bitcoin

herhangi bir kuruluş, banka yada finans kuruluşuna bağlı olmayan para birimi
elektronik bir para birimidir. yayıldığı günden beri spekülasyon kaynağı olmuştur.

(bkz: satoshi nakamoto)
bitcoin, 2008 yılında satoshi nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. küresel piyasalarda, dolar ve euro’ya alternatif olarak lanse edilen bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise btc'dir.

öncelikle bitcoin kullanabilmeniz için bir cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de yararlanabilirsiniz. kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor. dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alış veriş bile yapabilirsiniz.

bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı için herhangi bir ülkenin ekonomisinden de etkilenmiyor, yani oluşan dalgalanmalar hiçbir kişiye ve devlete bağlı olmuyor.
bitcoin anonimdir. bu nedenle hiç kimse ya da hiç bir kurum sizin hesabınızı kapatamaz ya da donduramaz.
bitcoin’de hesap kurulumu oldukça basittir. bankada hesap açtırmaya kalktığınızda sayfalarca form doldurursunuz. bitcoin’de bunların hiç birine gerek yoktur.
banka hesabınızdan başka bir hesaba transfer yaparken işlem ücreti ödemek zorundasınızdır. bitcoin ile transfer yaparken araya kimseyi sokmadan direk gönderim yaptığınız için ödemek zorunda değilsiniz.
bitcoin ile yapacağınız gönderimler dakikalar içerisinde yerine ulaşır. gece-gündüz, hafta sonu-hafta içi farketmez. bu bakımdan bitcoin en hızlı transfer aracıdır.
bitcoin’in dezavantajı ise yapılan bitcoin transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulabildiği için her türlü illegal, yasa dışı para transferlerine olanak sağlamasıdır.
17 ağustos 2010 tarihinde $0.0769 seviyesinde işlem gören bitcoin'in 28 haziran 2016 tarihindeki seviyesi $647.95'tir.

veri kaynağı blockchain'dir: http://blockchain.info/charts/market-pri...
son dönemde popülerliğini iyice arttırması sonucu diyanet işe el atma gereği duymuş ve caiz değildir açıklaması gelmiş.kaynak neyse artık.
yatırımcısına en çok kazandıran hatta zengin bile edebilen tek yatırım aracı durumunda. piyasaya ilk çıktığı 2009 yılında 40 kuruş olan 1 bitcoinin değeri şuanda 50 bin tl ye dayanmış durumda.ayrıca dolar olarak ise değeri 2017 başında 1000 $ iken şu an 11000 dolar civarında.zamanında bu fırsatı görüp yatırımını bitcoine yönlendirenler çoktan köşeyi dönmüş bile.en önemli sorun gidişatını hiçkimsenin kestiremesi nedeniyle nerede duracağınızı bilememeniz.
hiçbir yatırım herkesi memnun etmez, edemez. ne var ki bitcoin başından beri yatırımcılarına gani gani para kazandırıyor. belki daha da çok kazandırır ancak bir yerde bu geminin batacağını görebilmek için nostradamus olmaya gerek yok.

esas soru, nerede inmemiz gerektiğini nereden bileceğiz?
yüklü miktarlarda alım-satım yapmak isteyenler için ideal görünen dijital para.

bu gün itibariyle 1 bitcoin 9-10bin usd arasında işlem görmekte. eğer 3-4 bitcoin alıp kenara atmak gibi bir imkanınız varsa, 6ay-1sene arası süreçte güzel bir kar elde edebilirsiniz.

ancak o rakamlara sahip değilseniz temeli sağlam olan ve güzel yükselişler vaadeden coinlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

(bkz:monero)
(bkz:litecoin)
(bkz:ethereum)
euronun yükselmesinden bile daha hızlı yükseliyor ilginç
elleyemediğim,koklayamadığım şey para değildir.banknotlarla sevişiyorum evet...
yaşanan düşüş ciddi bir alım fırsatı olabilir ben yeniden yükselmesini bekliyorum.
en son 3 yıl önce entri girilmiş. bu ara şahlanan ve 20 bin dolara doğru yön araan kripto para birimi.
bende de var biraz ama öyle kayda değecek kadar yok maalesef.
birkaç hafta önce bir oyuna pixel art grafiği çizmiştim ve 60 dolar almıştım bitcoin olarak. şimdi 70 dolar olmuş. tabii ki para portfolio server'ıma yatacak.
aslında çevreye duyarlı hiçbir insanın kullanmaması gerekiyor çünkü madenciliği yapılırken çok yüksek enerji harcanıyor ve bu uğurda tüketilen yakıtlar küresel ısınmaya tahmin edilenden çok katkı sağlıyor. bu sebeple çevrecilerin bu kripto para ile aralarına mesafe koyması ve bu konuda farkındalık oluşturması gerekiyor.
üstelik çoğu kripto para benzer mantıkla mining yapılıyor.
bitcoin, merkezi olmayan bir dijital para birimidir ve 2009 yılında satoshi nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya grup tarafından oluşturulmuştur.
bitcoin, blok zinciri adı verilen bir dağıtık defter teknolojisi kullanarak işlemleri kaydederek ve doğrulayarak çalışır.

https://kriptotrends.com/satoshi-nakamot...
bugün itibariyle 1 bitcoin 27.042,40 abd doları. o da 521.453,59 tl ediyor. abov.