiyişip evin bodrumunda doğum yapan yaratıklar.
arkadaşımın evinde kaldığımda işe giderken koltuğunda gerinerek bana bakan uyuz yaratık. o an yerinde mi olsam yerle bir mi olsam karar veremiyorum.
kesinlikle yıkanmayı sevmiyorlar, fakat bebekken taramaya alıştırırsanız tüy bakımını yıllar boyunca kolayca yapabilirsiniz. zaten sık sık taramak gerekiyor. özellikle uzun tüylü bir kediniz varsa her gün taramanız gereklidir.

https://goo.gl/i8MnEH
önceki hayatımda olduğumu düşündüğüm canlı türü.
dünya'ya türkiye üzerinden yayıldıkları düşünülüyor.

https://wimpycathouse.com/kediler-dunyay...
ceyda torun belgeseliymiş kendisini ilk defa bu işle duydum çok tatlı çok keyifli dialoglar var sevgi ve minnoşluk dolu bir belgesel. birde mühim yerlerde ödüller almış en son ,tavsiye olunur...
nankör,umursamaz,çıkarcı,bencil hem alerjimde var uzak dursun kedi... köpek iyidir sadıktır sevimlidir enerjiktir şapşaldır(golden) olum lan cidden "man's best friend dog" sözü doğru kıl yumağı kedi...
biz insanların en estetik bulduğu hayvanların başında geliyor. bir gergedan veya sivrisineği estetik bulmazken kedilere bayılıyoruz nedense.
hamile kedi nasıl beslenmeli derseniz;

https://wimpycathouse.com/hamile-ve-emzi...

kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır, doğum nasıl gerçekleşir derseniz,

https://wimpycathouse.com/kedilerde-gebe...
sayesinde işe hiç geç kalmadığım canlı; zira mamasını dakikasi dakikasina koymazsam nükleer savaş uyarısı yapıyor sabahın köründe
(bkz:scottish fold)
hayatı kendi istedikleri gibi yaşayan asla köle olmayan efsanevi tatlı şeker ponçik gizemli minnakla <3 <3 <3
en sevdiğim hayvan. kafalarına buyruklar umursamazlar falan ama bir sırnaşmaları bir mırlamaları yeter. ilerde kesinlikle bir kedi beslemek istiyorum. ayrıca hal ve tavır olarak da kendime benzetirim. sürekli sürekli uyumak, miskin miskin yuvarlanmak en ortak noktalarımız sanırım bu dünya tatlısı canlılarla*
  • /
  • 8