nikola tesla

elektriğin ve yıldırımların efendisi. zorlu bir yaşantısı olmuştur. uçuk kaçık denebilecek ama bunun için yapabileceklerinde ve vazgeçmesi gereken şeylerde sınır tanımayan bir bilim insanıdır. nicola tesla – yıldırımlar efendisi belgeseli izlenmeli ve ya hakkında yazılan biyografi kitaplarından biri okunmalıdır.

"tesla’nın başarıları karşısında elde ettiği ödül neydi dersiniz? edison madalyası!.. edison tarafından sürekli eleştirilen birine bundan daha kötü bir ödül olamazdı. sanayi dünyasının onu bilim literatüründen silme çabası işe yaradı. yaklaşık 20 sene tecrit edilmiş bir yaşam sürdü ve modern dünyanın kurucularından nicola tesla 7 ocak 1943 te 86 yaşında neredeyse beş parasız bir şekilde öldü. teorilerini deneyecek mali kaynaklardan yoksun olduğu için sadece not tutabiliyordu. arkasında tonlarca not defteri bıraktı. bu defterler fbı tarafından hasıraltı edildi. gün ışığına çıkarılmadı." - alıntıdır.-

(bkz: ilim ve otorite)

bu dünyada deli olmakla dahi olmak insanın başına dert olabiliyor, zira deli olsaydı daha az acı çekerdi ve daha az baskı görürdü.
belgeseli buradan türkçe altyazı olarak izleyebilirsiniz.

http://www.izlesene.com/video/yildirimlarin-efendisi-nikola-tesla-master-of-lightning/3602719

(bkz: belgesel)
adını ilk defa the prestige * de duyduğum sırp* asıllı elektrik dehası mühendisi, hakkında ufak bir araştırma yaptığımızda aslında edisonun*
onun boku bile olmayacağı anlaşılmaktadır. alternatif akımı bularak şu an hayatımıza bir çok kolaylık sunmuş başta radyo,radar,florasan ve dahası icatlar sunmuş,peki yaranabilmiş mi bunu sanırım ilk ve orta öğretim kitaplarımızda görmediğimiz için anlayabiliriz** aynı şey amerika için de geçerlidir varsa yoksa götü boklu thomas edisondur.

ayrıca;(bkz: haarp)
samantha hunt isimli hatun şahıs türkçeye teslanın kutusu ismi ile çevirlen kitapta hayatını romanlaştırmıştır.
efendim kendisinin sanayi ve bilim çevrelerinden dışlanmasının esas sebebi olmadık işlere girişmesidir. mesela filadelfiya deneyi ile bir gemiyi ışınlamayı başardığı iddia edilmektedir. lakin kendisi gemiyi nereye ya da hangi zamana ve ne formatta ışınladığını belirtmemiştir. geminin mürettebatı ve daha da önemlisi o pahalı gemicik yok olmuştur.

sonra kendisi oraya buraya tuhaf antenler vericiler şunlar bunlar dikmek istemiştir.

son olarak istersek dünyayı ikiye bölebiliriz hem de tam ortasından, hadi deneyelim mi? diye tutturunca biraz korkutmuştur insanları.
iyonosferden elektrik elde edebileceğini öne sürmüştür ayrıca telefonun gerçek mucididir.
günümüz ac sinyal inin babasıdır. böylece çok daha masrafsız elektrik iletilmiştir. aslında şuan kullandığınız her bi bok tesla sayesinde olmuştur. elektromanyetik dalga ve alanlardan tutun standart elektrik iletimi ve diğer pek çok elektronik cihaz konusunda da fikirler öne atmıştır ama asla değer görmemiştir. tesla delisin adamım. çok sonra icat edilen şeylerin zaten tesla tarafından düşünüldüğü de ortaya çıkmıştır.
thor'un gerçek hali. herkes ağzına einstein bıdbıd newton bıdbıd takmışken kendisi en yararlı buluşları yapmıştır aslında.
"kutsal kitapları okuyup anlayanlar ateist, okuyup anlamayanlar dindar olur. hiç okumayanlar ise yobaz. " sözünün sahibidir. dünya uygarlığına iki gömlek bol gelen adamdır.
28 ekim 1943 te philadelphia deneyi yapmıştır. iddaya göre amerikan donanmasına ait 1240 tonluk gemiyi birkaç dakika içinde 600 km'den fazla bir uzaklığa gönderip geri getirmiştir.
kendisi gelmiş geçmiş en iyi on fizikçi arasında gösterilmektedir.ayrıca papaz bir baba ile evhanımı bir annenin çocuğudur.
philadelphia deneyi ismi verilen , doğruluğu henüz kanıtlanamamış bilimsel çalışmanın yapılmasında etkili ve etken olduğu da iddia edilmektedir.
masonların, kıçına bir şeyler sokmuşçasına davrandığı bilim adamı.
aseksüeldir, evlenmemiştir.
"
nikola tesla sırp asıllı amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. 1856'da hırvatistan'daki smijlan'da doğar. sıradışı bir hafızası vardır ve 6 dil öğrenir. gratz'taki politeknik enstitüsünde matematik, fizik ve mekanik çalışarak 4 yıl geçirir.

dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla kökünden değiştirebilecek birçok kullanılan ve kullanılmayan deneye/buluşa imza atmasına rağmen ders kitaplarında adı nadiren geçer.

özellikle;elektriğin kablosuz taşınabilmesi; gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması onun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklar.

radyoyu marconi icat etti sanılır, x ışınlarını röntgen'in keşfettiği, vakum tüp amplifikatörünü de forest'in. ayrıca floresan lambayı, neon ışıklarını, hızölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını da nikola tesla'nın icat ettiğini bilen sayısı sınırlıdır.

ac akım jenaratörleri ve motorları, mri , lazer teknolojisi, robot teknolojisi, depremmakinesi de nikola tesla'nın teorileri kaynaklık edinilerek yaratılmış projelerdir.

tesla, 1884'te birleşik devletlere ilk defa geldiğinde, thomas edison için çalışır. edison henüz ampulün patentini almıştır ve elektriğin dağıtımı için bir sisteme ihtiyaç duymaktadır.

edison akkor telli ampulü yeni icat etmişti ve elektriğin aktarılması konusunda bir sistem geliştirmeye çalışıyordu ve tesla dan bu konuda yardım istemiş, eğer sistemdeki sorunu çözebilirse büyük miktarda para vereceğini söylemiştir. tesla sistemdeki sorunları çözerek edisonu belki de milyon dolarlık bir masraftan kurtarmış ancak vaat edilen parayı hiçbir zaman alamamıştır.

edison ölüm döşeğindeyken teslayı af dilemek için yanına çağırtmış fakat tesla vaktimi boş laflar dinleyerek geçireceğime, insanlık adına gerekli icatları bularak geçiririm diyerek edisonun son arzusunu yerine getirmemiş ve yanına gitmemiştir.

nikola tesla, ilk defa elektriğin bir kaynaktan çevreye yayılarak kablosuz ve çok yüksek miktarlarda iletilebileceğini söylemiştir. daha sonra yaptığı deneylerle de bunu göstermiştir.

tesla'nın rüyası, dünyaya bedava enerji sağlamak idi. 1900 yılında, yatırımcı j.p. morgan'ın sağladığı 150 bin dolarla tesla telsiz yayın sistemi/wardenclyffe adındaki kulenin yapımına long island, new york'ta başladı.

bu yayın kulesi, dünyanın telefon ve telgraf servislerini bağlayacaktı. aynı zamanda resimleri, borsa verilerini, ve hava durumu bilgisini dünya çapında aktaracaktı. maalesef, morgan bunun dünyaya bedava enerji anlamına geldiğini fark ettiğinde bu işe para yatırmayı kesti.

dünya, henüz duyulmamış olan sesin ve resmin iletiminden sonra onun bir kaçık olduğunu düşündü.

eğer destek o gün kesilmeseydi, günümüzde insanlar elektriği ücretsiz bir şekilde kablosuz olarak kullanabilecekti.

teslanın en önemli projesi kablosuz enerji iletimi idi. 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir.

tesla alternatif akım ile ilgili olarak şu sözleri söylemiştir:

"kendi alternatif akım ve yüksek frekans ile ilgili frekans yüksek olduğu müddetçe yüksek voltajlardaki alternatif akımlar derinin yüzeyinde, herhangi bir yaralanmaya neden olmadan salınırlar. ama bu amatörlerin becerebileceği bir şey değildir. sinir dokularına nüfuz edebilecek miliamperler öldürücü bir etki yaratabilir ama derinin üzerindeki amperler kısa süreler için zarar vermez. derinin altına sızabilecek düşük akımlarsa, ister alternatif ister doğru akım olsunlar, ölüme yol açabilir."

endüstrinin floresan lambayı "icat etmesi"nden 40 yıl kadar önce kendi laboratuvarında floresan lamba kullanıyordu.

fuarlarda ve sergilerde cam tüplere ünlü bilim adamlarının isimlerinin şeklini veriyordu; bugün her yerde gördüğümüz neon ışıkların ilk örnekleri.

ford ilk motorlu aracı ile gösteriş yaparken yanına giden tesla bu kadar büyük bir motora gerek olmadığını anlatmış fakat ford kendini fazla üstün gördüğü için teslayı dinlememiş; bunun üzerine tesla, ateşleme sistemini icat etmiş ve forda bunu göstermek zorunda kalmıştır.

fakat her zaman olduğu gibi şanssızlığı burada da kendini göstermiş ve ford, ateşleme sistemini kullanmak için patentini kendine almıştır.

1898'de, madison square garden'da dünyaya ilk uzaktan kumandalı model botunu gösterir. yani tesla'ya uzaktan kumandalı uçaklar, arabalar ve botlar (ve hatta televizyonlar) için de teşekkür edebiliriz.

geleneksel elektrik fuarının geliştiği yer ve genellikle barnum-bailey sirkinin çalıştığı büyük alanın ortasına büyük bir tank koydu ve suyla doldurdu. bu küçük gölün üzerine, yüzmesi için, 1 metre uzunluğunda anten direği olan bir tekne koydu. teknenin içinde bir radyo alıcısı vardı. nikola tesla, seyircilerin isteği doğrultusunda ileri gitme, sağa veya sola dönme, durma, geri gitme, ışıkları yakıp söndürme gibi çeşitli şeyleri uzaktan radyo kontrol sayesinde yaptı. unutulmaz gösteri tüm seyircileri hayran bıraktığı gibi günlük gazetelerin ön sayfalarında yer aldı.

nikola teslayı izleyen herkes nikola teslanın bunu beyin gücüyle yaptığına inanmıştı.

nikola tesla'nın uzaktan kumandası temel alınarak günümüzde uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen uzay mekikleri, uydular, cihazlar geliştirilmiştir.

amerikalılar savaş zamanında alman denizaltılarını bulabilmek için edisondan yardım istemiş ve teslanın önerisi olan "enerji dalgalarını kullanalım" fikrine edison'un şiddetle karşı çıkması sebebiyle bugün "radar" dediğimiz aygıt 25 yıl geç keşfedilmiştir.

nikola tesla uzaydaki hayatın varlığı ile de yakından ilgilenmiş. dünyada ilk defa 1899 yılının mart ayında kendi laboratuvarından uzaya ses dalgaları göndermiştir.

uzaydan kozmik ses dalgalarının kaydını yapmıştır. bunun duyurusunu yaptığında bilim çevresinden ilgi ve destek görememesinin sebebi o yıllarda kozmik radyo dalgalarının bilim camiasında yeri olmamasıdır.

tesla, mars'tan ve venüs'ten radyo sinyalleri aldığını belirtmişti. bugün onun aslında sinyalleri uzaklardaki yıldızlardan aldığını biliyoruz, fakat o zamanlar evren hakkında çok az şey biliniyordu. basın ise onun "rezil" iddialarıyla eğlendi.

tesla, marconi'nin kabul edilen radyonun icadından 10 yıl önce radyo ilkelerini zaten göstermişti.

aslında (tesla'nın öldüğü yıl olan) 1943'te yüksek mahkeme tesla'nın daha önceki açıklamalarından dolayı marconi'nin patentlerinin geçersiz olduğuna hükmetmişti.hala pek çok referans kaynak radyonun icadıyla ilgili olarak tesla'nın ismini zikretmiyor. (ayrıca marconi'nin radyosu sesi iletmiyordu, sadece sinyal iletiyordu, halbuki tesla yıllar öncesinde ses iletimini göstermişti.)

tesla'nın tabiatın işleyişini bizim göremediğimiz bir yetenekle görebildiği ortadaydı. kilometrelerce öteden elektrik ampullerini yakabilmesi, depremler, şimşekler gibi doğayı kökten yok edebilecek güçleri kontrol edebilmesi bunu açıkça gösteriyor.

teslanın bulduğu şeyleri silaha dönüştürecek olan bir ülkenin diğer ülkelere üstün olacağı bariz ortadadır. bu gün abd, teslanın fikirleriyle deprem jeneratörü yapmıştır. haarp (high frequency active auroral research program/yüksek frekenslı aktif auroral araştırma programı) olarak nitelendirilen projenin kapsamında yapılan denemelerin, 17 ağustos depremi gibi dünya üzerindeki yıkıcı depremlerin tetiklenmesine sebep olduğu dedikoduları ortalarda dolaşmıştı. depreme şahit olanların ışık kümeleri-parlamaları görmeleri de ilginç gelmişti.

tesla, dünyanın ilk hidroelektrik santralini niagara şelalerinde gerçekleştirmiştir.

teslanın başarıları karşısında elde ettiği ödül neydi dersiniz? edison madalyası!.. edison tarafından sürekli eleştirilen birine bundan daha kötü bir ödül olamazdı.

elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 7 ocak 1943 yılında kendisine ait patent aldığı 700 buluşla en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.

modern dünyayı icat eden insan, milyarder olabilecekken neredeyse meteliksiz bir şekilde 86 yaşında 7 ocak 1943'te new yorker otelinde ölü bulundu.

teslanın bütün dokümanlarına abd hükumeti tarafından el konuldu. tesla’dan geride kalanlar üzerinde çalışmalara devam edildiği ve geliştirilen teknolojiler olduğu söylentileri bulunmaktadır.

bilim adamları bugün onun notlarını satır satır taramaya devam ediyor. uçuk teorilerinin çoğu bugünün ünlü bilim adamları tarafından ispatlanıyor.

örneğin, tesla pervanesiz disk türbin motoru, bugünün modern malzemeleriyle birleştirildiğinde, tasarlanmış en verimli motorlardan biri oluyor. 1901'de patentini aldığı kriyojenik(mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda) sıvılarla ve elektrikle olan deneyleri süper iletkenlerin kaynağını sağlıyor.

elektron altı yükleri olan parçacıkların varlığını ortaya koyan deneylerden bahsetmişti, 1977'de bilim adamları nihayet keşfetti: kuarklar.

belki de tarih bir gün gerçek bir dahiyi gördüğü an tanıyabilecektir.

ayrıca nobel ödülünü reddetmiş tek bilim(fizik) adamıdır.
"


http://www.fizikist.com/teslanin-zamanin...
ayrıca "the prestige" filmindeki performansıyla oscar adaylığı bulunmaktadır.
hakkında yapılan capslere yarıldığım dahi adam.


doğum günü bugün olan dahi bilim insanı.

ancak türk insanı tarafından neler yaptığı/yapmadığı bilinmeden idolleştirilip abartılmakta, rakı masalarında arabesk sohbetlere meze edilmektedir. mesela tesla hakkında şu yazı çok güzeldir bence: http://www.evrimagaci.org/makale/153