müslümanlığı güzel bir din sanmak

bu sözlüğün din dil ırk vs vs vs ayrımı yapmaktan kaçındığını sanıyordum . sözlükte hristiyan yahudi ateist budist her dinden insan olabileceği gibi müslümanların da var olduğunu ve sözlük amacının belli bir kesimi kötülemekten ziyade genel kültüre katkı sağlamak olduğunu düşünüyordum. yönetici arkadaşların dini görüşünün ne olduğunu bilmiyorum. önemli de değil. ama bu gibi ayrım içerikli başlıkların onların radarından nasıl geçtiğini merak etmiyor değilim. merakımı giderir iseniz beni ziyadesiyle memnun edersiniz. teşekkürler.
müslümanlık ve islam özünde -aslında her dinde olduğu gibi- kardeşlik, hoşgörü, barış gibi güzel mesajlar içeren bir din. insanoğlunun elinde oyuncağa çevrildiği için sürekli kötü ve berbat bir din izlenimi yaratılan ancak insanların amellerinden dolayı bütün bir dinin alaşağı edilmesini doğru bulmuyorum, sonuçta ortada ortak ve güzel bir mesaj var ve sorun bu mesajı insanların kendilerine yonta yonta saçma sapan ve müslümanlıkla bağdaşmayan uygulamalara giderek yanlış bir müslümanlık izlenimi oluşturmasıdır. kulaktan dolma bilgilere pabuç bırakmamak için herkesin bir kere okuması gerektiğini düşünüyorum.
her din bir boktur hepsi de ayrı ayrı kokmuştur!
her inanç inanan için kutsaldır..hiç bir inancın bir savunucuya ihtiyacı yoktur.önemli olan inançlara birey olarak saygı duymaktır.bunun temeli insanın insana duyması gereken saygıdır..benim fikrime gelince müslümanlık tıpkı diğer hak dinler gibi "güzel" bir dindir.
öncelikle
(bkz: öğünmek)
daha sonra
(bkz: kendi inancını savunurken başka inançlara saldırma eşiği)
(bkz: saygı)
özet geç piç diyenler için :adamın asabını bozmayın.dini gerekçelerini çok da yerine getiren biri olduğum söylenemez.ama getirene de getirmeyene de saygı duyarım.aynı şeyi de her insandan beklerim.haa illa ki böyle bir başlık açacaksan o başlık salya akıtmadan da açılabilir mesela.şöyle ki:
(bkz: islamın güzel bir din olmaması)
bilmem anlatabildim mi? bu arada evet müslümanlık diye bir din yok islam o.ne kadar cahilce ,bilgi sahibi olmadan saldırıldığı buradan bile belli.
edit: ouv genç ateistler rahatsız.hee gençler he çok zekisiniz bizi de bu uykumuzdan uyandırmak istiyosunuz niyetiniz sadece bu.
(bkz: yav he he )
sorun müslümanlıkta değil. 1500 yılda onu bu hale getiren insanlarda. bütün tek tanrılı dinleri mesajları ortak. büyüğe saygı, hırsızlık yapma, öldürme, zina yapma ve bu şekilde devam eder. toplum halinde yaşamaya düzen getirme amaçlı ve insancıl. insanların ne hale getirdiği ortada. dini değil insanları lanetlemeli. bir örnekle durumu anlatmaya çalışayım kendimce. nedir bu hacı hoca şeyh şıh meselesi. yok öyle şeyler aslında. islam dininde ruhban sınıfı yok ki. bir allah bir peygamber bir kitap gerisine gerek yok. nedir bu sonsuz yalakalık. bir allah' ın önünde hepimiz eşitiz, ee nedir bu göt yalamalar. daha mı çok sevap sahibi olacaz, şıhlar günahları mı silme yeteneğine gücüne sahip. ya dinde bölünmelere ne demeli. sünni alevi şii. yok doymadılar hanefi şafi . ne oluyor yahu. din bir tane. gerisi insanların uydurması. bu durumda iki yol kalıyor en azından benim için. ortamın islamı islan değil işte bunu kabul et, inancını koru. ya da inancını kaybet.
hazır konu asap bozmaktan açılmışken, biraz da ben asap bozayım istedim. zira bazılarının asabı kızlık zarı gibi o kadar hassas ki, en ufak müdahalede bozulabiliyor ve yeri geldiğinde namus meselesi yapılıp uğruna cinayet işlenebiliyor...

örneğin kız çocukları okusun diyen 15 yaşındaki bir kız kafasından kurşunlanabiliyor..
(bkz: malala yousefzai)

örneğin farklı düşündükleri için 35 aydın, yazar, şair bir otelde yakılabiliyor..
(bkz: madımak katliamı)

örneğin, kadın haklarını savunduğu için, hem de islami kimlikli bir kadın, domuz bağıyla bağlanarak işkenceyle öldürülebiliyor..
(bkz: gonca kiriş)

örneğin eşcinsel olduğun için yakılabiliyor, asılabiliyorsun...
(bkz: ırakta yakılan eşcinseller)

örneğin başka bir dine mensup olduğun için boğazın kesilerek öldürülebiliyorsun...
(bkz: malatya zirve yayınevi katliamı)

örnekler uzar gider... ama ya bunu yapanlar gerçek müslüman değildir. ya da kurbanlar bir şekilde
saygısızlık
yapmış, kutsal'a dil uzatmıştır. öyleyse şeriatın kestiği parmak acımaz değil mi?
birde şu var tabi.. örneğin hz. isa'nın karikatürü yapılır, popüler dizilerde mesela gey olduğu ileri sürülür (family guy, south park vs..) yahudilikle dalga geçilir (kendisi de yahudi olan woody alen mesela), alevilerin cemevleri için ucube denir, zerdüştlük, ermenilik küfür gibi kullanılır falan... ama bu gruptakilere mensup hiç kimse çıkıp nedense "asabımı bozmayın ulan..." diyerek cengaverlik yapmaz...

bilmem anlatabildim mi?

hey gidi be.şurda çıkıp elin troll üyle uğraşacağım aklımın ucundan dahi geçmezdi ya neyse.bak yavrum,asabın anlamına bak önce.bozulabilmesi için oturmuş bir karakter lazım ki dokulduğunda rahatsız olasın.ama konu bu değil.
kendin açıklamanı dahi yapmışsın hala neyin derdindesin anlayamadım.bir dinin mensuplarının yaptığı hareketler,kendince getirdiği yorumlar o dini direkt olarak kötü yapıyorsa senin gözünde,o senin bileceğin iş.fakat ben islamın,bahsettiğin olayları desteklediğini falan görmedim takdir edersin ki.ha sana farketmez çıkar saçmalarsın yine şeriat falan iki süslü cümle kurar,sadece ekşiden okuyarak fikir edindiğîn tarihi olaylar hakkında yazarsın.böyle sığ düşünmeye devam et.çok daha iyi bir troll olacaksın.
müslümanlık: hz. muhammedin yaydığı islam dini. islam. islamlık.

kaynak: tdk

(bkz: birini cahillikle suçlamanin dayanilmaz hafifligi)
dinci olmak ile dindar olmak arasındaki çizgi her şeyi açıklamakta kanımca. islamı tükaka gibi gösterenler dincilerdir, cahillerdir. şöylede bir şey var, diğer dinler hakkında yapılan espri, dalga geçme gibi olaylardaki cehaletimiz maalesef her konuda var sadece din adına değil. empati yapmaktan yoksun değiliz ama neye yapacağımızı daha tam olarak öğrenememişiz.
güzel olmayan müslümanlık mı yoksa allah ile kul arasına girmeye çalışan şarlatanlık mı. her din kendi adına iyi şeyler vermeye insanları olumlu yönde etkilemeye çalıştı. ancak insana oğlu her şeyde olduğu gibi bunda da ayarı tutturamadı.
islam bir dindir.müslüman da bu dine mensup olan kişilere denir.ya sabır konu nerelere geldi.hazır tdk ya girmişken karakter,inanç,saygı gibi kelimelerin anlamlarına bakılabilir.bir şey öğrenileceğinden değil.maksat vakit geçsin.
edit: uyarı üzerine entry düzenlendi. *
zaten bir yobazlıkla,aşırı dincilikle suçlanmadığım kalmıştı.bu başlık sağolsun onu da gösterdi.neyse yukarıda yazdığım entry lerde ne anlatmaya çalıştığımı aklı başında yazarlar anlamıştır diye düşünüyorum.geri kalanlar da istedikleri kadar yanlış anlayabilirler.çünkü onlara ne anlatsam boş,bir şekilde kendi işlerine geleni anlıyorlar zaten.
zaten bir yobazlıkla,aşırı dincilikle suçlanmadığım kalmıştı.bu başlık sağolsun onu da gösterdi.neyse yukarıda yazdığım entry lerde ne anlatmaya çalıştığımı aklı başında yazarlar anlamıştır diye düşünüyorum.geri kalanlar da istedikleri kadar yanlış anlayabilirler.çünkü onlara ne anlatsam boş,bir şekilde kendi işlerine geleni anlıyorlar zaten.
kendisi dışındaki herşeyi ve herkesi bir kalıba sokmaya, ayar vermeye, tanımlamaya çalışan bir inanç sisteminin, sıra kendisini eleştirmeye gelince birdenbire kutsallık zırhına bürünerek hemen saygı'dan bahsetmesi ve her eleştiriyi bu kisve altında boğmaya çalışması enteresan bir tezattir.
tabi birde bu tahammülsüzlüğün yeniden üretilmesine, farkinda olmadan teşne, gönüllü yaverler vardır.. ki bu duruma psikolojide öğrenilmiş çaresizlik diyoruz..
son olarak, hiç kimse ve hiç bir şey eleştirilmez değildir..
aksi, akıl tutulmasına yol açar..

eleştirmekle küçümsemek arasındaki farkı bile ayırt edemeyen saçma sapan insanların hala hakkında yorum yaptığı başlık.din dahil hiç birşey eleştirilemez değildir.ama bir dini eleştirmekle inancı küçümsemek ve aşağılamak farklı şeylerdir.bunun farkında olduğu halde sırf altta kalmamak için saçma sapan argümanlar üretmeye devam edenlere diyecek daha fazla sözüm yok.
(bkz: it ürür kervan yürür)
son olarak bende mi süslü cümleler kurmaya başlasam acaba?şekil mananın önüne geçmiş sanırım artık.
islama hoşgörü dini demek cahilliktir.sorarlar adama kaç kere okudun? ben okudum,1 değil 2 değil.facete aydınlatıcı sayfaları öneririm (bkz: karikateist)
  • /
  • 2