sözlükte din tartışmak

konuyu oraya çekmeye çalışan kansızlar var. arkadaşım oldu olacak tanrı varmı yokmu onu konuşalım. bırakın lan bu işleri. amacınız ne? oraya buraya ayet yazmalar, eşcinselden müslüman olmaz falandır filandır. sizene taşak kılları, niye millete karışıyosunuz. taksimde özgürlük diye bağırmayı biliyosunuz denyolar sizi. adam hem müslüman hem eşcinsel. napıcaksın davamı açıcaksın. gerek yok bunları tartışmaya ya. akıllı uslu davranın az.
kaynatalarını sevdiklerim.
özgür bir platform olan ayı sözlükte, herkes istediği konuda bilgi alışverişinde bulunabileceğinden olması muhtemel durum.

hakeret edilmediği takdirde her türlü şey tartışılabilir. bu din de olabilir, vatan sevgisi de. bunu tabu haline getirmek demokrasinin d'sinden anlamamaktır. müslümanların bireysel hakları varsa, laik bir düzende diğer din mensuplarının da, ateistlerin de söz hakkı vardır.
her müslüman olanı yobaz diye adlandırmak çok garip birşey gerçekten. bu bir tür kendini tatmin etme durumu sanırım. burası bir tartışma platformu değil tabi ki lakin insanların görüşlerine ,inanışlarına saygı duymazsanız insanların size cevap vermesini de kaldırmanız gerekiyor. herkes görüşünü savunmak ister tabi karşısındakinin görüşüne saygılı olmak şartıyla. sözlükte çokca yapılan islamofobi'nin homofobi'den ne farkı var şimdi? hepside insanlar senin gibi olmadıkları için yargılamak değil mi? islamiyette gay olmak günah diyorlar evet ama allah bütün günahları affedendir ayrıca. eşcinsel oldun diye direk cehennemliksin diye bir mevzu yok. tabi "aa ben eşcinselim o zaman bulduğum ve beğendiğim diğer tüm eşcinsellerle yatayım" dersen sen zaten sıkıntılısın . beklenen sadece saygı başka birşey değil.
din üzerine tartışmaya girecek halim yok. herkes kendi inancını inandığı ölçüde yaşar.. ne ben karışırım ne babam isa :)
aklı başında her insanın yapabileceği tartışmadır, sözlük içinde veya dışında yapılması herhangi bir farklılık taşımaz; zira sözlük içinde birbirilerine farklı görüşlerde dahi olsa söz hakkı verebilecek olgunluktaki yazarlar topluluğunun böyle bir tartışmaya girmesi olağandır.

ben neden herhangi bir dine inanmadığımı belirtirim, karşıdaki neden bir dinin gerekli olduğunu beyan eder. iş saygısızlık, değerlere hakarete kadar gidemez.

tartışmadan kaçınmanın da ahmaklık olduğunu belirtmekte fayda var.
toplumlar içinde birbirilerini dinlemeyen, tanışmaktan, tartışmaktan kaçınan farklı zihniyetler birlikteliği değil kutuplaşmayı getirirler.

akp hükümetinin herhangi bir dinin temsilcisi olmadığını da belirtmem gerekiyor sanırım. hükümetin yaptığı hüküm koyma işlemlerini dine maletmek, dinin getirdiklerini akp misyonu olarak sunma ya da tersi olarak bir atesitin chp zihniyetine sahip olması * önyargısının yıkılması şart.

din ile devlet işlerinin ayrı tutulması konusuna gelince, dinin tanımını tam olarak yapmalı, din sadece kutsal olduğuna inanılan öğretiler,ayetler vb. değildir.

din hayatının, öncesi ve sonrası hakkında yaşantısını şekillendiren olgudur. bunun içine yeme içmesi de girer, siyaseti de, insanlarla ilişkisi de, yaratıcısı ile ilişkisi de.

bir atesit olarak dinsiz değil, herhangi bir yaratıcının varlığına muhtaç olmayan bir evrenin, evrimsel sürecini biliyorum, bu da benim hayatımı şekillendirdiği için benim dinimdir.

radikal islam zihniyetli bir aileden geliyorum, ailemin yanında türkiyedeki bir çok cemaat islamdan uzakmış gibi kalır.
medyanın ve çeşitli kitlelerin dinleri korkunç öcü gibi gösteriyor olması da ayrı bir komiklik doğrusu.

neyse bu kadar uzun girileri zaten bir çoğunuz okumazsınız bile.

ha bir de eksi yemekten korkan bazı yazarları görüyorum, komiksiniz, artı oy gibi eksi oy da sözlükte her yazarın vermekte özgür olduğu, ister kitlesel ister bireysel olarak abanabileceği bir uygulamadır. din ile girilen girileri eksilemesi onu dinsiz* yapmaz.

kutuplaşmayın lan sikerün.
inciden derviş zikretmek
sözlük yazarlarının burçlarını, kot bedenlerini, yattıkları adam sayılarını tartışmaktan çok daha işlevsel olandır.
bazılarının kendini "bilir kişi" kabul etmemesi dahilinde tartışılması muhtemel bir konudur.
"sen şunu okudun mu? sen ne biliyorsun? "gibi sorulardan çok daha aklı selim soruların olması tartışmayı daha anlamlı kılacaktır.
gereksiz gördüğüm yüz yüze yapılmasını önereceğim husus.
ayısözlüğü bir çeşit ortaçağ manastırı sanan, değil tartışmaktan düşünmekten bile ödü kopan, karşı argüman üretemeyen bu yüzden mütemadiyen argolu faşist söylemler saçan, kimin neyi tartışacağına veya konuşacağına sınır çizebileceğini sanan (bunu da ileri demokrasiyle bağdaştıran), insanların din konusundaki olumsuz fikirlerini beyan etmek ile "millete karışmak" arasındaki farkı bile idrak etme yeteneğinden yoksun, inandığı şeyi sorgulama cesaretine sahip olmayan ve sorgulayanlara bu yüzden nefretle bakan bir dinciyle * çok sağlıklı bir tartışma yapılması pek mümkün olmadığı için gerginlik yaratabilecek bir durumdur. *
sözlükte taşak yarıştırmak varken anlamsız tartışmadır.* zaten bir şekilde yapılıyor bu tartışma istense de istenmese de. ama bir gerçek var ki inanmayanlar inanlara daha çok tepkili nedense. takma kafana kardeşim bu kadar, inanmadığın bir şeyle neden bu kadar gerginsin!?
malumunuz içince iki şey yapılır; ya dinden konuşulur ya da devlet işlerinden.

sözlük acaba kafayı mı buldu?