faşizm

tam gaz girdi yazmakta olan bazı ayı sözlük yazarlarının yavaş yavaş girişimde bulundukları atletizm dalıdır... sözlüğün çeşitli girdilerinde buram buram kokan bu durum, ibret alınası ve ders çıkarılasıdır.

faşizm, kurucusu benito mussolini sayılan, italyan filozof giovanni gentile'nin, benito mussoliniden etkilenerek 1920li yıllarda ardı ardına yayımladığı kitaplarla ilkeleri belirlenmiş bir siyasi doktrindir.
gentileden yoğun olarak etkilenen ve faşizmi bir dünya görüşü olarak benimseyen italyan lider benito mussolininin, 1922'de italyada iktidarı ele geçirmesinin ardından, mussolini iktidarı döneminde, italyada resmi ideoloji olarak yürütülmüştür.
kısa süre içerisinde genel anlamıyla baskıcı, otoriter rejim anlayışını betimler bir nitelemeye dönüşmüş ve nazizm başta olmak üzere, anti-demokratik ideoloji ve yönetim sistemlerinin tamamına halk tarafından verilen genel bir isim halini almıştır.

kısaca faşizm aşırı milliyetçi, anti-demokratik, anti-komünist bir sistemdir.

kaynak: vikipedi


her türlüsü tehlikelidir.
"faşizm konuşma yasağı değil söyleme mecburiyetidir" şeklinde çok sevdiğim bir tanımı da var. <br> <br>bunu yaşamınızda uyguladığınızda nasıl bir ülkede yaşadığınızı çıkarabiliyorsunuz. <br> <br>"eşcinsel" olduğunuzu söylemeniz yasak değil bu ülkede, "eşcinsel değilim" demek zorundasınız aslında.
din,dil,ırk ,cinsiyet ve daha bir çok alanda ötekileştirme duygusunu yaşatan kavram.
faşizmi milliyetçi, milli bir görüş sahibi olarak değerlendiren kişilerin büyük bir ilüzyon içinde olduklarını belirtmek isterim.

faşizm milliyetçilik demek değildir. daha doğrusu şöyle diyeyim her faşist elbette milliyetçidir, ancak her milliyetçi faşist değildir.

milliyetçilik ve milletini sevmek de aynı şeyler değildir. yani her milliyetçi muhtemelen milletini sever ama her milletini seven de milliyetçi değildir. ben de milletimi seviyorum ama eğer zorunlu olmasaydı askerlik yapmazdım, kamu hizmeti yaparak milletime faydalı olmayı tercih ederdim. severek yapan kişileri de asla kınamam,takdir de ederim, o ayrı.

faşizm sadece millet kavramı üzerinden yaşayan yeşeren bir kavram değildir. ötekileştiren her şey faşizandır. hitler faşisttir mesela, ama faşistliği alman ırkını yüceltmesinden değildir, öyle olsaydı milliyetçi derdik. alman ırkından başka hiçbir ırkın yaşama hakkı olmadığını, hele ki yahudilerin, çingenelerin ve eşcinsellerin ilk önce arındırılmaları gerektiğini söylediği için faşisttir.

bu kadar lafı neden mi söyledim? asla faşistim demeyin, o kelime hele ki bir eşcinsel için son derece sakıncalı bir kelimedir, illa bir şey diyecekseniz de milliyetçiyim, milletimi seviyorum, bölenlere karşıyım vs. deyin. yoksa kendinizi son derece yanlış anlatmış olursunuz.
türkiye de, ülkeyi sevmek, mustafa kemal atatürk ü sevmek, terörizme karşı koymaya çalışmak faşistlik olarak bilinmektedir. aynı zamanda hükümete tapmak, yapılan yanlışlara rağmen çıkarları doğrultusunda badem bıyık bırakarak at gözlükleriyle destek vermek faşistlik değildir. "bazı" türk olmadıklarını düşünenlerin kendi ırklarını (burada ırkçılığı kendileri sürekli dile getirmektedirler, çünkü onlara göre hep ezilen, düzülen, büzülen, ötekileştirilen onlardır!) yüceltmek ve bölücü bir takım çalışmalarına faşizm denmemektedir. ülkeyi kemalistlerden arındırmaya çalışmak faşizm olmadığı gibi, aynı zamanda "bu ülke akp nindir" demeçlerine bile destek verebilmektedirler. hataların ve yanlışların bir an önce kafalardan arındırılması gerekmektedir.

(bkz: faşist gay)
her aklıma geldiğinde aklıma şu kısa anekdot* gelmektedir:

good morning vietnamda, bir subay bir vietnamlıyı bardan kovmaya çalıştığında adrian cronauer layıkıyla şöyle cevaplamıştır:

"eğer vietnamlıları kovarsan, sonra çinlileri, zencileri ve yahudileri kovman gerekir. o zaman sadece birkaç beyinsiz ırkçı kalır."

(bkz: good morning vietnam)
bir uygulamaya faşizanca dediğinde destekçilerine 'faşist bir uygulama değildir gerizekalı' dedirten ideoloji demeye dilim varmıyor da hadi ideoloji olsun
hakkıdır, haksızlıklarla yaşayan ve hümanizmi reddeden milletimin faşizm!
eskiden, türkiye'deki faşizm modeli için klasik olarak 12 eylül rejimi örnek gösterilirdi...
geçti o günler! artık ve bundan sonra ve sonsuza dek, " akp dönemi" klasik-sivil-islamcı faşizm modelinin anadolu versiyonu olarak anlatılacak, yazılacak, öğretilecek ve tartışılacaktır!!!
dörtnala sürmektedir! dıgıdık dıgıdık dıgıdık dıgıdık dıgıdık... ama işittiğimiz nal sesi değil! kurban olsun nal sesine!
işittiğimiz, birbirine karışmış kin ve kan sesi!
uzatılmış bir askeri darbe gibi, başımıza çöreklenmiş bir gücün daha nelere kadir olduğunu dehşet içinde seyretmekle meşgulüz!
ahhhhhhhhhhh ahhhhhhhhhh! çeksek, yıkılmaz ki karşıki dağlar!

bir çadır devletine dönüştürülmüş bu ülkede, öğrenilmiş çaresizlik okyanusuna düşmüşüz...debelenip duruyoruz.
ak-ılsız faşizmin son becerisi, "bağımsız yargı"(?!) marifetiyle sosyal medya sansürünü yeniden devreye sokmak olmuştur...
rüya desen değil, kabus desen o bile biter a.q!
nedir ki bu yaşadıklarımız?
niye bu günleri yaşamak zorundaydık?
önceki hayatımızda büyük bir günah mı işlemişiz de ak cehennemi tatmak zorunda kalmışız?
en gerici, en şovenist, en emperyalist unsurların diktatörlüğü şeklinde tanımlar dimitrov. şüphesiz ki tarihin en saldırgan ve kan dökücü ideolojisidir.
milliyetçilik ve şovenizmden ayrı düşünülemez.
mahir çayan'a göre ülkemizdeki biçimi sömürge tipi faşizmdir.
insan türünün en iğrenç-tiksinç-korkunç ürünlerinden biridir.
bizim gibi ülkelerde, en kolay hasat edilendir.
çünkü, ucuzdur ve sermeyesi insanlıktan çıkıştır!
farklı türlerde karşımıza çıkabilir.
bireysel de olabilir, kurumsal da!

(bkz: ayı sözlük'ün homofobik saldırıya uğraması )
sorsan her şeyin özgür olmasından yana olan insanların içine düştüğü gaflet.
kendi gibi düşünmeyen insanları çatır çatır yargılayıp, inandıkları ya da sevdikleri şeyleri aşağılayıp sonra karşısında kendininkine benzer davranışlar görünce ağlayıp ''faşist'' demeyi görev sayar bu kafadaki insanlar. o doğrudur ya da bu doğrudur demeden sadece saygı duymayı öğrendiğimizde bir şeyler düzelir inş.
muhafazakar, dindar ve milliyetçi türk seçmenlerine en çok yakışan süper rejim modeli!
hayırlı, uğurlu, mutlu, bereketli ve bol acılı olsun inşallah!!
pollyanna naralari atan hdp'nin gercek yuzudur.ellerinde guc yokken "eziliyoruz " diyen bu kitle, bir araya geldikleri her an azinliklari sindirme yoluna giderler.

şu günler için, doğu'da kalacakmış gibi görünür...
şu günler için, sadece hainlere dokunuyormuş gibi gösterilir...
şu günler için, yalnızca terörist etkinliklerde kullanılacakmışcasına süslenerek sunulur...
oysa, yarın hatay'da, adana'da, mersin'de ve izmir'de yaşayan tüm muhalif yurttaşlarımızı (aleviler başta olmak üzere) avlamak için harekete geçtiklerinde, "tüh!" denilerek kovulamayacaktır!
çünkü, "demokratik hukuk" ve "temel insan hakları" ilkeleri bir süre için ve/veya bir kesim için bile bir kez rafa kaldırılacak olduğunda, yeniden raftan indirilmesi için milyonlarca can ister!
şimdiden geçmişler olsun türkiye...