kürt

bir türkü 'onlarında kendi kültürleri var' demenin bile çıldırtmaya yettiği, öztoprakları hala inkar edilen, ama türkiyenin en demokratik birikime sahip halkıdır
kimlikleriyle, yaşayışlarıyla ve ideolojileriyle sözlüğün kuruluşundan bu yana tahammül edilemeyen zümre. sanıyorum bu zamana kadar bir sebepten sözlükle alakası kalmamış kürt yazarlarımız, bir başka oluşuma imza tabilecek kadar çoklar.*

doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar ama doğru yoldan giden yorulmaz

(bkz: bir öteki olan eşcinsellerin başkalarını ötekileştirme hiyerarşisi)
-hepimiz armutuz. ne mutlu armutum diyene.
-ben armut olmasam? elmayım ben. valla bak.
-olmaz. bir arada yaşamamız için hepimiz armutlukta buluşmalıyız. sen de armutsun ama haberin yok aslında, kandırdılar seni.
-yok valla ben elmayım.
-armutsun ulan pezevenk, bölücülük yapma.
-tamam hadi hepimiz meyveyiz diyelim mesela, orada buluşalım.
-yok ya. pışşşık. böyle böyle böleceksiniz bizi di mi? yemem ben. armut olmalıyız. armut derken bir meyveyi kastetmiyoruz biz, bu ülkedeki bütün meyveleri kastediyoruz.
-e ama bize tarihimiz diye gökarmut devletini anlatıyorsun, on bin kilometre ötedeki armutlardan "soydaşlarımız" diye bahsediyorsun, bu gayet tek bir meyvenin ismi, niye yalan söylüyorsun?
-tamam armut aynı zamanda bir meyvenin de ismi, hem de en güzel, en onurlu, en cesur, en yiğit meyvenin ismi, meyveler arasında en nadide, en gurur duyulası meyvenin ismi, ama bu ülkede yaşayan bütün meyvelerin de ortak ismi. yani yersen armut, yemezsen de armut.
-oğlum tamam sen armut ol, ben de elma olayım, hepimiz meyve üstkimliğinde buluşalım? birbirimize karışmayalım?
-oooldu gözlerim doooldu. yemezler. sen elma olacaksın diye ben armutluğumdam vazgeçecek değilim. armutum demek suç haline geldi bu ülkede. kendi vatanımızda garip duruma düştük, eziliyoruz artık resmen. kimliğimizi elimizden almaya çalışıyorsunuz, pis bölücüler, dış meyveler sizi kışkırtıyor, ülkemizi yıkmaya çalışıyorlar, siz de buna alet oluyorsunuz. bir arada yaşamamız için siz de armut olmak zorundasınız, bu işin başka çözümü yok.
-karpuz var yersin ?

*
asla kabul etmediğim kimliktir, kürt değilim türk hiç değilim. manuel castells'in kimliğin gücü adında bir kitabı var, öncelikle okumanızı tavsiye ediyorum. insan yapımı kimlikler beni yansıtmıyor kendimi türk, kürt olarak görmüyorum yüzeyselliği değil, kendimi özümde varlık olarak nitelendiriyorum, ütopik gelebilir ama hayvan diyip (biyolojide homo sapiens'in hayvanlar alemi sınıflandırılmasında bulunduğunu bilmeyenler için) hayvanları ötekileştirip kendime insan diyeceğime varlık derim. kürtle ne alakası var derseniz bu kimlikler mutlaka birilerini ötekileştirecektir. gerek yoktur, kimlik mücadelesini asla anlayamacağım galiba.
orjinalleri renkli gözlü, sarışın falan oluyorlar. sanırım araplarla karıştırılıyorlar çokça.
onlarca yıldır türkler ve araplar tarafından yapay seçilime uğratılan halk.
harflerin yerini değiştirince türk oluyor. halkların kardeşliği arkadaşlar..
kürt=insan, türk= insan, arap= insan, alman=insan........ insan, insan, insan....
ötekileştirildiler mi, türkiye'yi sevmiyorlar mı, amaçları ne bilmem ama herhangi bir millete karşı kin beslemek ve şerefsizdir demek, en adi davranıştır. siz kim oluyorsunuz da milletin şerefsiz olup olmadığını belirliyorsunuz? ne iğrenç, mide bulandırıcı bir şey bu ya. türk'üm, lafım herhangi bir millete değil. hiçbir milletin hiçbir milleti yargılamaya hakkı yoktur.

ekşi sözlük'teki kürtlere karşı bir karalama kampanyası başlatılmış da, buraya yazmak istedim. türkiye'de yaşayan ve vatansever kürtleri ne kadar üzüyorsunuz, hiç düşündünüz mü lan?