venezuela

başkenti caracas olan 27 milyon nüfuslu güney amerika ülkesidir. eski bir ispanyol sömürgesidir. 1821 yılında ünlü latin amerikalı devrimci simon bolivar önderliğinde bağımsızlığını kazandı.
bağımsızlığın ilk yıllarında kolombiya, ekvador ve panama ile birlikte büyük kolombiya'nın bir parçası iken, 1830'd a bu birlikten ayrıldı.
tarihi, 19. ve 20. yüzyıl boyunca siyasal çalkantilar, devrimler ve darbelerle dolu olan venezuela'da 1998'de seçimle iktidara gelen hugo chavez'in partisi, sosyalist politikalar uygulayarak ülkenin rotasini amerikan emperyalizminin hegomanyasindan uzaklastirarak, bagimsizlikçi bir yol izledi.
halkçı politikaları nedeniyle çok sevilen chavez, 4 dönemdir iktidarda.
insanların bu ülkeye sempati duymasının en büyük nedenlerinden biri hiç şüphesiz, uluslararası güzellik yarışmalarında hemen hemen her yıl derece ya da dereceler alan güzel kadınlarıdır. bu kadınları bu kadar özel ve güzel yapan etmenlerin başında, miss venezuela direktörü osmel souza'nın başını çektiği organizasyon komitesi tarafından verilen sıkı eğitimler ve ışık görülen adaylara sunulan ücretsiz estetik operasyonu imkanlarıdır. ancak bu operasyonlar yıllardır, pek çok kişi ya da gruplarca protesto edilmiş, son olarak da 2000 yılı venezuela güzeli eva ekvall, seçildiği yıl geçirdiği silikon operasyonu kaynaklı olduğu iddia edilen göğüs kanseri nedeniyle 2011 yılında hayatını kaybetmiştir.
dün yapılan seçimlerde, geçtiğimiz günlerde kanserden hayatını kaybeden eski devlet başkanı hugo chavez'in yardımcılığını yapmış olan nicholas maduro'nun seçildiği ülke.
chavez'den nefret eden ve onu hitler'le mussolini'yle bir tutan fena halde amerikanperver şahsiyetler için ne üzücü bir haber.