michael jackson

o bir efsane. skandalların adamı. müzik dünyasının altın çocuğu. dünyaya reklam edilen bir çok konunun baş aktörü. reklam başlığında en çok kullanılan ve bu konudaki en güçlü isimlerinden biri.
80 li yıllarda en çok bilinen iki marka vardı. coca cola.. ve mj.... o kuralları koydu. diğerleri onun kurallarına uydular.
this is it belgeselini izledikten sonra öldüğüne 5 kat daha üzüldüğüm neler yapacağinin sınırları olmayan rahmetli efsane.
şarkıları ve güzel ötesi klipleri ile müzik dünyasından kayan,yeri asla doldurulamayacak efsane yıldız
siyah renginden beyaza dönerek bütün beyaz ırka ve önyargılarına esaslı bir " nah " çekmiş, bunu yapan ilk kişi olarak insanlık tarihine geçmiştir. sadece bunun için bile efsanedir.
muhteşem adam. muhteşem kelimesi bile basit kaldi
benim için en güzel şarkısı:

türkiyedeki en saglam hayranlari mardin'in midyat ilçesine bagli mercimekli köyünde yasayan amerikali pop yildizi.
pop efsanesinin ölümünün ardindan giyabi cenaze namazi kilip helvali digitan mercimekli sakinleri, geçtigimiz haziran ayinda köylerine, sanatçinin meshur "ay yürüyüsünü"nden esinlenerek yaptiklari bir heykelini diktiler. bundan böyle fahri mercimekli köyü vatandasiyim... belki öldükten sonra benim heykelimide dikerler..


müziğin efendisi, moonwalk dansını dünya nın en iyi dans figürleri arasına mj imzasıyla sokan kişidir.


nasıl hatırlanmak isterdim? dünya'ya bir miktar ışık ve kaçış getiren birisi olarak. mj

ölmeden önceki 10 yılı sırf eleştrilen, hor görülen bir insandı bazılarına göre. ki ne zaman öldü, işte o zaman bütün insanlar anladı onun değerini, katkılarını, yaptıklarını ve yapabileceklerini. halen etrafta moonwalk yapmaya çalışan çocuklar görüyorum. eskiden yoktu böyle şeyler, saygın dinleyicileri dışında çıkıp moonwalk ya da son ses mj şarkıları dinleyen görmedim duymadım. meğer bir insanın nasıl biri olduğunu anlamak için ölmesi gerekiyormuş, yazık oldu.
dünyaya gelmiş en büyük star.harika insan..kendini iyiliğe adamış değerli kişilik..dünyadaki en güzel seslerden biri,en güzel dans eden adam,marjinal ruhu ile sisteme kafa tutmuş cesur bir yürek..söylenecek o kadar çok şey var ki,sözler az kalıyor..michael jackson kendi başına koskocaman bir dünya..
çocukluğunu yaşamadığı için çocuklara çok değer veren ama bu sevgisi sevgisiz kalmışlarca kasten yanlış anlaşılıp alaşağı edilmeye çalışılan büyümeyen bir çocuktur o. söylentilere göre, bu dünyanın iki yüzlülüğünü görüp bu işi bırakmak istemiş, ama para çarkının durmasını istemeyen kuvvetler öldürüvermiştir. illuminatinin parmağı olduğu söyleniyor ölümünde.
wade robson adlı lubunyanın biri hakkında beni taciz etti, saklamak zorunda kaldım diye dedikodu çıkarmış. çocukken evinde kalmış, michael da onu taciz edip tehdit etmiş. ulan ibne, götünü satamayıp parasız kaldın da şimdi mi aklına geldi bunları ortaya atmak.

en önemlisi de, michael'ın malikanesinden hak ve tazminat talep etmiş. yesinler senin iki kuruşluk zekanı, orospu!
canlı izleyemeyeceğim için en çok üzüldüğüm sanatçılardan birisidir.

gençken, o sıralardaki sevgilimin, zorlayarak konserine götürdüğü ve istanbul'da 23 eylül 1993'de canlı izleme fırsatı bulduğum kişi.*
sanatındaki dehası, yeri doldurulamayacak olması bir yana, özel yaşamındaki taciz skandalını ve o dönem yaşananları jimmy safechuck ve wade robson'ın ağzından anlatan, hbo yapımı 4 saatlik belgesel.

leaving neverland https://www.imdb.com/title/tt9573980/

kendini savunamayacak olması (ki ölümünden sonra açılan davalarda mahkemenin kararı da bu yönde olup, dava düşürülmüştür.) ve tek yönlü anlatıldığı unutulmadan seyredilmeli. ancak hem ailelerin davranışları açısından hem de anlatılan bazı detaylar kısmında, sorgulanabilecek birçok nokta bulmak mümkün.
şöhretin ve paranın öldürdüğü deha