yavuz çetin

1970 doğumlu türkiyenin altın blues gitaristiydi.birnevi türkçe de blues yapılabileceğini gösteren gitar virtüözüydü.öldüğü günü hatırlıyorum da boğaziçi köprüsünden atlamıştı 2001 yılında yeni albümü daha piyasaya girmeden ve televizyonda "yaşamak istemem artık aranızda" şarkısı çalıyordu haberin altında.şarkı sözlerini de özümseyince derin bir tepkiydi belki de.büyük ihtimal şu an gittiği yerde o çok sevdiği jimi hendrixle gitar atışıyordur.ben karakter olarak biraz da jeff buckleye benzetmişimdir kendisini.daha çok işler yapacaktın be üstad biraz erken gittin.
2 albümü vardır türk bluesunun altın çocuğunun "ilk" ve "satılık" isminde.
2001 ağustosu ya da temmuz emin değilim amam yazdı ve sabah eski koliden gelen telefonla ölümünü öğrendiğim adam.en başta sabah sersemliğiyle ıghk mıghk diyip geçiştirdiğimi hatırlıyorum öğleden sonra ayılıp kim öldü lan bugün sabah bi telefon geldiydi kimdi ki hallerine girip çağrı kayıtlarından koliyi bulup arayıp teyid ettirdiğim " tadını hala hatırladığım can sıkıntısının kaynagı gitarist "
ben seni hiç tanımayan televizyonda haberini görüp geçen adam olmak isterdim ama taaa deli düş zamanlarından hatırlıyordum seni ben ; " bluescu yavuz vardı ya ; ölmüş" dendiğinde o yüzden aklıma ilk önce deli düş geldi. deli düşteki o mahcup haller o garip blues. rip diyeyim daha ne denir ki sana ?
yahu, bu adam ne zaman öldü? öldüğüne emin misiniz? ben emin değilim. zira istiklâl'deki, beyoğlu'daki birkaç yerde konser afişini gördüm ben bu adamın. ciddiyim olum! sonsuz bir saykodelik blues kafasındayım belki de. ama bu adamın yaşıyor olduğuna dair kesin ve şizofrenik teorilerim mevcut. bunları bilahare yazarım; bilmiyorum.
aramızda yaşamak istemeyerek intihar eden müzik adamıdır.
türkiye'nin kurt cobain'idir.
candır kandır aşktır
başlığı açan arkadaşın alnından öperim

en sevdiğimdir.
hakkında söylenen "amerika'da doğsaydı blues müziğin öncülerinden olurdu". sözlerini sonuna kadar hak eden adam. ülkemizin gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerinden biridir.
bu gece youtube'da dolanırken bir söyleşisine denk gelip gözlerimi yaşartan türkiye standartlarının çok üstünde müzisyen...

hadi bunu dinleyip dağılalım o halde: sadece senin olmak:
röportajında o kadar pozitif ki, ben her şeyin pozitif yönüne bakıyorum, diyor, bunu dedikten birkaç sene sonra ne oldu da adam kendini köprüden atacak kadar bu dünyadan nefret etti... sisteme ve o şey her neyse hepsine lanet olsun... insanın inanası gelmiyor...

röportaj burda:
satılık albümünde yer alan oyuncak dünya adlı parçasını dinlerken tekrardan bir yâd ettiğim büyük ses büyük gitarist..

(bkz: bazı şeyler hüzün veriyor)