perran kutman

70 li yıllarda birçok türk filminde canlandırdığı komik karakterler ve 80 li yıllarda perihan abla dizisiyle ülkenin kalbini fethetmiş belki de en büyük kadın komedyenimizdir. artiz mektebi oyunu ve gırgıriye serisi filmlerindeki performansı şahanedir. yeri apayrıdır.
ve tabi ki hayat bilgisindeki afet isimli tarih öğretmen.

'' - hoca camide evladım, hoca camide.. ben öğretmenim. ''
çocukluğumda fenerbahçe'de oturan bir arkadaşımın komşusu olduğu için tanışma fırsatı yakaladığım ciddiyet timsali teyze. filmlerinde, dizilerinde gülmekten yardıran kadın karşımda böyle ciddi ciddi dikilince çocuk aklım şaşmıştı. imzalı fotoğraf verip dehlemişti bizi..
70li yıllarda mahallenin çirkin kızı, 80lerde mahallenin perihan ablası, 2000li yıllarda aklı başında, usturuplu öğretmeni, kuvayi milliyecisi... her rolün üstesinden başarıyla gelir. kendini öyle ya da böyle sevdirir izleyiciye... bir de müjdat gezen'in kankası olur kendisi. müjdat gezen'in boğaz köprüsü korkusu varmış, onu kendi arabasıyla karşıya geçirirmiş. kendisinin yalancısıyım sevgili sözlük.
deli sarayli gibi basarili bir yapim nadir tutunamayan calismalarindandir. icinde bulundugu her yapimin kalitesi yuksektir.
benim için en önemli oynadığı dizi şehnaz ve tango'dur
gelmiş geçmiş en doğal, en komik, en entellektüel, en her filmi olay olan oyuncuların başındadır. hep evde kalmış kız ve cazgır anne rolleri oynamış ve her birini kendi özgü karaktere büründürmüştür. ayşen gruda ile birlikte benim için yeşilçamın yaşayan en renkli kadınlarındandır. ayrıca çok iyi oyuncu olmasını drama'daki rolleriyle de görürüz. saygı duyulasıdır...
bir dönem engin ardıç'la nişanlı kalmışlar ve fakat tamamına erdirememişlerdir.
yaptığı dizileri seçiciliğinden midir başarısından mıdır bilinmez pek bir tutan, gırgıriye de yardıran türkiyenin en başarılı komedi oyuncularından.
gerçekten, ama gerçekten çok özel bir tiyatro sanatçısı.
ömrün uzun, sanatın sonsuz olsun perran abla!