ayakta kalan yolcu çirkefliği

geneli orta yaş ve üstü kadın olur. oturacak yer bulamayınca üstüne yer vermeyende olunca hıncını özellikle oturan yolculardan çıkarır. kar, yağmur ve soguk demeden bütün camları açtırır, haliyle üşüyen yolcu ık mık derdemez bir açar bu teyze ağzını ineceği yere kadar mugur mugur konuşur, çemkirir. allah kocasına çoluğuna sabır versin.
bazı orta yaşın üstünde ki kesime yer verdiğinizde sizi hoşgörü ile karşılayabilir, şaşırmayın keza şöyle bir şey duymuştum; “çok sağol ama ben daha gencim, teşekkür ederim.” demişti. tebessüm etmiştim. bazı teyzeler vardır ki senin gözünün içine bakar, gözlerini kısar * kalk der resmen karşılaşınca da hemen cama döner o yokmuş gibi davranırım. yer vereceğim varsa bile yer vermem. * *
her otobüsün demirbaşı olarak devletten aldığı maaşla çalıştığına innadığım bu tür teyzeler farkedilmek için kendilerini şekilden şekile sokar, bakışlarıyla tek göz hareketine tüm paragrafı sana aktarma yeteneğiyle donatılmış bu mahlukat-ı harikalar daha sizi otobüse binmeden mimiksel hareketler eşliğinde markajına almaya başarırlar. eşgal olarak 1.55 cm e 170 kg olarak tarif edebileceğim ve uzaktan bakıldığında armutu andıran cüsseleriyle farkedilmemesi imkansız yaşam biçimleridir. otobüse bindiğinizde önce başınıza dikilirler, bu esnada aşırı egolarının şişirdiği ve basen adını verdikleri tutungaçlarıyla sizi taciz etmeye başlarlar, bunun akabinde eğer bu saldıraya göğüs gerebildiyseniz ikinci silahları olan ve meali omza tüneme olan kareografisel beklemelerini yaparlar ki yolculuğu böyle bile bitirebilme potansiyelini taşımaktadırlar. ,
değişik versiyonları vardır. örnekler;

1.) eli torbalı olan bakire modeli : bu modelin en büyük iki silahı vardır; birincisi otobüse beraberinde soktuğu, sayısı 27 ile 32 arasında değişiklik gösteren öteberi torbalarıdır. ikinci silahları bakireliliklerinden ve evde kalıp kurumuşluklarından gelen, o kırışmış yüz hatlarına da hiç yakışmayan abazan bakışlarıdır. *

2.) başörtülü olan fısss layan modeli : bu modelin ilk silahı adından da görülebileceği gibi fısss lamalarıdır. kendilerine dini kesimden kişileri kurban olarak seçen bu model fısss lamasını ''bismillahirrahmanirrahim'' * * ilk hecesinden alır. ancak bu modelin esas silahını sizin de farkedeceğiniz üzere giyim kuşamına, renk ve desen uyumuna göre yanından eksik etmediği başörtüleri oluşturur. zaten o kapalılıkta terlemiş olan kafa derilerinin kimyasal çözünmeye uğrattığı baş örtülerini açarak size doğru savururlar. * *

*
genç bayan modellerinin geliştirdiği güzel taktiklerden biri;

- toplu taşıma aracında erkeklerin en yoğun olduğu yere ilerleyip kendisini 4-5 erkeğin ortasına atıverir.
- ortada hiçbir şey yokken '' off, puuff'' gibi sıkıntı sesleri çıkarırlar ve arkaya doğru bakmaya çalışıp'' yaa naapıyosunuz yaaa'' bakışını toplu taşımadaki herkesin görebileceği şekilde atarlar.

bu durumdan sonra vatandaşın biri bu hanım kızımıza yer verir ve hanım kızımız valiz büyüklüğünde çantasıyla boş yere oturur. işin ilginci kimse yer vermemiş olsaydı da bu hanım kızlarımız istediklerini elde etmiş olacaklardı. *

(bkz: fordlatmak)
ayakta kalan diğer yolculara cehennem azabı çektirir. iteler, dayanır, mıncıklar, dürter... daha neler neler.
daha çok metrobüslerde ve daha çok kadınların ve huysuz yaşlıların sergilediği davranış *.
bir arkadaşımın başına gelmiş;

arkadaş: buyrun oturun siz.
teyze: yok yok siz oturun.
arkadaş: iyi tamam.. demesiyle birlikte bu cömert arkadaşım oturmaya devam eder.
toplu taşıma araçlarını düzenli kullanan biri olarak bu tür çirkefliklerle pek karşılaşmadığımı söylemeliyim. sanırım bende tuhaflık var. hatta onca tombalak halimle ayakta durmayı tercih ettiğim için özellikle minibüs şoförlerinden uyarı almışlığım çoktur.

söz konusu olan belli bir yaşın üzerindeki teyzeler ise, doğrudur, o bakışların ağırlığından kaçılamaz. ama o ağırlığı yaratan, karşısındakini çirkef bir talepkar olarak tanımlama ihtiyacı hissettiren, biraz da içimizdeki suçluluk duygusu olsa gerek. doğrusu, istemiyorsan kalkmazsın, olur biter. seni uyarana da "o zaman sen kalk" dersin. ama bunun ağırlığını karşı tarafın suçu haline getirmeye de gerek yok.

belli durumlar dışında kimse kimseyi zorlayamaz, zorlamamalı da. fakat özellikle 20 ve altı yaş grubundan belli bir kesimin (bakın, hepsi demiyorum) çevreyi hiç bir şekilde takmama, hatta bu takmamayı gözüne gözüne sokma gibi bir huyu var. herhalde aynı "çirkeflik" anlayışı onlarda da var ki ayakta duranlara kavga istermiş gibi dik dik bakmayı tercih ediyorlar.

hamile, yaşlı, hasta, çocuklu, eli dolu vb biri gördüğümde yer vermek neredeyse refleks haline gelmiştir bende. ama bu tür son derece basit hareketleri bile sanki yaranmak istenmiş, gösteri yapmaya çalışmış gibi eleştirmeyi tercih eden zihniyetler de var aramızda. biraz insaf.
oturan yolcularda "diken üzerinde oturmak" hissi uyandıran toplu taşıma huzursuzlaştırıcısı. sabahın köründe kavga edecek kadar enerjiyi nerden buluyorlar açıklasınlar. olmadı yer verin kurtulun.
resmen ateşli kalçalarla ısıtılmış sıcacık koltuğa kurulma arzusudur. o ateşi gören kim yanmak istemez ki.
yer vermeyince ayy bu adam beni sikmeye çalıştı türünden olay çıkaran erkek düşmanları bile var, allağm şeytan şerrinden koru^^
kulağınıza kulaklık takıp camdan dışarı bakarak yolculuk yapmanın tek çözüm olduğu durum.gerekirse boyun hareketsizlikten tutulmalı ama yinede çirkef yolcuyla göz teması kurulmamalıdır.
o çirkefliğe hiç maruz kalmıyorum çok şükür, büyüklerime karşı çok saygılıyım. kibarca ayakta doldurduğu boşluğu doldurmamı isteyen olursa zevkle doldurabilirim.
ben bunun geçen hafta kadın versiyonunu gördüm. koskoca metroda bir sürü boş alan var, tam ortalarda oturduğum koltuğun önüne geçmez mi bu insan? kadında bir bakışlar var "orada nasıl oturursun tipini s.ktiğim" bakışıydı resmen. koltuğun üstünde eridim, kitabı bile okuyamadım. feci bir his.
hic o cirkeflige maruz kalmadim ama ne zaman kalabalik bi toplu tasimada oturuyor olsam hemen kafamda biri bana kalk dese siralayacagim mazeretleri kuruyorum iste sabahin korunden beri disardayim soyle yoruldum boyle bittim tarzi.tontik yaslilara kiyamiyorum ama yuzunden sirretlik akan 40-50 yas teyzelerine/amcalarina yer vermem.