venezuela

başkenti caracas olan 27 milyon nüfuslu güney amerika ülkesidir. eski bir ispanyol sömürgesidir. 1821 yılında ünlü latin amerikalı devrimci simon bolivar önderliğinde bağımsızlığını kazandı.
bağımsızlığın ilk yıllarında kolombiya, ekvador ve panama ile birlikte büyük kolombiya'nın bir parçası iken, 1830'd a bu birlikten ayrıldı.
tarihi, 19. ve 20. yüzyıl boyunca siyasal çalkantilar, devrimler ve darbelerle dolu olan venezuela'da 1998'de seçimle iktidara gelen hugo chavez'in partisi, sosyalist politikalar uygulayarak ülkenin rotasini amerikan emperyalizminin hegomanyasindan uzaklastirarak, bagimsizlikçi bir yol izledi.
halkçı politikaları nedeniyle çok sevilen chavez, 4 dönemdir iktidarda.
insanların bu ülkeye sempati duymasının en büyük nedenlerinden biri hiç şüphesiz, uluslararası güzellik yarışmalarında hemen hemen her yıl derece ya da dereceler alan güzel kadınlarıdır. bu kadınları bu kadar özel ve güzel yapan etmenlerin başında, miss venezuela direktörü osmel souza'nın başını çektiği organizasyon komitesi tarafından verilen sıkı eğitimler ve ışık görülen adaylara sunulan ücretsiz estetik operasyonu imkanlarıdır. ancak bu operasyonlar yıllardır, pek çok kişi ya da gruplarca protesto edilmiş, son olarak da 2000 yılı venezuela güzeli eva ekvall, seçildiği yıl geçirdiği silikon operasyonu kaynaklı olduğu iddia edilen göğüs kanseri nedeniyle 2011 yılında hayatını kaybetmiştir.
dün yapılan seçimlerde, geçtiğimiz günlerde kanserden hayatını kaybeden eski devlet başkanı hugo chavez'in yardımcılığını yapmış olan nicholas maduro'nun seçildiği ülke.
chavez'den nefret eden ve onu hitler'le mussolini'yle bir tutan fena halde amerikanperver şahsiyetler için ne üzücü bir haber.
güzel kadınları ile ünlü ülke. bugüne kadar 6 dünya güzeli, 7 kainat güzeli çıkartan ülkede şu günlerde ekonomik kriz sebebiyle hükümete karşı ciddi bir protesto var. protestolar maduro'nun istifa etmesi için yapılıyor.

https://tr.euronews.com/2016/05/18/venez...
başarısız darbe girişiminden sonra trump’ın maduro’yu devlet başkanı olarak tanımadığını açıklaması gündeme oturmuştur.

ingiliz bankası ise devletin altın rezervlerine bir süredir el koyuyordu.

şuan ülkede hiperenflasyon vardır.
seçimi kaybettiği halde 2 sene boyunca iktidarıni sürdürebilmiş olan maduro artık devletin başında değildir.
latin amerika coğrafyasında gelişmelerini üzüntü ile takip ettiğim ülkedir venezuella.
tıpkı libya da kaddafi nin devrilmesi olayı maduro yu da devirme ve bir ülkeye tamamen teslimi sağlamak için kurgulanmış bir senaryo.
ovuşturun paşalar küreyi, destekleyin etrafına kan saçanları.
selam olsun direnen halklara.
an itibariyle küresel bir çekişme (rus vs abd) ile ülkede iç savaşa sürükleniyorlar.
dünya liderimiz rte maduro'yu destekleme kararı almıştı. dünyanın her yerinde badem bıyık dayanışması var. yaşasın badem bıyık dayanışması !
böylelikle yeni dünya düzeninde abd safında değil rusya safında olacağımız kesinleşti.

(bkz:suriye)
(bkz:venezuela)
abd venezüela'ya askeri müdahale yapacak gibi görünüyor.

they lied to you about vietnam.
they lied to you about ıraq.
they lied to you about syria.
they lied to you about honduras.
they lied to you about libya.

so why would you believe what they're saying about venezuela?

https://twitter.com/DrJillStein/status/1...
enflasyonunu % bilmem kaç artması sonrası değişik bir iç savaş haline dönen ülke.
1 gofret ile 54 ton benzin almak mı?
muhalif lider guaido mevcut hükümete karşı askeri birlikleri sokağa çağırmasıyla ortam gerildi tansiyonlar yükseldi. darbe teşebbüsü ve sonrası maduranın uyguladığı taktikler bana bir yerlerden tanıdık geldi sizede gelmiştir muhtemelen. halkın aç susuzken nusrette pervasızca verdiğin salt bea pozlarını da unutmadık. umarım venezuela halkı madurayı demokratik yollarla kan gövdeyi götürmeden tahtından ay pardon koltuğundan eder.