hiv'den korkmayıp korona'dan korkan gay

bir arkadaşım. kendisi korunmasız ilişkilere, grup cimalara sık sık katılan bir insandır. koronavirüs ortaya çıktığından beri ise evine kapanmış durumda. dediğine göre sürekli evini domestosluyormuş. virüsten o kadar korkuyor ki yaklaşık iki aydır dışarıdan kimseyle görüşmemiş. tedbirler almak iyidir ama bu yaptıklarına bir anlam veremedim. bu başlığı açmadan önce kısa bir araştırma ile hiv'den 32 milyondan fazla kişi öldüğünü okudum. koronavirüsten ise an itibariyle 176 bin kişi ölmüş. tabii, korona yeni bir virüs, bulaşıcılığı fazla ve hiv kadar etkili yöntemleri yok. ama hiv'den korkmadan ilişkiye giren birinin korona'dan bu kadar korkması beni şaşırtmıştı.

(bkz:bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)
hiv ile corona virüsü arasındaki büyük farkları kabaca değil de daha net ayırt edebilecek birisi olduğu için umursamıyor olabilir.
32 milyondan fazla insan hangi zaman zarfında ölmüş mesela?
tedavisi olan, öldürmeyen bir virüs ile ne olduğunu bilmediğimiz ve bu kadar kısa süre içinde çok fazla can alan bir virüsü aynı korku seviyesine çekmek biraz hiv+ bireyleri özellikle yeni tanı almış olanları korkutmaya çalışmaktan başka bir şey değil.
içi tamamen boş anlamsız bir karşılaştırma.
belki arkadaşın hiv pozitif olmayı sorun etmeyip, covid-19 olmayı sorun ediyordur.
neticede kimse kimsenin enfekte olmasına garışamaz.
korkulması gereken hiv değil böyle cahil cühela yazılara denk gelmek.
benim de şaşırdığım durumdur.
akıllı olan her insanın her ikisinden de korkması, mantık çerçevesinde de alabileceği önlemi alması gerekir.
bir tanesinin şu an hayatında çok fazla yer tutuyor olması, her gün televizyonlarda, sosyal medyada konuşuluyor olması diğerinin daha az umursanması gerektiğini göstermez.
üstüne üstlük her ikisi için de, testi yapılıp tanı koyulana kadar farkında olmadan başkalarına kolayca bulaştırabilme ihtimali varken.
şöyle bir bakınca, -korona virüs dolayısıyla şimdilik sadece sanal yazıp, arşivinden video paylaşan gay camiasından yüzlerce twitter kullanıcısının %99.9 unun videosunda prezervatif gibi en basit korunma yöntemi bile yok. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
hiv ve corona karşılaştırılamaz. hiv'in tedavisi var, kontrol altına alınabiliyor fakat corona'nın belirli bir tedavisi yok. hiv artık şeker gibi bir şey.
koronavirüs için bu kadar tedbir alınırken hiv için birkaç küçük önlemi almak istemeyenleri gördükten sonra açtığım başlık. tamamen aids'e farkındalık yaratmak için açtım bu başlığı.

evet, hiv ilaçlarla kontrol altına alınabilir ama bu ölümlerin tamamen durduğu anlamına gelmiyor. bu "şeker"den kaç kişinin öldüğüne baktın mı hiç? unaids verilerine göre 2018 yılında 770 bin kişi, 2010 yılında 1.2 milyon kişi aids'ten ölmüş. bu durum özgürce korunmasız ilişkiye girebileceğini göstermiyor.

kaynak: https://www.unaids.org/en/resources/fact...

sözlükteki korunmasız ilişki sevdalıları tarafından linç edilmeyi bekliyordum. mankafa insan çok sözlüğümüzde. bu kişi zamanında sevgilisiyle birlikte korunmasız ilişkiyi ve aids olmayı öven entryler de giriyordu. sonra entrylerini silip kaçtılar. bununla ilgili uzunca bir entry yazardım buraya ama değmiyor. bi insana ne kadar anlatırsan anlat öğrenmiyor. bu sözlüğü takip eden genç dostlarımız bu entryleri okuyup korunmasız ilişkiye girmeyi düşünmez umarım. şeker gibi bişey sonuçta.

şeker deyince aklıma şu da geldi. -kafiye konusunda yardımlarınızı bekliyorum.-

bir gün bir gün bir eşcinsel
koli demiş ev boş gel
açmış bakmış götünü
şeker de sanmış virüsü
emmiş emmiş bitirmiş
üç hafta sonra sancı başlamış
kıvrım kıvrım kıvranmış
hastaneyi boylamış.

evet hacer abla. aids bir eşcinsel hastalığı.

düzeltme: hiv tedavisi kısmı kaldırıldı. teşekkürler.
aids'i kontrol altına alan ilaçlar var ve bu hastalıktan tamamen çeşitli tedavi yöntemleri ile (ilik nakli gibi) kurtulan hastalar da mevcut ancak bunların sayısı bir elin parmağını geçmiyor. aids, şimdilik, sadece kontrol altına alınabilen, hastanın virüsü yayamayacağı hale getirilebildiği artık ölümcül olmayan kronik bir hastalık.

covid-19 ise an itibari ile bulaşıcılığı hiv'e oranla çok çok daha yüksek, ölümcüllüğü ise hiv'e oranla yüzde olarak oldukça düşük bir hastalık ancak bu oran ülkeden ülkeye değişiklik göstermekte. evet ülkemizde aids ilaçları devlet tarafından ücretsiz olarak ömür boyu karşılanmakta ama bunun geçerli olmadığı daha gelişmemiş ülkeler olduğunu ve aids yüzünden ölümlerin daha çok bu ülkelerde olduğunu unutmayın.

coid-19'u aids ile karşılaştırırsak tedavisi mümkün, ancak bu yinede hastalığın ciddiyetini değiştirmiyor. özellikle şeker, astım ve benzeri kronik rahatsızlığı olan insanlar için covid-19 çok hızlı ölüm anlamına gelebilmekte. an itibari ile ben covid-19'dan aids'ten daha çok korkuyorum çünkü benim için çok daha büyük bir risk taşıyor daha önce astım hastası olan biri olarak. kendinizi covid-19'dan, hiv'den koruyabildiğiniz kadar korumanız sosyal anlamda kendinizi kısıtlamazsanız mümkün değil. bu bahsettiğim faktörler de hastalığın ciddiyetinin kişilerden kişiye değişebileceğini gösteriyor. sizin hangisinden daha çok korktuğunuz sizi bağlar.

edit: tedavi ile ilgili hatamı düzelttim
valla herbi şeyin devası var ama durumun yoksa gene ölürsün kimse demez bu garip niye öldü.taburcubile etmezler. sigortası olmayan bir tanışımız vardı ilaçlarını alamadından az daha ölüyordu.2 tanede çocuu vardı. bunun ilacı pahalıysa gene dikkat edin gerçi koronanın aşısı çıksa fakire bedavaya vurmazlar onuda diyeyim suriyeliye vururlar gene parasız. tanıdığın yoksa tabii. gerçi gazilere portez bacağını bile çok görürler buneki....
manalı bir şekilde uzatarak insan var , insan var dedirten bir durum.
gerizekalının her yerde olduğunun göstergesi konu.

not: hiv+
tedavi; sağlığı bozulmuş olan bireyi sağlıklı duruma kavuşturma amacıyla yapılan tıbbi işlemler bütünüdür.
hiv+ bireyler gayet sağlıklı yaşamaktadır ve ilaç tedavisi dediğimiz şey ile mümkün kılınıyor bu.
tedavi tek başına tamamen kurtulmak, yok etmek demek değil.

burada kimse, birilerinin korunup korunmamaya yönelik güttüğü sözde iyi niyeti eleştirmiyor.
korunmasız ilişkiye girmiş birisi üzerinden, covid-19 hastalığı ile hiv pozitifi eş değer tutup, hiv+ bireyleri de gizliden gizliye dahil ederek anlamsız bir korku manipülasyonu oluşturulmasına yönelik bir eleştiri var.
fındık kadar beyni ile savunulan şeyi anlamayıp “övmek” olarak algılayan insanlara zaten bir şey anlatılmaz. ayrımcı dile, fobikliğe karşı durmak övgü olmuyor ama sen bilirsin.
kokuşmuş zihniyetinize dayanamayıp, huzur ortamımızı bozmamak için gitmişizdir belki de?
zira baktık ki anlatmakla algılamayan bir zeka örneği ile karşılaşınca mantıklı olan oydu.
şu anda da gördüğümüz üzere.
bak kardeşim bilal’e anlatır gibi anlatayım.
“coronadan korkup hiv’den korkmaması” dediğin zaman sanki hiv+ bireyler herkese bile isteye bulaştırıyormuş veya corona kadar tehlikeliymiş algısı yaratıyorsun.
yukarıda da söylediğim gibi ikisini aynı korku seviyesine çekerek hem yeni tanı alan kişileri hem de hayatı boyunca enfekte olmayacağının garantisi olmayan insanları korkutuyorsun.
pozitif bireyleri ve hiv’i öcüleştiriyorsun.
birilerinin korunmadığından dem vurmak istiyorsan ayrıştırıcı dil kullanmamayı öğreneceksin.
bilinçlendirmek böyle olmaz bilgi vererek ve korunmaya teşvik ederek olur.
corona öldürüyor bak hiv’de öldürüyor gibi bir algı yaratarak değil.
üstelik bu algıyı eksik bilgi vererek destekliyorsun.
daha aids ile hiv arasındaki farkı bilmeyen insan birilerine farkındalık yaratmaya çalışıyor.
ne komik.

aids evresinde bile tedaviye başlandığı taktirde viral yükü azaltılarak kişiler sağlıklı bir yaşama kavuşuyor.
hali hazırda tedavi olan insanlar da zaten bulaştırmıyor.
ayrıca paylaştığın veride bunu da söylüyor;
aıds-related deaths have been reduced by more than 56% since the peak in 2004.
aids ile ilişkili hastalıklardan ölenlerin tedaviye erişimi var mıydı?
tanı koyuldu mu?
veya doğrudan aids ile mi ilişkili yoksa aids evresine gelmesine sebep olan bir sürü komplikasyonlar mı yaşadı?
bunları da araştırmak lazım tek tek.
bu veriler ölümler üzerinden kesin olarak bir bilgi sunmaz.
o yüzden aids ile ilişkili hastalıklar diyor.
doğrudan aids demiyor.
okuduğunu mu anlamıyorsun yoksa insanlar bakmaz diye işkembe-i kübradan mı sallıyorsun belli değil.
her hastalık korkutucudur, su an tüm dünyanın gündeminde koronavirüs olduğu için genel bir korku dalgası var, haklı olarak,çünkü öldürüyor, hayatında bu kadar ölüm haberini almayan insan da buna tepki veriyor, hiv den daha az korkması ise günümüzde hiv in kontrol altına alınabilir hale gelmesidir diye düşünüyorum, evet hiv e bağlı ölümler azaldı, insanların hayatı artık daha kolay, neyse ki öyle, bunun için tıbba teşekkür etmeliyiz, ama nereden geldiğimizi de unutmamalıyız, virüse bağlı ölümlerin yaşandığı dönemde insanlar şimdiki gibi korku yaşıyorlardı, birbirlerine dokunmadan sadece bakarak masturbasyon yapıyorlardı,nereden geldiğini bilmiyorlardı, nasıl bulaştığını hakkında bilgileri yoktu ve her gün bir tanıdığının ölüm haberi ile sarsılıyorlardı, hastalığa yakalanmak ölüm belgesi demekti, siz bunları yaşamadınız, neyse ki yaşamıyorsunuz, hiv+ birey normal hayat süresi yaşıyor, sağlıklı bir hayat sürüyorlar, ama bu korunmamak veya korunmayı reddetmek anlamına gelmemeli, hiv de bitmiş değil , sağlığınız öncelikle sizin sorumluluğunuz, bunun farkına varın
bu başlığın tek amacı hiv'e koronavirüs kadar dikkat edilmesi olduğudur. başka yönlere çekmeye çalışan saldırgan kişilikler var. istediğiniz kadar bilgileri, tanımları manipüle edebilirsiniz. çöp entrylerinizde beni hedef gösterebilirsiniz.

hiv'in bir tedavisi bulunmamaktadır ancak kontrol altına alınabilir. bunu ben değil, dünya sağlık örgütü söylüyor. kaynakta belirtiğim sitede "is there any cure for hiv" başlığına bakılabilir. hiv'in bir tedavisi bulunmadığı, antiretroviral ilaçların sürekli kullanımıyla yaşanıma devam edebildiği yazıyor.

https://www.who.int/news-room/q-a-detail...

onun dışında başlıkla o kadar alakasız şeyler yazmışsın ki cevap vermeye gerek görmedim ve görmeyeceğim, istediğin kadar yazabilirsin bundan sonra. hiv fobikmişim, bu başlığı bu şekilde anlayabilme kapasiteni tebrik ederim. hiv+ ve aids farkını bilmiyormuşum, güldüm. "aids-related deaths" kısmında ile tüy dikilmiş, yine tebrik ederim. aids'in ne olduğunu bile bilmiyorsun sanırım. aids bağışıklık sisteminin çökmesine neden olup kişiyi enfeksiyon ve kanser türlerine karşı savunmasız hale getiriyor. bu yüzden "aids-related deaths". aa ama doğrudan aids denmemiş. swh.

ilik nakli ile iki kişi tedavi olabilmiş. umarım bu sayı zamanla artar ve yaygınlaşır. hiv'in bir tedavisi olmadığı kısmını değiştiririm.
benim için de hiv daha korkunç bir hastalık. hiv virüsünün kendisinden değil tabi bu korku ama dolaylı olsa bile hiv den daha çok korkuyorum. daha bu yılın başında işyerimin dayattığı sağlık raporu içinde hiv testi de vardı. pozitif yaşam derneğini arayıp benden böyle bişe isteyip isteyemeyeceklerini sordum. maalesef istiyorlar yapacak bişeyiniz yok cevabı aldım. pozitif çıksam belki de kovulacaktım işimden.
covid-19 ise benim dahil olduğum yaş grubunda çok düşük bir ölüm oranına sahip.
o yüzden ben de şaşırdım korunmadan ilişkiye girdiğini bildiğim birkaç kişinin covid-19 sürecinde hornette #evdekal #sadecesanal hashtagleriyle takıldıklarını görünce.

benim teorim sürü psikolojisi. yani mevcut iktidar hiv ile de mücadele ediyor olsa kamu spotları falan olsa veya okullarda korunmanın elzem bir şey olduğu anlatılsa bunlar kondom da kullanır.
neden prezervatif kullanmayı teşvik etmediklerini de biliyoruz. eşcinselleri görmezden geliyorlar ve heteroların mümkün olduğunca fazla çocuk yapmalarını istiyorlar.