6 şubat 2023 kahramanmaraş depremleri

deprem bolgesinde olmamama ragmen acayip hissettim iranda oluyordur herhalde dedim uluslarasi yardim istendigi ifade ediliyor allah herkesin yardımcısı olsun
10 ilde deprem olduğunu duydum türkiyede 70 e yakın kişi vefat etmiş .
gece 5'ten beri ayaktayım. kaldı ki işe 11.00de gittim. moralim bozuk. istanbul'dayım. deprem bölgesinde tanıdığım yok.

gece 04.17'de bir dizi depremle ilk şok gaziantep'te 7.7*mw şiddetinde geldi.
gündüz 13.24'de 7.6 mw şiddetinde kahramanmaraş'ta gerçekleşti.

deprem ankara'dan israil'e kadar geniş çaplı bir bölgede hissedildi. suriye, ırak ve ürdün'de toplam 100'den fazla can kaybı bilgisi ajanslarda paylaşıldı. bilim insanlarının görüşlerine göre kırılan fay yaklaşık 300 km boyunda. yapısı gereğiyle ülkenin ölçülen en büyük ikinci depremi olmakla birlikte * peş peşe 7,7 ve 7,6 mw şiddetindeki depremler etkisi bakımından en büyük depremimiz konumuna sokuyor.

suriye başkanı esad ülkesinin gördüğü en büyük deprem olduğunu paylaştı.

20:36 saati itibariyle 1651 can kaybımız var.
20:39 saati ülke genelinde 7 günlük milli yas ilan edildi.
ülke genelinde okullar 13 şubat'a kadar tatil edildi.
22.12 - can kaybı 1762. (6800 kadar vatandaş enkaz altında [afad])
23.45 - can kaybı 2316, yaralı 13293, yıkılan bina 6217, enkazdan kurtulan 6445 kişi. maalesef 24 saatin sonunda enkazdan sağ kurtulma oranı %5'e düşecek (soğuk, açlık, susuzluk, crush syndrome vb). kayıplarımız 10binlerle ifade edilebilir.

edit 1: başlığı bilgi geldikçe editleyeceğim.

edit 2: editlemeyi bu noktada bırakıyorum. bu istatistikler hiçbir işe yaramayacak.

edit 3: eşya ve malzeme yardımı etmek isteyenler bulundukları ilçenin belediyesi ile iletişime geçebilirler. nakdi yardımlar için de afad ve kızılay (artık ne kadar güven kaldıysa) aracılığıyla yardımlarını gerçekleştirebilirler.
seferberlik ya da ohal yok ordu yok yardım istemek yok herkes kendi kaderine bırakılmış gercekten uzuntunun bir sınırı yok .
#428433
4. seviye alarm verildi ki bu uluslararası yardımı kapsıyor. 46 ülkeden yola çıkıldı (nato dahil)

bölgede ohal ilan edildi*.

kendi kurumumdan biliyorum, kurumlara resmi yazı ile (belli yetelilikleri olan ilkyardım, aşçılık vs) tüm memurlar bölgeye davet edildi.* hatta bunun sağlıklı gerçekleşebilmesi için ülke genelindeki okullar 1 hafta süreyle tatil ilan edildi.

7 gün milli yas ilan edildi.

bölgedeki birliklerden sağ kalanlar görevindeler. maalesef polis merkezleri, belediye binaları, hastaneler, okullar ve askeri birlikler yıkılmış durumda. hatay'da görev yapan tanıdığımla iletişim kurdum. kendisi hekim, acil olarak reviri açıp görevlendirmişler.

edit: iktidarı bokum kadar sevmem ancak bu olay siyaset üstüdür. yapılana yapıldı diyebilmeli. ayrıca hatayda afad binası yıkılmış. oradakiler görev yapamayınca var olan yardım organize edilemiyor. yollar kapalı, havaalanları fay zonunda olduğu için pistleri zarar görmüş. ulaşımda müthiş sıkıntı var. bu konular eleştirilebilir.

edit 2: 21 senedir iktidardasın ve 99'dan beri deprem vergisi topluyorsun, niye önlem almıyorsun diye sorulabilir.

edit 3: bize gelen yazı dışında bir duyuru (00:29) afad: arama kurtarma ve ilkyardım bilen herkesi göreve çağırıyorlar. iletişim: 0312 407 00 01

edit 4: depremden etkilenen toplam nüfus satısı 13 milyon (10 il). istanbul nüfusu 20 milyon *. kocaeli, yalova, bursa, balıkesir, çanakkale ve tekirdağ'ı hesaba katmadım. yaşanabileceklerin farkında mısınız?
https://twitter.com/haluklevent/status/1...

haluk levent @haluklevent·12d

enkaz altında kalan yakınları için twit atanların şehir istatistiği..

hatay 20.428
adıyaman 6434
gaziantep 2,655
malatya 1.188
adana 428
şanlıurfa 168
depremden etkilenen ve 90 gün ohal ilan edilen 10 il, kahramanmaraş, adana, adıyaman, diyarbakır, gaziantep, hatay, kilis, malatya, osmaniye ve şanlıurfa.
son açıklanan bilgilere göre can kaybı, 31643'e yükseldi. yaralı sayısı ise 80278.
birçok bina yıkılırken camı bile kırılmayan ve dimdik ayakta duran binalar buradaki kaybettiğimiz insanların kader değil de ihmal sebebiyle öldüklerini, cinayete kurban gittiklerini bir kez daha gözler önüne serdi. 99 marmara depremi ve sonrasında yaşadığımız hiçbir depremden ders çıkarmadığımız kesin. depremin vurduğu 10 ilde yıkılan binaların müteahhitleri birer birer yakalanıyor olsa da asıl soru bu binaların yapımında ve sonrasında denetlenmemesi, acaba bu konuda da sorumlular tutuklanacak mı veya istifa edecekler mi? bu toplu katliamın hesabı kesinlikle sorulmalı.
trans bireyin depremden sonra yaşadıkları

“insanlara gidip bir şey söyleyemiyorum. normal hayat akışımda görünür bir transım. ama o durumda gidemiyordum çünkü sutyenim bile yoktu. tepkileri üzerime çekmekten korktum. depodayken tekrar deprem oldu. dışarı çıktım, yolda beklemeye başladım. bu sefer elektrik direkleri yıkılmaya başladı. üçüncü gün artık açlık ve susuzluktan bayılacak hale gelince dışarı çıktım. ayağımda ayakkabım yok, çıplak ayağım. yemek ve su dağıtılan bir yere gittiğimde insanların yüzündeki öfkeden korktum. bana bakıyorlardı. başıma bir iş gelmesin diye ancak yarım şişe su alıp geri döndüm. o anda cinsel kimliğini mi düşünecekler demeyin, maalesef düşünüyorlar. insanlar öfkelendiğinde, çaresiz kaldığında ilk hedefleri sen oluyorsun. sana güçleri yetiyor.”

https://kaosgl.org/haber/marasli-trans-k...
35418 can kaybı
35418 hayat
35418 gözü yaşlı aile
35418...
sadece bir sayı değil. çok üzgünüm.
şuan ortak bir bagiş yayini yapiliyor ne kadar samimi bilemiyorum. ınsanların kurum ve kuruluslara duydugu guven kırıntı seviyesindeyken yok oldu artık.

yardimi yapalim gercekten sorun degil ama deprem vergileri nerde ?
kamu bankaları ve merkez bankası 20 milyar ve 30 milyar miktarlı bagış yaptilar sanki kendi ceplerinden cikiyor gibi bana mı garip geldi bir tek?
yapılan yardımlar muhtemelen fake değildir fakat bu yardımların depremzedelere ulaşacağı konusunda geçmişten tecrübelerle şüphelenmek gayet doğal. madonna bile yaptığı paylaşımda *yardımlarınız için en güvenilir yer ahbap" demiş.
prof. dr. övgün ahmet ercan @ovgunaercan · 13d

samandağ m6,4’lük depremin süresi 16 saniyedir. çıkardığı gerginlik(enerji) m7,9’luk depremin 176’da biridir. kabaca 7 ton tnt bombası gücündedir. kırık boyu 30-40 km’dır. kırık hatay’dan suriye’ye uzanmıştır. toplam kırık boyu 440 km’ye ulaştı.
yandaşların yaptığı yayınlar kusturacak derecede igrenclesiyor.
üzerinden 1 sene geçti. haritadan silinmiş yüzlerce binlerce ev ve boş bulunup söylenmiş, belki de gerçekte 130 binin üzerinde can kaybı.

deprem sonrası büyük kentlerde deprem bölgesinden gelenlerin araçlarını plakalarından tanıyordum. şimdi hiçbirini görmüyorum. neredeler kim bilir?

hala cenazeler çıkarken atılan deprem konutlarının temelleri bugün bir aceleyle bitirildi. bitirmek ne kelime seçim malzemesi bile yapılıyor.

yakın zamanda hatay'a giden arkadaşım instada bir kooperatif çalışmasını paylaşmış. büyükçe bir prefabrik salonda toplasan 15 kişiyi geçmeyen insanlar bıkkın bir şekilde kendilerine anlatılanları dinliyor. n'apsınlar, onlarca örneğini gördükleri depremden sonra kimsenin yanlarında olmayacağını bile bile hayata tutunmaya çalışıyorlar. bıkkın yüzlerdeki belki olur gayretine ne denir. kendimde bu gayreti bulamadığım zamanlar çoktur.
6 şubatın arefesinde kayıplar için baş sağlığı, ayakta durmaya çalışanlara sabırlar dilerim.
bir yıl önce binlerce canımızı kaybettiğimiz deprem faciasının üzerinden bir yıl geçti.
üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala yaraların "inatla" sarılmadığı, insanların çadırkentlerde ve prefabrik konteynerlarda yaşadığını görünce, canım ülkemde insan canının ne kadar değersiz olduğu anlaşılıyor..