ayı sözlük

  • /
  • 29
girişte kimseden lgbti tescil belgesi istemeyen bir sözlük. yazarların homofob olmamaları ise asgari bir beklenti.
an itibariyle kaydolduğum sözlük. epeydir kayıt olmak aklımdaydı, bugün oldum. iyi gelir umarım.
tesadüfen buldum iyi ki bulmuşum ya la yala bitmez ayşecik fatmacık sen bu oyundan çık
tilkilerin kürkçü dükkanıdır.
sağdaki reklam beni çok güldürüyor niyeyse. ablaya bakınca aklıma pe cimpoi geliyor*.

pe cimpoi:
4 saattir hiç entry girilmemiş sözlük. bu sırada 20den fazla yazar girip çıkmış. hayret ediyorum doğrusu.
sinirli olma tepkisi de gelsin sözlüğe. hahahaha ve inanılmaz da istiyoruz.
kendimi hiç olmadığım kadar kendi benliğimde hissettiğim tek yer
girip çıkması yazması eğlenceli zemin. yazıp okuyun ve çıkın 24 saat online olmayı tavsiye etmem yavrular.
yaklaşık 1.5 yıl sonra girdiğim eski evim... arayüzü değişmiş hayvan gibi şaaaparak yeni yazarlar gelmiş. daha da bir yakışıklı olmuş interaktif sözlük
çoğu zaman üye girişi yapmadan; yazmaktan ziyade okumak, zaman geçirmekten ziyade "diğer" veya "öteki" diye tanımlanan insanlarımızı tanımak için üye olduğum sözlük. yanlış anlaşılmasın, zaman geçirmek de güzel elbette ama okumak ve öğrenmek daha keyifli. iyi ki gelmişim.
bazen çok komik ve eğlenceli bir site oluyor. bazen de çok salak bir site oluyor. kusura bakma dark bear, doğruları söylemek zorundayım.
dışlandığımı hissettiğim bi yer oldu gibi eskiden yazan oluyordu sohbet ve tartışmalarımız oluyordu oda kalmadı bilmiyorum gedikli eski tayfa iyide candır
çok geç keşfettiğim ama şu an için yazanları okumaktan büyük keyif aldığım sözlük.
ayı sözlük'ün git'ini paylaşsanız da biz de yazılımsal olarak yardım etsek. otur otur sıkılıyorum evde. ya kusura bakmayın da sözlük tasarımsal olarak diğer "salak" sözlük sitelerine çok benziyor. zoruma gidiyor bu durum da. ayı sözlük daha özel olmalı. isterseniz front end konusunda bir şeyler karalayayım.
internetin en güzel köşelerinden biri.
uzun süredir uğramıyordum. burası bana güzel şeyler hatırlatmıştı, şimdi de hatırlatıyor. gardrobumun içini artık yadırgamadığımı anladığımı kendime gösteren aynaya bakma kısmını çoktan geçtiğim anı anladığımda burada önceden yazıp bıraktığım, sonra da unutup gittiğim şeylere bakıyordum. çoğu hypertext gibi çember çizerek beni başa döndüren, yolda topladıklarımı eteklerimden döktüren, döktükten sonra da dönüp baktığımda ayaklarımın altında sürüklenip ezilenleri gösteren bir yer oldu. anlayışım kıtmış biraz, hâlâ anlayamadığım noktalar yok değil
8 ay önce tesadüfi bir şekilde haberdar olduğum, devamında kayıt olup kimi girdileri zevkle, kimi girdileri surat buruşturarak okuduğum; buna rağmen ilk gördüğüm andan bu yana belirli hamleleri yapması gerektiğine inandığım sözlük.

ayı sözlük'ün 2011 yılında bu yana faal olduğunu öğrenmek için herhangi bir arama motoruna "ayı sözlük" yazmak yeterli; kuruluş aşamaları, fikirleri vb. bir çok bilgiye sahip link pat diye çıkmakta önümüze. interaktif sözlükler sıralamalarında yer alan bir çok sözlüğe nazaran köklü, tematik görünse de aslında öyle olmayan, açık fikirli ve zengin içerikli bir sözlük burası. belirli bir yazar kitlesi var (ki eskiden bu kitle daha genişmiş) ve şu ana kadar hiçbir sözlükte görmediğim kadar geniş bir sosyal medya ağına sahip. sadece facebook, twitter, instagram değil google+, pinterest ve tumblr gibi interaktif sözlük platformlarının ikinci hatta üçüncü plana attığı alanlarda da ayı sözlük'ü görmek mümkün.

sosyal medyanın yanı sıra ayılarock ve homojen dergi gibi dirsek temasındaki alanlar ve çalışmalar ayı sözlük'ün değerini yükseltmekte

ancak

ayı sözlük, bir sözlük olarak yenilenmeli ve alt yapısını güçlendirmelidir. özellikle arayüz ve script konusunda ciddi bir yenilenmeye ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. ayı sözlükle aynı scripti kullanan şu anda birçok sözlük bulunmakta ve hepsi aynı tornadan çıkmış gibi birbirine benzemekte. bu scriptin (bildiğim kadarıyla) işlenmesi kolay. iyi bir arayüz tasarımı ve php kodlaması ise ayı sözlük, görsel ve erişim kolaylıkları bakımından da yazarların --tekrardan- dikkatini çekecek bir platfrom olacaktır.

bu sayede sol frame'in daha da harektlenmesini sağlayacak farklı fikirlerden yazarları görmeye başlayabilir; dahası sadece ayı'ların değil, ayı sözlük'ün tanımında da geçtiği gibi "lgbti içerikli katılımcı sözlük" ifadesinin tam karşılığı olduğunu hissedebiliriz. (farkındayım buradaki ifade biraz tartışmaya açık; ama bunu iyi niyetli olduğumu bilerek değerlendirirseniz sevinirim)

son 6-8 aylık süre içerisinde ayı sözlük, ortalama 1600-2300 aylık girdi arasında gidip gelmekte. bu sayının daha da yukarıya çıkması ve ayı sözlük'ün daha geniş kitlelere ulaşmasının; ayı sözlük'ten haberdar olmayan lgbti+ kişilerin dikkatini çekmesi ve onları kendi bünyesinde düşüncelerini paylaşmaları için davet etmesin, ayı sözlük'ün kendisini yenilemesi ile mümkün olacağına inanıyorum.

arayüzde yapılacak güzelleştirmeler ve geliştirmeler; php altyapısında yapılacak ufak dokunuşlar ve tanım yazılması sırasında işlemleri kolaylaştırıp yazılan girdiyi daha okunaklı ve güzel bir kompozisyonda gösterecek minik ayarlar ayı sözlük'ün üzerindeki toprağı silkeleyip ayağa kalkmasında önemli noktalar olacaktır.

şimdi ben neden ayı sözlük hakkında böyle eleştiri yüklü bir girdi yazdım?
cevabı basit aslında; bu kadar geniş bir sosyal ağa yayılmış durumda olan ayı sözlük'ün, bu kadar sönük kalması içime sinmiyor.

ayı sözlük bir katılımcı / interaktif sözlük müdür? yoksa aynı düşünce etrafındaki 3-5 insanın bir araya gelip yazıp çizdiği bir forum sayfası mıdır? önce bunu soruyu tekrardan bir ele almak gerekli sanırım; zira ayı sözlük, gerek lgbti+ temalı sanat dallarının tasniflenmesi ve okuyucuya ulaştırılması gerekse asdi gibi önemli bir platformun bilinmesi bakımından ilk basamak olma özelliği taşıyor.

yahu benim kullandığım temada, homojen logosunun içinde kalan dekupe edilmemiş beyaz parça ve homojen yazsının kenarlarındaki hatalı dekupe izleri siteye her girdiğimde sinirimi bozuyor :) bunu yenilemek bile bir başlangıç olacaktır illaki...

kızmaca darılmaca yok, ayı sözlük'ün iyi bir noktada olması gerektiğini düşünmesem bu satırları yazmazdım :)
editörleri gene kudurmuş.

al sana tanım: içinde kuduruk editörler barındıran sözlük.

oldu mu?
  • /
  • 29