baklava

doğru adresi karaköy güllüoğlu olan, dillere destan mideye ferman lezzetiyle gönüllere taht kuran, şerbetiyle yarasın dedirten, asıl marifetini incecik açılabilirse gösteren, fıstıklısı, cevizlisi, kaymaklısıyla gönülleri fetheden bayramların olmazsa olmazı. seven için hergün bayram.
en önemli türk tatlılarından biridir. adı türkçedir ve bir çok ülkede türkçe adı olan "baklava" ve buna benzer şekillerde söylenir. örneğin baklava ingilizcede de baklavadır.
sevmedim, sevemedim. sevemiyorum..
yemyeşil fıstıklı olanından 1 kg yemişliğim vardır. bir oturuşta tam 14 dakikada.
dün antepten sipariş verdiğim ve bugün ofiste arkadaşlarla afiyetle yediğimiz lezzet.
akla kalın katmanlı ayı abdominallerini getirir. hatta buna ben ziyadesiyle kadayıf demekten daha çok hoşlanıyorum. * (bkz:#19737)
aksam annemin yemeklerini yiyip tika basa doyulmasina ragmen ; sirada ne var sorusundan sonra , onun uzaktan gelen nagmelerini duyup
midende artik yer kalmadi hissini de hadi len ordan deyip ! onun icin ayirabilecek en büyük yeri ayirabilmektir ...
tek kelimeyle en berbat tatlı. kalori olayına hiç girmiyorum bile.
her karaköyden geçişimde güllüoğluna beni çeken muhteşem lezzettir. çıtırtısı, ılık sıcaklığı, damakta yayılan tadı, dişinde ezerken sana yeme içmenin ulaşacağı zirve budur dedirten lezzettir. marka aradığım birkaç üründen biridir. 32 dişimdende şu an sırım sırım ağzımın suyu akıyor o derece....
dondurmalısını da deneyin.

http://www.akdenizdondurma.com.tr/resimler/urunler_big/dondurmalibaklava_1.jpg
halısaha maçlarında iddasına oynayan tatlı.neden baklavasına oynanır anlamam.o kadar koşuyorsun kalori veriyorsun.hoop iki mislini geri al sonra.
misafirliğe gidilirken el boş gitmesin diye akla ilk gelen tatlıdır. fıstıklı ve cevizlisi bulunur. çocukken o cevizleri kıyma sanmak gibi durumlarım olmuşsa da, ergenlikte bu durum -çok şükür ki az rezaletle- kendiliğinden sona ermiştir.
bir restoranın menüsünde "look at lava" diye çevrildiğini görüp dumur olduğum tatlı...
kendini çoğunluğu hetero diye nitelendiren anlı şanlı erkeklerimizin birbirine dayamak için bugün eminönünde çıkardığı izdiham sebebidir. *
gisele bundchen'e istediği kadar gönderebileceğim yöresel "milli" tatlımızdır.