ramazan ayı gerginliği

oruç tutmayanların yaşadığı gerginliktir. oruç tutan müslümanların herkesi kendisi gibi görmesinden mütevellit beklentileri de herkesin oruç tutması oluyor. halka açık yerde-oruç tutanların yakınında yeyip içtiğin zaman maşallah orucunu seninle bozacak gibi duruyorlar.

bir an önce sultanlar sultanı 11 ayın sultanının geçip bitmesini diliyorum.
muslim bir ailem olduğu için yaşadığım gerginlik. gecenin bir yarısı gondor kapılarına dayanan orklar gibi kafa siken davulcular mı dersin, pide adı verilen zımbırtı yüzünden eve ekmek alınmamasından ve yemek saatlerinden dolayı yeni beslenme düzeniine adapte olmaya çalışmak mı dersin, sükunet için uyanık kaldığım geceyi çılgın bir sahur sofrası ve nihat hatipoğlu eşliğinde "sen halen uyumadın mı" bakışları atan anne mi dersin, ramazan'da alkol tüketemediği için cinnet geçiren baba mı dersin, dışarıdan gelirken özenerek verdiğim siparişleri oruçlu olduğu için almayı reddeden bir kardeş mi dersin.. aç oldukları için yaşadıkları sinir krizleri ile mücadele etmekten bahsetmiyorum bile. bir an önce bitsin ve american dream'imi yaşamaya devam edeyim of. keşke ateist bir ailem olsaydı.
ateist bir ailem olduğu için beni etkilemeyen gerginlik. hatta çilek şarabı aldım, onu içiyorum, kimse bir şey demiyor. * sıcak yaz esintisi eşliğinde hem de.
ateist ailem olduğu için kıçımda buzlu bademle gezdiğimden hiç iplemediğim gerginlik. şaka şaka zorunlu olarak oruç tutuyorum. *
ramazan zaten sabır ve tahammül etmeyi gerektiren bir ay. sabrın ve tahammülün yoksa ve çevrene zarar veriyorsan ibadet etme kardeşim. senin gerginliğini çekmek zorunda mıyız?
alevilikte de oruç var ama kimsenin haberi bile olmuyor tutan tutuyor tutmayanlara bir şey denmiyor neden mi? çünkü hoşgörü, gerçek ibadet budur, böyle sessizce yapılmalıdır etrafa baskı uygulayıp tuttuğu orucu gözüne sokmaya gerek yok kimsenin.
anlamıyorum, ilkokul 2 den beri oruç tutarım 4. sınıftan itibaren 30 gün tamamını da tutuyordum. bu sene sınavlar dolayısıyla tutmuyorum. günde de bir paket sigara içiyorum, yazın sıcaklarında dışarı çıktığım da oluyor. hiçbir zaman oruç tutuyorum ben diye demedim kimseye, yanımda yemek yerlerdi bana da teklif ederlerdi tokum derdim. ibadet dediğin gizli olur, sen ibadet ediyorsun diye kimse senin eziyetini çekmek zorunda değil. zor geliyorsa yapma, insanlara sarıyorsan tutma tuttuğun orucun ne anlamı var?