raw

bir fotoğraf formatı. kelime anlamı "ham"dır. yontulmamış heykele dönüştürülmemiş kaya parçası gibi.

bu fotoğraf formatı inanılmazdır. ışığın sıcaklağını, pozlamanın karanlık ya da patlak olmasını fotografı çektikten sonra ayarlayabilirsiniz. karanlık aydınlık değerlerini, ışığın yeşile mi mora mı yakın olması gerektiğini, keskinliği doygunlugu..vb. bütün değerleri çatır çatır bu formatta halledebilirsiniz. birazcık abartı gelse de fotografı masabasında çekmiş oluyorsunuz gibi. dahası görüntü kalitesi ve diğer bütün detayları barındırır içinde, açmak için photoshoptaki camera raw eklentisi size yardımcı olacaktır. ciddi şekilde takıntılı bir şekilde kurcaladıgınızda farkedeceksiniz ki, hayvan gibi yer kaplasa da fotograflarınızı hep bu formatta çekmeye başlayacaksınız. jpeg gözünüze at sikine konmus kelebek kadar anlamsız ve paçoz gelecek.

herkes nutellaya "can"dır der, ben ise buna diyorum.
üniversiteye yeni başlayan vejeteryan bir kızın başına gelenleri anlatan fransız bir body horror filmi. gösterimlerinde izleyicilere kusma torbaları verilmesi ile ün salmıştır.
fotoğrafçılar ve grafik tasarımcılar için en güzel imaj formatıdır. en cansız fotoğraflara bile devasa bir ruh aşılanabilir bu formatın sunduğu düzenleme imkanları sayesinde ve bilgisayar başında kendinizi, büyük işler başaran bir sanatçı gibi hissetmenize sebebiyet verebilir.

basit bir örnek:

fotoğrafın ham hali:


düzenlenmiş hali:
yeni yazar. hoş geldin.

(bkz:askk)
tersten yazınca aboovvvvvv: (bkz: war)
yönetmeni olacak ablamız bir sonraki filmi titane ile palme d'or almıştır. ben ödülü hak ettiğini düşünüyorum ama titane ile değil bu filmle. ikisini de izlememiş olan önce titane'ı sonra raw'ı izlesin.
kimse yazmamış ama efenim raw demek prezervatifsiz dikiş demektir siz aldanmayın öyle fotoğrafçı filan takılanlara

(bkz:raw is law)