müslümanlığı güzel bir din sanmak

bu sözlüğün din dil ırk vs vs vs ayrımı yapmaktan kaçındığını sanıyordum . sözlükte hristiyan yahudi ateist budist her dinden insan olabileceği gibi müslümanların da var olduğunu ve sözlük amacının belli bir kesimi kötülemekten ziyade genel kültüre katkı sağlamak olduğunu düşünüyordum. yönetici arkadaşların dini görüşünün ne olduğunu bilmiyorum. önemli de değil. ama bu gibi ayrım içerikli başlıkların onların radarından nasıl geçtiğini merak etmiyor değilim. merakımı giderir iseniz beni ziyadesiyle memnun edersiniz. teşekkürler.
müslümanlık ve islam özünde -aslında her dinde olduğu gibi- kardeşlik, hoşgörü, barış gibi güzel mesajlar içeren bir din. insanoğlunun elinde oyuncağa çevrildiği için sürekli kötü ve berbat bir din izlenimi yaratılan ancak insanların amellerinden dolayı bütün bir dinin alaşağı edilmesini doğru bulmuyorum, sonuçta ortada ortak ve güzel bir mesaj var ve sorun bu mesajı insanların kendilerine yonta yonta saçma sapan ve müslümanlıkla bağdaşmayan uygulamalara giderek yanlış bir müslümanlık izlenimi oluşturmasıdır. kulaktan dolma bilgilere pabuç bırakmamak için herkesin bir kere okuması gerektiğini düşünüyorum.
her din bir boktur hepsi de ayrı ayrı kokmuştur!
her inanç inanan için kutsaldır..hiç bir inancın bir savunucuya ihtiyacı yoktur.önemli olan inançlara birey olarak saygı duymaktır.bunun temeli insanın insana duyması gereken saygıdır..benim fikrime gelince müslümanlık tıpkı diğer hak dinler gibi "güzel" bir dindir.
sorun müslümanlıkta değil. 1500 yılda onu bu hale getiren insanlarda. bütün tek tanrılı dinleri mesajları ortak. büyüğe saygı, hırsızlık yapma, öldürme, zina yapma ve bu şekilde devam eder. toplum halinde yaşamaya düzen getirme amaçlı ve insancıl. insanların ne hale getirdiği ortada. dini değil insanları lanetlemeli. bir örnekle durumu anlatmaya çalışayım kendimce. nedir bu hacı hoca şeyh şıh meselesi. yok öyle şeyler aslında. islam dininde ruhban sınıfı yok ki. bir allah bir peygamber bir kitap gerisine gerek yok. nedir bu sonsuz yalakalık. bir allah' ın önünde hepimiz eşitiz, ee nedir bu göt yalamalar. daha mı çok sevap sahibi olacaz, şıhlar günahları mı silme yeteneğine gücüne sahip. ya dinde bölünmelere ne demeli. sünni alevi şii. yok doymadılar hanefi şafi . ne oluyor yahu. din bir tane. gerisi insanların uydurması. bu durumda iki yol kalıyor en azından benim için. ortamın islamı islan değil işte bunu kabul et, inancını koru. ya da inancını kaybet.
hazır konu asap bozmaktan açılmışken, biraz da ben asap bozayım istedim. zira bazılarının asabı kızlık zarı gibi o kadar hassas ki, en ufak müdahalede bozulabiliyor ve yeri geldiğinde namus meselesi yapılıp uğruna cinayet işlenebiliyor...

örneğin kız çocukları okusun diyen 15 yaşındaki bir kız kafasından kurşunlanabiliyor..
(bkz: malala yousefzai)

örneğin farklı düşündükleri için 35 aydın, yazar, şair bir otelde yakılabiliyor..
(bkz: madımak katliamı)

örneğin, kadın haklarını savunduğu için, hem de islami kimlikli bir kadın, domuz bağıyla bağlanarak işkenceyle öldürülebiliyor..
(bkz: gonca kiriş)

örneğin eşcinsel olduğun için yakılabiliyor, asılabiliyorsun...
(bkz: ırakta yakılan eşcinseller)

örneğin başka bir dine mensup olduğun için boğazın kesilerek öldürülebiliyorsun...
(bkz: malatya zirve yayınevi katliamı)

örnekler uzar gider... ama ya bunu yapanlar gerçek müslüman değildir. ya da kurbanlar bir şekilde
saygısızlık
yapmış, kutsal'a dil uzatmıştır. öyleyse şeriatın kestiği parmak acımaz değil mi?
birde şu var tabi.. örneğin hz. isa'nın karikatürü yapılır, popüler dizilerde mesela gey olduğu ileri sürülür (family guy, south park vs..) yahudilikle dalga geçilir (kendisi de yahudi olan woody alen mesela), alevilerin cemevleri için ucube denir, zerdüştlük, ermenilik küfür gibi kullanılır falan... ama bu gruptakilere mensup hiç kimse çıkıp nedense "asabımı bozmayın ulan..." diyerek cengaverlik yapmaz...

bilmem anlatabildim mi?

müslümanlık: hz. muhammedin yaydığı islam dini. islam. islamlık.

kaynak: tdk

(bkz: birini cahillikle suçlamanin dayanilmaz hafifligi)
dinci olmak ile dindar olmak arasındaki çizgi her şeyi açıklamakta kanımca. islamı tükaka gibi gösterenler dincilerdir, cahillerdir. şöylede bir şey var, diğer dinler hakkında yapılan espri, dalga geçme gibi olaylardaki cehaletimiz maalesef her konuda var sadece din adına değil. empati yapmaktan yoksun değiliz ama neye yapacağımızı daha tam olarak öğrenememişiz.
güzel olmayan müslümanlık mı yoksa allah ile kul arasına girmeye çalışan şarlatanlık mı. her din kendi adına iyi şeyler vermeye insanları olumlu yönde etkilemeye çalıştı. ancak insana oğlu her şeyde olduğu gibi bunda da ayarı tutturamadı.
kendisi dışındaki herşeyi ve herkesi bir kalıba sokmaya, ayar vermeye, tanımlamaya çalışan bir inanç sisteminin, sıra kendisini eleştirmeye gelince birdenbire kutsallık zırhına bürünerek hemen saygı'dan bahsetmesi ve her eleştiriyi bu kisve altında boğmaya çalışması enteresan bir tezattir.
tabi birde bu tahammülsüzlüğün yeniden üretilmesine, farkinda olmadan teşne, gönüllü yaverler vardır.. ki bu duruma psikolojide öğrenilmiş çaresizlik diyoruz..
son olarak, hiç kimse ve hiç bir şey eleştirilmez değildir..
aksi, akıl tutulmasına yol açar..

islama hoşgörü dini demek cahilliktir.sorarlar adama kaç kere okudun? ben okudum,1 değil 2 değil.facete aydınlatıcı sayfaları öneririm (bkz: karikateist)
bu basligi acan kime kizmis da boyle bir celallenme yasamis bilmiyorum. lakin burada musluman olan arkadaslarin oldugunu unutmasin. saygi duymasin, sevmesin ama lutfen bu kadar da basitlestirmesin. ben muslumanim!
öncelikle "güzel" kavramının kişiye göre değişkenlik gösteren bir kavram olduğunu hatırlayalım. örneğin ben black metal hayranıyım ve yıllardır dinlerim, bana çok güzel geliyor ama çevremdeki bir çok kişi nefret ediyor amk. bir insanın ateist olması veya deist olması, dinlere inanan birinin bu inancına saygısızlık etmesini gerektirmez ve kimseye bu hakkı vermez. aynı şekilde dinlere inanan insanların da inanmayanlara saygısızlık yapmaya hakaret etmeye hakkı yoktur. en büyük sorunumuz üslubumuzun yanlışlığı ve diyalog kurmada sıkıntı yaşamamız. birde klavye delikanlılığı nın da etkisi vardır.
müslümanlık çirkin bir din değil.
ne yazık ki kişi yada kişilerin, bunu kalkan yapıp yemediği bokun kalmaması ile alakalı müslümanlığın lekelenmesi.

yunus erme'nin güzel bir sözüdür; yaradılanı severim yaradandan ötürü...
kim yaradanı bilmişte yaradılanı sevecek ?

islamiyet, toptan tu kaka ilan edilebilecek ya da hoşgörü öznesi olarak sunulabilecek yekpare bir din değildir. tıpkı hristiyanlık, musevilik ya da diğer dinler gibi. diğer ülkelerdeki( özellikle de hristiyan coğrafyadaki) yaygın özeleştiri yapabilme hakkının nasıl doğduğu ve hangi ortamlardan geçerek bu noktaya kavuştuğunu anlamak karmaşık ve zor bir süreçtir. islam coğrafyası 12. yüzyıla kadar bilim ve sanatta tüm dünyadan daha ileri ve saygın bir durum sergilerken endülüs emevilerinin çöküşüyle tersi bir sarmala girmiş ve tıkanmıştır. ispanya'da kurulan islam medeniyeti kadınların eğitim gördüğü üniversiteleriyle, başarılı siyasi yapısıyla islamiyete yöneltilen eleştirilerin aksini ispat edebilen yegane örneklerden biriydi. şu an yücelttiğimiz hristiyan ittifakın bu medeniyeti yok etmesiyle islamiyet aşağıya doğru yuvarlanmaya başlamıştır. ilginç ve tartışmaya açık iddialardan biri de osmanlı imparatorluğu'nun tüm arap ve asya coğrafyasını emperyal nedenlerle sömürmesi ve bu nedenle islamiyetin gerilemesinin hızlanmasıdır. bu iddia tartışmaya açıktır ama üzerinde düşünmeye değerdir. hristiyan batının şu an içinde bulunduğu özgür ve liberal ortamın dinlerinin islamiyetten daha hoşgörülü olmasıyla alakası yoktur. kilise ile uzun üren ve milyonların ölümüyle sonuçlanan uzun ve kanlı mezhep savaşları, ardından gelen reform dalgası hristiyan erki durdurmuş ve seküler düzeni yaygınlaşmıştır. islami toplumlar ise bu esnada yerinde saymış ve kibirli vaziyette elindekiyle yetinmiştir. her dinin kendine has olumsuzlukları ve bazı olumlu özellikleri vardır. islamiyetin diğer dinlerden ne çok matah ne de daha fazla kötü özelliği vardır. islam coğraftasının genelinin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal çöküntü müslümanlıkla ilgili imaja da yansımakta, malesef doğu medeniyeti eşittir yamyamlık gibi bir sonuç çıkmaktadır. kişisel görüşüm dinlerin misyonunu tamamladığı yönünde. herhangi bir dinin yaşadığımız dönem itibariyle bize bilgi ve ahlaki gelişme sağlaması çok zordur.

ps: evet ateistim.
benim anlamadığım şu... eşcinsel kimliği kabullenmiş bireylerin din irk veya sosyal içerikli akımlar hakkında negatif görüş bildirmesi.. yahu farkındamısınız.. siz eşcinsel olduğunuzu kabullenmekle dunyayı karşınıza alıyorsunuz... bu sebebten hoşgörü anlamında bence bu konulara girmemek lazım..
  • /
  • 2