suriyeli mültecilere 300 milyon dolar harcanması

ahmet davutoğlu'nun birleşmiş milletler toplantısında açıkladığı rakam.

mülteci mi yoksa terörist mi hatta propagandacı* mı olduğu belli olmayan bu insanlara harcanan paradır, verdiğim vergilerden buralara akan her kuruşum haram zıkkım olsun. canım ülkemin her şeyi tastamam, çok refah bir halkı var ya bir bunlar eksikti zaten.
bize yol, su, elektrik faturası ve vergiler şeklinde geri dönecek kazıktır.
rte bugün akp genel kurul konuşmasında diyor ki "madurları aç açık mı bıraksaydık, yardım etmesemiydik" diye. yahu önce kendi memleketinde aç, açık olan madurlarını kurtar. her gün kaç kişi ölüyor dışarda ve aç yaşadığı için. kendilerine oy potansiyeli yaratacak her türlü faydayı sağlamak için bizim cebimizden milleti besliyorsunuz. asıl ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmıyorsunuz.

(bkz: bu bizim savaşımız değil) !
ayi sözlükte böyle bir baslik görünce, "ötekilestirme" dedigimiz seyin aslinda sadece muktedirler tarafindan degil, bazen ezilenler tarafindanda yapilabilecegini düsündüren baslik. arkadaslar suriyede bir yili askin bir süredir kanli bir savas yürütülüyor. bu savasin, taraflarindan bagimsiz olarak, yarattigi yüzbinlerce magdur insan var. evini köyünü tarlasini birakip komsu ülkelere kaçiyorlar. kalsalar ya devletin, ya oradaki silahli güçlerin hedefi olacaklar. biraz insaf arkadaslar, 1,5 yilda 40.000 in üzerinde insanin öldügü bir çatismadan bahsediyoruz. mülteci olmak dünyada basa gelecek en rezil durumlardan biridir.
türkiyeyi yöneten basiretsiz hükümet savasin taraflarindan biri olabilir. suriyeye cihadci gruplarin kolayca girip çikmasina göz yumabilir, mezhepçilik yapabilir.. bunlar daha önce yapmadiklari sey degil. kendilerine verilen misyonu yürütüyorlar.
ancak, "esegini dövemeyen palanini döver" misali, savasin 1. dereceden magdurlarini hedef almak yanlistir. mültecilerin yeterince kontrol edilmiyor olmasi, mültecilerin degil, hükümetin suçudur.
eğer başlıkta iddia edildiği gibi harcanan para "mülteci" ler için için harcanmış olsaydı millet olarak "vay anasını ne yüce gönüllüymüşüz" gibi böbürlenme sebebi olabilirdi. ancak bize mülteci diye yutturulmaya çalışılan insanlar bokun öbür laciverdinden başka bir şey değil. (a tipi terörist değil de b tipi terörist yani) omurgasız medyanın gözünüze sokmaya çalıştığı sümüklü bebek fotoğraflarının ilerisini görün lütfen. kızını orospu yapması için babasına verilen para neyse bu paranın hikayesi de odur.
siz eger hala, bir savas durumunda ülkesini terketmek durumunda kalip, topraklariniza siginan mültecilerin durumundan kendinize bir "yüce gönüllülük" payesi çikarmaya çalisirsaniz, baska birilerininde o mültecileri kendi siyasal ajandasina dahil edip kullanmasina söz söyleme hakkiniz kalmaz.

suriyeli mülteciler sorunu baskadir, mezhepçilik batagina batmis, abd nin bölgedeki gündemine angaje olmus akp nin bu krizi yönetme sekli baskadir. ikincisini elestirin ama bunu mültecileri ötekilestirme adina yapmayin. bunu yaparsaniz, baas in yada akp nin mezhepçi politikalarina çanak tutarsiniz. suriye toplumu çok etnili, çok mezhepli bir toplum oldugu için, o taraftan bu tarafa yönelik her türlü göç bu taraftan yeni fay kiriklari yaratacaktir. bu bilinmesine ragmen mülteciler bölge sehirlerine yerlestirilmistir. bu da, suriyenin savasini türkiyelilestirmek isteyenlerin planidir. oysa insani bir mülteciler politikasiyla isler daha düzgün yönetilebilirdi. mülteci kamplarinda at izinin it izine karismasinin sorumlusu, bir kere daha söylüyorum, mülteciler degil, ikiyüzlü akp politikalaridir.

akp nin beceriksiz ve tarafli politikasinin yarattigi toplumsal tepkiden hareketle 100.000 in üzerindeki mülteciyi topyekün terörist ilan etmek vicdana sigacak bir sey degildir. "sümüklü bebek" fotograflarindan rahatsiz olanlar, bu insanlara, insan tacirlerinin tikabasa doldurdugu kiytirik teknelerde ege denizinin dibini boylamak disinda nasil bir seçenek sunuyorlar acaba?
dün itibariyle türkiyeye siginan suriyeli mültecilerin sayilari 100. 000 i asmis durumdadir. suriyedeki sonu gelmez çatismalar, türkiyenin bu krizi yönetme konusundaki beceriksizligi, mültecilere 3. ülkelere gitme hakkinin verilmemesi, kamplarin bulundugu bölgelerdeki yurttaslarin mültecilere dönük tepkisi, bu insanlarin gelecekleriyle ilgili belirsizligi artirmaktadir.
2015 mart ayı itibariyle, sadece mülteci konumundakilere yasal ve açık olarak harcandığı saptanabilen meblağ, tam 15 milyar doları aşmış durumdadır.
ne çekti türkiye bütçesi be!

(bkz: az veren candan çok veren maldan)
(bkz: ver allahım ver)
(bkz: rabbim verdikçe veriyor)
(bkz: hamdolsun)
(bkz: akp)
bir savaş düşünün kirli ve acı dolu, suriyeli dediğiniz insan solcu, sağcı, arap milliyetçisi, kürt, türkmen, hristiyan, lgbti bireyi (ki muhakkak hornette karşılaşmışınızdır) olabilir. allah göstermesin yarın bir gün türkiyede böyle bir savaş olsa, kafa kesen bazı örgütler ve varil bombalarıyla halkına kan kusturan bir lideriniz olsa ne yaparsınız? ya taraf seçersiniz ki her iki ucu boklu değnek ya da kaçarsınız. diyelim ki kaçabildiniz bulgaristana ya da yunanistana işte o zaman sizin ne kimliğiniz ne de inancınız önemli olur. siz onlar için kan emici türkiyeli olursunuz.

nasıl ki nepalde deprem oluyor ulusal yardım gönderiyoruz, afrikada ethiyopya için yardım gönderiyorsak tabi ki suriyede ölmemek için sığınan insana da yardım edeceğiz. bu bir vicdan meselesidir. varsın belediye gittiğin parka parke döşemesin ya da yoluna iki sene asfalt dökmesin. insan canı kadar değerli bir şey olabilir mi arkadaşlar. evet devlet politikası ışide ya da el nusraya yardım etmiş olabilir ama onların bu yardımı savaştan kaçmış suriyeliyi ötekileştirmeyi mazur göstermez. cnn international ya da aljezire tvde suriyelilerin mülteci kampları belgeseli izledim geçen gün hüngür hüngür ağlattı lo. kim vatanını terkeder sorarım size, el insaf diyorum sadece. lütfen empati. binde bir sığınmacı dilenci olmuş göz kirliliği yaratmış diye aşağılamayın bu insanları. çünkü onlar insan aynı sen, ben gibi. o yaşamı güle oynaya tercih etmemişler lo. bazı iktidar, din kisvesine bürünmüş ya da güce tapanların yüzünden bu durumdalar. hayat işte bir gün loto size de vurabilir. lütfen yalvarıyorum size vicdanınızı kaybetmeyin. az biraz merhamet kalbinizin bir köşesinde hep olsun.

bir müslüman olsaydım sonuna kadar helal edeceğim harcama olurdu. hadi terörist dediniz falan da bari o küçük çocukları düşünün ya. sokakta iki rahatsız ettiler para istediler diye şöyle nefret söylemlerinde bulunmak... demek istemiyorum da vicdansızlık değil mi biraz?
ha para ne kadar doğru kullanıldı, harcamalar ne kadar samimi, bu insanlara ne kadar yardımcı oldu onu eleştirebiliriz. zira bu harcamalar tamamen politik ve göstermelik.