mayhem

venomdan etkilenerek müzik hayatına başlamış , boynuz kulağı geçer tadında bir proje olmuşlardır. ha ben hiç sevmem o ayrı. venomuda sevmezdim zati.
resmen delilerdir. live performanslarını severim.
9-11 eylül unirock open air festivalinde sahne alacaklar (yanılmıyorsam pazar akşamı )...
bathory den sonra black metal'in gelmiş geçmiş en iyi grubudur.
bundan 4 ya da 5 sene önce ki istanbul konserleri tam bir rezalete * dönüşmüş olan *, fazla mainstream olmuş blacker kişilikler topluluğu.
çok değer verdiğim ve bende çok ayrı yeri olan gruplardan bir tanesidir.

bazen merak ederim. acaba bir gün, yağmurlu bir günde freezing moon dinleyerek sokaklarda boş boş dolaşan; kendisine selam verecek ilk kişiyle tanışabilecek kadar hayattan bıkmış ve adeta bir kurtarıcı bekleyen 15 yaşında bir çocukla karşılaşır mıyım diye.

edit: yazar burada kendi ergenliğini -ki hala daha tam olarak içinden çıkabilmiş değil- özlemle anıyor.
black metal türünün klasiklerinden biri olarak kabul edilen de mysteriis dom sathanas albümünü yayınlamadan önce, 1990 yılında, dead, euronymous ve necrobutcher'ın bulunduğu efsane kadro ile izmir'de polis tarafından yarısında basılan bir konserleri olmuştur. hatta 1 gün sonrası için afişleri hazırlanmış bir ankara konseri de planlanmış ama iptal olmuştur. internette grubun izmir'de çekilmiş fotoğrafları bulunmaktadır.

ilginç ruh hallerine sahip olan grup üyelerinden dead intihar ettiği zaman onun arkadaşı euronymous, dead'ın yarı parçalanmış kafasının ve yere akmış beyninin fotoğrafını çekerek, bunu bir konser albümü kapağında kullanmakta herhangi bir sorun görmemiştir. daha sonraları euronymous, yine tuhaf bir ruh haline sahip olan başka bir arkadaşı varg vikernes (bkz:burzum) tarafından öldürülmüştür. yakın zamanlarda necrobutcher da arkadaşı euronymous'u o dönemlerde öldürmek istediğini itiraf etmiştir. halen müzik yapmaya devam etmektedirler.

malum albüm kapağı:
https://www.discogs.com/Mayhem-The-Dawn-...