küvet

banyoda içine su doldurup keyif yapabileceğiniz yegane banyo eşyası
m.ö 500 yılına kadar dayanan il örnekleri antik yunan aristokratlarının ve zenginlerinin saraylarında bulunan içine su doldurularak yıkanılan arç, ilk örnekleri bugün kullandığımız form ile neredeyse aynıdır daha çok avrupanın benimsediği yıkanma adabına uygundur ama sıcak suda uzanıp gevşeminin insan bedenine ve zihnine kattığı fayda tartışılmaz bir gerçektir teknoloji ile birleşmesi ile ortaya çıkan jakuzi işi daha fantezik ve keyifli hale getirmiştir kişisel favorim fransız tipi ayaklı küvetlerdir.
aslında bizim su kullanma anlayışımıza pek uymamaktadır küvet, dikkat ederseniz, suyun iki kullanımı vardır ıslak hacimde, biri durgun su, diğeri ise akar su. yani duş ya da lavabodan su kullanmak, ile küvete su doldurmak, lavaboya su doldurup kullanmak gibi.türk milletini genelde durgun su kullanırken göremezsiniz, sanırım geçmişten gelen su kullanma alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor bu bilmiyorum.
romantizmle erotizmi aynı potada eriten ve içine boyu geçen miktarda hayal sığdırılabilecek taşıyıcı. *

(bkz: süt banyosu)
günümüz evlerinin bir çoğunda artık yer verilmeyen, yerini plastikten bozma kabinlere bırakan güzel mi güzel, rahatlatıcı özelliği ile bilinen banyo gerecidir.
en büyük keyif araçlarımdan...küvete yatıp çok sevdiğim blues veya jazz cdlerimden takıp bir 30 dk keyif yapıp hayaller kurarım. çok keyifliysem yerde bir şarap şişesi de resme eklenir. iyi ki vardır!
büyük su israfına yol açan lüks tüketim aracı.
günümüzde, birçok gelişmiş ülkenin mimari uygulamalarındaki doğayla barışık ve sürdürülebilir konut modellerinde artık yer verilmeyen bir eşya.
amerikan filmlerinde duş almaktan çok bilek kesmek için kullanılan gereç.
her defasında yapmak isteyip de unuttuğum bir şey var. o da requiem for a dream'de yer alan banyo sahnesi.

bir banyo edevatı ile fantezi unsuru arasında gidip gelen icat. fantezi olarak kullanmışlığım yoktur hiç kendisini.
seksin yapılacağı ve benim en büyük fantezilerimden biridir.

sımsıcak, tertemiz..

(bkz: oyş )