mardin

dünyanın en güzel şehirlerinden biri! en azından benim için öyle.
âşık olduğum şehirlerden bir tanesi.
eski şehirde, elimde salçalı ekmek ve kulağımda annemin arada utana sıkıla mırıldandığı güzelim melodilerle o taş sokaklarda kaybolmak vardı şimdi.
mardin ! süryani taş ustaları ve mimarların şehrin gerdanına dizdiği kilise ,manastır ve konakları ile hayranlık uyandıran aynı zamanda müslüman mimarların onlara mistik medrese ve camii yapıları ile eşlik ettiği büyüleyici bir şehir ...
doğunun en kozmopolit kenti.
suryani sarabindan ictim inanilmaz guzeldi.tavsiye ederim
doğunun en büyülü şehri ,binbirgece masallarından fırlamış gibi sanki.emekliliğimde yerleşmeyi düşündüğüm süryanileri,kürtleri,arapları,keldanileriyle kudüsün mezopotamyadaki ufak kardeşi.
hali gibi gorunen ev damlari, tertemiz yuzlu cocuklar, eksili tavuk ve suryani sarabi icin gidilip gorulmesi gereken dinler diyari.
askerliğimi yaptığım sarı, sıcak şehir. yeterli destek ve özveriyle türkiye'nin en özel turistik destinasyonlarından biri olabilir. inanılmaz mimariye sahip süryani evleri, lezzetli yemekleri ve telkari adı verilen gümüş-altın işleriyle güneydoğu'nun sessiz prensesidir bu kent. eski kent olarak adlandırılan ve süryani evlerinin yoğun olduğu bölgede sokakların bir kısmı öylesine dardır ki çöpleri eşeklerin yardımıyla toplarlar. az sayıda kalmış arap ve süryani aileler şehrin eski bölümünde ikamet etmeye devam ederler. hatıra olarak bıttım sabunu(şam-fıstıgı kabuğundan yapılma sabun) alabilir, süryani ustaların ellerinden çıkma mücevherlere göz atabilirsiniz.
süryani şarabı leziz olan kentimiz. ruhu vardır bu kentin bence
beni şaşırtan şehirdir. dağ başında sıkışıp kalmış eski ve harika evlerden oluşmuş biyer beklerken karşıma "yenişehir" ve "istasyon" mahalleleri çıkınca baya şaşırdım. nüfusunun ilçelerinden az olduğu bilgisi hep aklımdaydı ancak şimdilerde "büyükşehir statüsüne" alınmış olması gayet isabetli karar olmuş gibi görünüyor. güzelliği, tarihi ve kozmopolitliğiyle sahip olduğu ünü fazlasıyla hak etse de şehrin idari yetkililerinin şehre gelenlerin bu reklamı yapılan yerlere ulaşımlarını sağlamak için yereli seferber etmeleri gerektiği açık. aşağıda saydığım destinasyonların bir kısmını kapsayan bir turun 4 kişiye maliyeti 250 tl'den ısrar - pazarlık 230 liraya indirilmesine karşılık; rastgele uğranılıp fiyat pazarlığı edilen yenişehir taksi durağından "fırat"la bu yolculuk toplamda 80 liraya hem de zevkle yapılabilindiği tecrübeyle sabittir. üstelik de gezdirdiği insanlarla beraber coşan, "lan şurda duram bi fotoğrafınızı çekem, bura güzel" diyebilen güzeller güzeli hetero "ayı" eşliğinde... hülasa, harika şehir, kapitalistleşmemiş - tembel / umursamaz görünümlü esnaf ama biraz sempatik olununca yabancılara sonuna kadar yardım eden bir halk...

(bkz: zinciriye medresesi)
(bkz: kasımiye medresesi)
(bkz: dara harabeleri)
(bkz: deyrulzafaran kilisesi)
(bkz: mardin kalesi)
(bkz: eski mardin)(özellikle midyat yolundan, mezopotamya ovasından dağın görünüşü)
(bkz: midyat)
(bkz: mor gabriyel kilisesi)

ve el sanatları için de (bkz: telkari) ve (bkz: kehribar işçiliği)
kapı şen olan, dibi değirmen olan ve oralardan birini sevenin mutlaka verem olduğu anadolu şehri.
gezmeye gidipte süryani şarabı almadan geliyorsanız,yolunuzu tekrar çevirip üç beş şişe süryani şarabı almalısınız.
tarih kokan güzel şehirlerimizden biri.