gizem com

yeni sözlük yazarı. tanımları kısa ve öz. aramıza hoşgeldin.

(bkz: askk)
nickini google'da aratan herkesin yemek ile ilgi bir site çıkacağını sanıp boruyu aldığı aç yazar. evet aç olmalı ki;

(bkz: açken entry girmek)
açacağı yeni restoranında sunacağı türk ve dünya mutfağından seçme lezzetler listesini yemeklerin alacağı hoş oylara göre belirleyeceği haberleri sözlük kulislerinde dönmeye başlayan yazar.
entrylerini editlerken doydum ve şiştim, hatta patlamak üzereyim, abicim bir kerede yaz şunları yahu.
biri ya ziksin ya da doyursun la şunu.*
bakınca ''bu ne lan'' diyerek tarzını hemen anlıyoruz evet. 1 başlığa 5 kelimeden oluşan 25 farklı cümleyle ayrı iletiler giren matematik ve sanal sözlük dehası(!)
floodlı bir şeyler yapıyor.
hoşgeldin?
kim ne derse desin semantik sularda gezinenler için güzel bir stili var. aynı başlığa elli tane entry girme işi de onun buluşu değil; ondan önce de vardı bunu yapan. ama noktayı ısrarla kullanmıyor oluşunu noktayla aralarında çıkmış olduğunu düşündüğüm bir husumete bağlıyorum. ne kadar da noktaya(.) kızgın olsan da o yazınsal hayatın vazgeçilmez gıdasıdır. bunu daha fazla sürdürmemelisin. küslüğünü bitirip bir güzel barışın hadi abisi.

ayrıca kim demişse doğru demiş "made in gizem com" kendini "ahanda burdayım naaağğğğğberrrrrrrr" diye ifşa ediyor.
sözlüğe daha önce kimse tecavüz etmediyse ilkini gizem com gerçekleştirmiştir.

eğer daha önce birileri tecavüz ettiyse, gizem com garanti en hızlısını yapmıştır.
kendisinin kullanıcı adı yüzünden siteye girerken sürekli kirmizibattaniye.com yazıp hata alıyorum. gad demit.
merhaba sevgili sözlük yazarı arkadaşım. ne kadar şanslısın. çünkü sözlükte yeni başlayan bir bölümün ilk cümlelerine şahit oluyor.

bundan sonra önümüze gelen bir yazarı 5 entry'si ile incelemeye alıp, onda bulunan cevheri sizlere tanıtmaya çalışacağız. şansa bakınız bu hafta piyango gizem com'a vurdu. gülüşler, bağırışlar, çağırışlar.

lafı uzatmadan ilk entry'ye göz atalım...

italyan mutfağı:

risotto.

00.39'da girilmiş yazı ile yazarımızın belli ki karnı acıkmış. dünya mutfağındaki tercihini de açık eden yazar, risotto diyerek son noktayı koymuş. gurme olduğu hakkında duyumlar da almıştık, bu entry ile olay tescillenmiş. maaşallah...

alman:

almanya vatandaşı.

biz de sersemiz arkadaş. alman ne olabilir ki. alman vatandaşı işte. rte havası da alıyorum bu enrty'de. türkiye, türk, türkiye vatandaşı vs... gizem com burada açılım yapmış, göndermeyi çakmış ama biz anlamamışız. özür dileriz.


sersem:

küfür olmayan argo bir kelime.


yazara göre bazı kelimeler, bazı olgular, bazı vurgular, bağzı bağzı şeyler önemsiz. üstünde durmaya değmez. sersem de öyle bir şey. küfür değil. peki küfür nedir? muhakkak ki bunun da cevabı gizem com'da. merakla yazılarını bekliyoruz.


şişman:

zayıf olmayan.

ayıların kilolu arkadaşlar olduğunu biliyoruz. yazar burada zayıflara şapka çıkartıyor ve şişmanları bariz şekilde aşağılıyor. gözümüzden kaçan bu enrty'si ırkçılık kokuyor. kendisine yakıştıramadım.


mantı:

bir çeşit hamur çorbası.

kayserililer sanırım bu enrty'yi görmedi. görse bugün gizem com aramızda olmayabilirdi. fakat ilk incelediğimiz entry'yi hatırlayın. dünya mutfaklarına hakim birinden söz ediyoruz. belki de olay bu kadar basittir ve mantı denen şeye bu kadar basit yaklaşılmalıdır.


kendisini 5 entry'de inceledik ve ortaya çıkan sonuç bizi şaşırttı. ya da şaşırtmadı bilemiyorum. net, derin, kültürlü, olağanüstü gibi sıfatlar onun için az kalır gibi. şimdi tüm yazarlar gizem com hakkında biraz düşünsün ve burada olduğu için şükretsin. bu büyük kazanımda katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz.


pek yakında yeni yazarlarımızla karşınızda olacağız.
robot gibi bir hesap.

şimdi anlıyorum twitter'daki "test ediyoruz, insan mısın?" uygulamasını.