alttaki yazara soracaklarım var

  • /
  • 30
sana kaç cm lazım?

spotify'da en çok dinlediğin şarkıcı kim?
üzgünüm kuzum ama ne yazık ki kolay bir yolu olduğunu zannetmiyorum. benim denediğim yöntem şu: onu bana hatırlatan "şeyler"le yeni anılar yaratmak. beraber gittiğin cafeye tekrar git, gezdiğin yerlere tekrar git, onunla okuduğun kitabı tekrar oku, ona adadığın şarkıları tekrar dinle. hepsini yeniden kazan ve hatırandan yavaş yavaş yok etmeye çalış ama asla nokta koymaya kalkma. sadece bir virgül koy ve yaşamaya devam et.
bazı günler çok iyi hissediyorsun, hiç hatırına gelmiyor. yaşam ne güzel be diyorsun. sonra o kadar güvensiz bir anında kendini hatırlatmayı başarıyor ki tüm sistemin altüst oluyor. bol bol ağlıyorum ben, beynim yorulup kendini kapatana kadar, uykuya dalana kadar ağlıyorum. utanmıyorum bundan, acımı yaşamaya çalışıyorum. kalbin kırık da olsa, kanatların kapalı da olsa, yalnızlıktan çok korkuyor da olsan devam etmek lazım. en azından devam edebildiğin kadar...
belki hiç beklemediğin bir anda karşına bir insan gelir ve yaralarını kapatmana yardımcı olur, onu tamamen unutabilmeni sağlar. bunu umut etmek, ilerlemeni kolaylaştırıyor.
bir kalp kırıldıktan sonra tekrardan insanlara güvenmeyi başarabilir mi? gerçekten mutlu olacağım günler gelecek mi?
biliyorum yeni bir şarkı hızlı popüler ama sözleri çok anlamlı etkili...

who's gonna walk you through the dark side of the morning?
who's gonna rock you when the sun won't let you sleep?
who's waking up to drive you home when you're drunk and all alone?
who's gonna walk you through the dark side of the morning?
ıt ain’t me

keşke 2. şansımız olsaydı dedin mi hiç ?
sene 2000 23 yaşında daha yeni kendini anlamaya çalışan biriyim ulan kızlar mı erkekler mi neyim ben diye sorgularken mirch kanalında tanıştığım ve her halde benim ben olmamı sağlayan ve 4 sene beraber olduğum adam. ilişki nedir onu bile bilmezken yapılan yemekler; gidilen tatiller ve ilişkiler konusunda alınan dersler. iyi ki karşıma çıkmış. iyi ki var olmuş.
altımda kımıl kımıl zevkten kıvranan yazar;
instagramsız ya da sosyal medyasız hadi internetsiz 1 ay mı? aile evinde tüm her şey dahil 2 hafta mı?
sözlüğün en sevdiğim yanı bu oldu sanırım. bana harika dostlar, arkadaşlar kazandırdı. ev oturmalarından, yurtdışı seyahatlerine sayısız güzel anılar biriktirdik ve biriktirmeye devam ediyoruz. sevgili yazar arkadaşım öneriden ziyade dünyaya nasıl baktığın çok önemli neye güldüğün neyden keyif aldığın. paylaşımda bulunacak sosyalliğe sahipsen o arkadaş grubu kendiliğinden oluşuyor. tabi emek vermen gerekecek o kök toprağa karışana dek.

alttaki; eline verdik sihirli değneği ilk neyi değiştirirsin?
ordu-giresun* havalimanı tek tecrübem.

alttaki, hangi 5 kitabın... a pardon, bir kitabın hangi 5 yazarı olmak istersin?
valiz ne tarafta hayatım?*

kürdan mı? elvan mı? but mu?
ay ben uzun uzun xalocum'un sorusuna yanıt yazarken üstteki arkadaş cevap vermiş bile. neyse ben sadece yazdığımı yayınlayayım soruyu üstteki arkadaş sormuş zaten.

bir tane yazmak isterdim ama hepsi çok şaşırttığından hepsini yazmak istedim:

1980'li yıllarda hzi (hafize zekeriya itil) vakfında ayhan songar ve turan itil mahkumlar üzerinde insan hakları ihlali niteliğinde deneyler gerçekleştiriyorlar. hatta ayhan songar için mamak mengelesi yakıştırması da yapılıyor. ve şimdi sıkı durun bu cetvelle çizilmiş gibi sağcı ayhan songar'ın beraber çalıştığı -insan hakları ihlallerini de müştereken gerçekleştirdiği- turan itil kişisi muazzez ilmiye çığ'ın kardeşi. itil, muazzez hanımın kızlık soyismi. hatta muazzez hanım da derneğin yönetim kurulu başkanlığını gerçekleştiriyor. ha bir de ayhan songar'ın nazi almanyasından kaçıp türkiye'ye gelen phlipp schwartz'ın öğrencisi olması var. hani hocası neyden kaçmış, öğrencisi neler yapmış? bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

bülent ersoy'un gazinocular kralı fahrettin aslan ile henüz cinsiyet değiştirmemişken metres hayatı yaşaması olayı var. üstelik fahrettin aslan evli ve eşinin de olup bitenden haberi var.

yine aynı fahrettin aslan gazinosunda sahne alan zeki müren'i allah ne verdiyse dövüyor. zeki müren'in allı pullu sahne kıyafetleri yağmurlu bir havada sokaklara atılıyor. bu sahne zeki müren'in maksim'den ayrılma sahnesi oluyor. yıllar sonra sacit aslan -fahrettin bey'in oğlu, iyi parti milletvekili- bu sahnenin hala aklından çıkmadığını ifade ediyor.

abdullah öcalan'ın gençliğinde ülkücü olması hatta mit'e çalışması. bir süre sonra mit'in kendisiyle irtibatı kesmesi... ankara'da solcuların yaptığı bir yürüyüşün insicamından çok etkilenen öcalan'ın kendini birden bu yürüyüşe dahil bulması ve sonrasında da solcu hayatının başlaması.

alaattin çakıcı'nın dündar kılıç'ın kızıyla evli olması.

meral akşener'in eşinin eskiden aşırı solcu olması sonradan meral hanım'ın kendisini sağcı yapması...

rahibe teresa'nın yolsuzluk yapması, gandhi'nin ırkçı ve kadınları aşağılayan açıklamalarının olması, newton'un batıl inançlarının, edison'un icat hırsızı olması...
izmir'deki 30-40 yaş arası sert aktif sayısı. belli ki çok azlar. artırırdım.

alttaki yazar: üzüm ve kayısı dışında (sevmem ikisini de) kurusu en güzel meyve ne sence?
haydi editleyip ahlak ve namus diyeyim. *

alttaki yazar kadıköy mü? taksim mi?
1-karamsarlık, kişinin kendi penceresinden baktığı dünya ile alakalı. her pencere farklı bir duygunun tasarımı, ve bu tasarımı önceden nasıl ele aldığında ilişkili de biraz.

2-kendimden yola çıkarak bunu açıklamaya çalışayım; fil hafızası derler ya öyle bir hafızaya sahibim. kişi, olay, mekan farketmeksizin çoğu şeyi hatırlarım. bunun ne işe yaradığını bilmiyorum, ya da hafızamın neden bu denli geçmişteki şeyi, bana hatırlattığını bilemiyorum. kindarlık değil bence. eğer bu hafızanın hatırlattıklarını karşı tarafa öc alırcasına, planlı ve kumpas kurar gibi pusuda bekler gibi zamanını bekliyorsan kindarsındır. ben hatırladıklarımı unuturum çoğu zaman, o kişiyi gördüğüm zaman hep hatırlarım ve kendime göre de, savunma mekanizması yaratırım ya da bir önlem. kötü olmadım hiçbir zaman, çoğu zaman kötülük kindarlığı doğurur.


her zaman kendine söylediğin ve her seferinde inandığın en iyi yalanın nedir?
bir kere soru baştan yanlış. sevgili-cinsel ihtiyaç-aldatmak çelişkili şeyler. cinsel ihtiyaç için olan birlikteliğe sevgililik denmez ki. aldatırım seni demek de tehdit gibi oluyor. kendisini o kadar mükemmel ve seni o kadar aşağlık görüyor ki o ne derse sen yapacakmışsın gibi davranıyor. seks oyuncağı değil köpeği olmuşsun haberin yok, pardon.

peki ya hiç ilişki yaşamamış birinin ilişkiler hakkında sürekli haklı çıkması ne demek oluyor? bir şeyi yaşamadan öğrenebilir miyiz?
evet attım. zarfladım.
anlatalım. ıstanbul'a dönüş yoluydu. otobüs mola verdiğinde otururken onu gördüm, kahvesini bitirmek üzereydi. yanına gittim ve dedim ki "bir kahve daha?". kabul etti, gözlerimi hafif kavrulmuş teni, simsiyah gözleri, ... üzerinde gezdiriyordum. sohbet ederken (sohbet konusu tatilin nasıl geçtiği ile ilgiliydi.) mola bitti. otobüste yanında oturan kişiden benimle yer değiştirmesini rica etti. adam kabul etti ve ikimiz birlikte seyahat etmeye başladık. ıstanbul'a vardığımızda beni evine davet etti. ...

alttakine soralım:
yürekli olmadan, meydan okumadan yaşanmaz mı aşk?
yanlış zaman mı?
yanlış insan mı?
tutunmak imkansız mı? bıktın mı yamalı sevdalardan?
üstteki bana soru sormamış. ben de alttakine sormuyorum ne hali varsa görsün.
canon hafiftir, nikon ağır

canon yenilikçidir, nikon tutucu

canon şakacı ve neşelidir, nikon ciddi ve hüzünlü

canon süslüdür, nikon sade

canon yalancıdır, nikon doğrucu

canon delişmen ve duygusaldır, nikon akılcı ve gerçekçi

canon gelişmelere açık ve atılgandır, nikon tedbirli ve temkinli

canon yamalı bohçadır, biraz ondan biraz bundan almayı sever, nikon yekpare gövdeleri sever, karışık olaylardan hazzetmez

canon samimi davranır, sıcaktır, nikon cool'dur, soğukkanlıdır

canon detaylarda boğulur, nikon detayları kontrol eder

canon havayı ve suyu sever, nikon ateşi ve toprağı

canon modayı takip eder, nikon modadan uzak durur

canon mandrake'dir, nikon ken parker

canon maceracıdır, evde durmayı sevmeyenlere benzer, nikon evcimendir, ama görev bilinci vardır, istenen yere gidebilir

canon risk almayı sever, nikon sağlam gider

canon alıngandır, nikon aldırmaz

canon sabırsızdır, nikon sabır taşı

canon gevezedir, nikon fazla konuşmayı sevmez

canon moderndir, nikon klasik

canon aldatabilir, nikon vefalıdır

canon reklama önem verir, nikon reklamı sevmez

canon biseksüeldir, nikon heteroseksüel

canon sorumsuzdur, nikon sorumluluk sahibidir

canon sarışındır, nikon esmer

canon batılıdır, nikon doğulu

canon 2 boyutludur, nikon 3 boyutlu

canon heyecan vericidir, nikon sıkıntı verir biraz

canon çok eşlidir, nikon tek eşli

canon sayısal verilere tapar, nikon analog verilere güvenir

canon bilimkurgu ve polisiye edebiyatı sever, aşk romanları okur, çizgi romanlara bayılır

nikon klasiklerden vazgeçmez, deneme kitapları okur, belgesel filmlere takılır

canon picasso'dur biraz, nikon ise balthus,

canon quentin tarantino'dur, nikon akira kurosawa


yaptığın en ateşli seks kimleydi?
eski erkek arkadaşımla tanışmak/birlikte olmak.
üniversite 1. sınıftaydım o zamanlar. çok hırslı biriside sayılmazdım.
ama işi sebebiyle onu ulaşılmaz olarak görürdüm. yani bu insan nasıl benim gibi birisiyle birlikte diye düşünür dururdum. bildiğimiz aşağılık kompleksine girmiştim.

çok çalıştım, akademik alanda ilerlemeye hala bu duygu sayesinde şuanda devam ediyorum. bir yandan daha fazla para kazanıyorum. kabuğumu kırmayı başardım onun varlığı sayesinde.

şimdilerde ise bunların hepsinin anlamsız olduğunu görüyorum. dönüp eski halime "yavrum sevgi için bir şey gerekmez, kendinden varolan bir şeydir" demek isterdim.


dönüp baktığında kalbini sızlatan şeyi bize söyler misin?
bana karpuz mu kavun mu deseler, subjugator derim, üçüde kelek çıkabilir
söyle bakim elmayla armudu nasıl ayırt edersin alttaki
daha gençliğimin baharında narin açmamış gonca gülüm. daha da ufalıp cebine girmek isterdim aslında. çocuk olmak güzeldir yalnız hissettiğim yaş ise babamla kafa kafaya.

canım zamanında taciz ve tecavüze uğramış birisin ve bilir bir kişi tarafından sempozyuma katılıyorsun. heteroseksüel bireylerden yöneltilen bir soruda; " o zaman ki yaşadığın acıyı şu an keyif alarak mı yaptırıyorsun? " cevabın ne olurdu?
hiç bitmeyen aşk tabi. hiç bitmeyen bi aşk olmadığı için buna sahip olmak isterdim.
alttaki yazar seni en çok üzen şey ne?
(önceki soruyu görmemişim onu unutamadığının göstergesi çok kolay)
denizden çıkan şahin k.

alttaki yazar, zamanda yolculuk yapabilseydin dünyanın en çok hangi dönemine gidip nasılmış diye bakmak isterdin?
  • /
  • 30