aşk ı memnu

son bölümünü kalabalık bir arkadaş topluluğu ile seyrettiğim matmazeli; beşiri, ednanı, firdevs hanımı ile bence son derece başarılı cast çalışmasına imza atılmış olan roman uyarlaması. yasak aşk olarak günümüze çevrilebilir.
dizinin asıl kahramanı çevirdiği akıl almaz entrikalarla kendine hayran bırakan nebahat çehre namı diğer firdevs yöreoğludur.
hafta içi her gün 12:45 de kanal d de tekrar bölümleri bugün itibariyle başlayan türk televizyon tarihinin en unutulmaz dizilerinden.
şimdi tekrar bölümünü izlediğim ve bana göre yapılan en başarılı roman uyarlaması.
tekrarını izlerken bile beğendiğim bence yurdum televizyasında kotarılmış en iyi çalışma..
tekrar bölümleri o kadar iyi reyting almıştır ki..soundtrack albümü toygar ışıklı tarafından 3 yıl sonra 2012 de çıkarılmıştır.
firdevs hanım: sen firdevs yöreoğlu'nun kızısın, sen bihter ziyagil'sin kendine gel.
bihter: sus dedim sana sus. *
türk tarihinin en fazla izlenen 5 dizisinden biridir.
nebahat çehre nin kıyafetleri için izlediğim dizidir
d&r'da; liseli mi, üniversiteli mi olduğunu anlamadığım iki bacımızın arasındaki diyaloğu duyarak, ağzım açık kalmak suretiyle yuh dediğim olaya konu olan başlık.

kız 1: aaa bak aşk-ı memnu
kız 2: aaa kitap
kız 2: dizi bitti kitabını yeni çıkarmışlar
kız 1: kimse okumaz ki daha
ben: yuh!
adnan bey'in "sen benim oğlumdun!" repliğinin altında aslında çok şey yattığı, hakkı verilip tüm detaylarıyla incelenirse sosyal bilimciler için eşi benzeri görülmemiş cevher sayılabilecek bir eser ve eserden uyarlama dizi.
hiçbir bölümünü izlemememe rağmen son bölümünü izleyip kuzenlerle gözyaşlarına boğulduğum yerli bir dizidir kendileri.
dizinin final günü facebook sayfamda yazdığım durum bildirimini buldum. son bölümü çok güzel özetlemişim. efendim izlemeyenler için son bölümün kısa özeti ;

intihar-i teşşebbüs, yenge-i mefta, behlül-ü arazi, adnan-ı boynuz, firdevs-i felç, cemaat-i el fatiha
olsa da yine izlesek dedirten dizi.
dizisine bir şey demeyeyim ki parça pinçik izlemişliğim var. ama çıtaları yükselttiği kesin. dizi ile karşılaştırmadan söyleyeyim, kitabını okumakta çok fayda var. çünkü dizi bir yerden sonra yakalandılar/yakalanmadılar geriliminde giderken kitabın bambaşka bir gidişatı, derdi var. kitapta her karaktere ayrı ayrı yer verilmekle beraber (ki diyalogtan çok monolog olarak yer alıyorlar) asıl merkezde olanlar bihter ve nihal. hakikaten leziz bir kitap.
final bölümünü evde parti vererek izlediğim unutulmaz dizidir. bir yanda ağlayanlar, öbür tarafta tezahurat yapanlar, beri tarafta firdevs'in kıyafetini gördünmü diyenlerle hafızamda kalacak bu dizi. bihter'in intiharı akabinde dağıttığımız helvalar da o gecenin bonusuydu. bihter ve behlül'de çok efsane karakterlerdi ama firdevs hanım bir başkaydı. nebahat çehre rules!

ps: beşir, ahh beşir! halbuki ben sana bakardım... katiyen kötü bir niyetim yok*
harikulade bir romandır. bir zamanlar kanal dde yayınlanan aynı adlı dizi, kitaba tecavüz edercesine müdahale etmiştir. götlerinden element uydurmuşlardır. halbuki o dönemde sınavda mecbur bırakılarak okumaya başladıysam da nasıl da sevmiştim. diziye lanet yağdırmıştım. o kadar sahipenmiştim yani.
cidden özlediğim dizi. o kadar gayin aynı anda facebooktan birbiriyle sohbet edip, statü paylaşıp, bihterin kıyafetine kadar yaptıgı yorumları baska hiç bir dizide göremedim. bihterin hastane çıkısı bile 15cm topuklar yürümesini, nebahat çehrenin şahin kanadı yapıstırılmıs gibi duran gömlekleri, ve beşirin junkieimsi gözlerini özledim. nihal'in de hep ağzını, "gel bakalım buraya küçük sürtük" şeklinde yırtmak istedim ne yalan söyleyeyim, behlülün yarrağını yicem diye bu kadar ıkınılmaz. walla ona değil de nebahat çehre tam zengin koca bulmustu. en cok ona üzüldüm.
diyalogları aklıma kazınmış dizi.finaliyle ülkecek ekrana kilitlendiğimiz,türkiyede ki kuşkusuz en iyi finali yapmış yapım.final günü cidden helva kavurdum,arkadaşlarla izleyerek yedik.beni beni bihterini.
  • /
  • 2