charlie chaplin

şarlo olarak da tanınan ingiliz sinema adamı. sinemanın ilk dahilerinden ve gelmiş geçmiş en iyiler sıralamasında yeri asla doldurulamayacak olandır
1914 lerde yaptığı filmlere bakıldığında adamın nasıl bir film dehası olduğu anlaşılabiliyor. günümüz teknolojsinde acaba nasıl filmler ortaya çıkarırdı dediğim yönetmen, oyuncu ve yazar. 1977 de 88 yaşındayken vefat etmiştir.
o dönemin çekim hatalarını izleyince mest olduğum insan evladı.
sessiz filmlerine sesli gülerken sessizce içinizi burkan kişi.
amerikan vatandaşlığını reddetmesi , kömünistliği ; şehir ışıkları ve altına hücum gibi propaganda filmleri hiç bilinmez ; tüm bunlara müteakiben adam bir "sir" herhangi bir ingiliz mr. değildir.
durum komedisinin babası olsa gerek. sözlere, kelimelere, küfürlere(!) ihtiyaç duymadan günümüz insanını dahi güldürebilen fevkalade oyuncu, yönetmen, yazar.
dünyada en fazla insanı güldürmeyi başaran tek kişi
dunyanin cok onemli gerceklerinden bahsettigi film ve sahneleri perde arkasina itilmis sadece pandomim eserleri ile medyatik olmus sahistir. kapitalizme bu kadar karsi cikan birinin bu denli kapital oge haline getirilmesi uzucu..

zira bunlarin oldugu donemlerde suan bize uygulanan halki uyutma taktigi orada deneniyordu. yonetim oncelikle halki olabildigine sig ve alakasiz alanlara cekmeye calisirken, halk siyasetten ve devlet islerinden uzaklasir ve sevmez. sonrasi da malum..
güzel insan , toplumun ezilmiş ve hor görülmüş tarafından kopup gelmiş , hayatını insanları güldürmeye adamış abimiz . saygıyla
1915 yılında san francisco’da "charlie chaplin benzerleri yarışması"na katılan ve finale bile kalamayan efsane. sırf şu ankdot bile şöhretinin boyutlarının ne derece büyük olduğunu gösteriyor.
bıyıkları olmadan inanılmaz yakışıklı bir adamdır. bıyıkları olsun veya olmasın komiktir.