skype

yeni nesil çevrimiçi anlık ileti gönderme programlarından bir tanesi.
görüntülü konuşma, telefonlara sms gönderme.. vs hizmetleri de var.

kendi sitesinden - http://www.skype.com - ücretsiz olarak indirilebilir.
msn messengera göre daha hızlı ve kaliteli sesli, görüntülü görüşme yapmanıza olanak sağlayan program.
yolda yürürken bile görüntülü görüşme yapılabilen süper bir program. iş dünyasında da bir hayli yaygın kullanıma sahip...
diyelim ki gizli saklı işler yapıyorsunuz, skype'de uluslararası sularda yüzüp "cam session"lar yapıyorsunuz. ama bu "seşın"ları yaptığınız kullanıcı adının skype'de kayıtlı durmasını istemiyorsunuz. skype, açılan bütün hesapların bir dökümünü tutar. kullanıcı adını skype üzerinden silmek mümkün değil. ama bir yolu var:
c:documents and settingskullanıcı ismipplication dataskype klasörüne gidin. (bunu yapmadan önce klasör seçeneklerinden gizli dosya ve klasörleri görünür hale getirin) skype dosyası içinde skype açılınca görünmesini istemediğiniz oturum adının dosyasını bulup silin. bu kadar.

düzenleme:
bazı bilgisayarlarda skype dosyası içindeki oturum adı dosyasını bulma yolları değişebiliyor. klasör seçeneklerinden gizli dosya ve klasörleri görünür hale getirdikten sonra application data -ya da bazen appdata- klasörünü bulmak daha kolay olacaktır. sonra da skype klasöründen oturum adını dosyası silinebilir.
uzaktaki sevgiliyle her an iletişim kurma aracı. özleme çare olmasa da bi nebze hafifletiyor.
kamerasını denemedim ama ses kalıtesine diyecek yok. gayet başarılı bir program.
cep telefonunuza da kurabilir, böylece bedavaya görüntülü konuşma yapabilirsiniz.
zorunluluktan dolayı yani msn'den başka anlık haberleşme programı kullanmayan bir çevrem olduğundan kullanmamaktayım yoksa 5 senelik bir hesabım var, gerçi o zamanlardaki görünümü daha sadeydi şimdilerde çok yorucu bir görünümü var.
bir türlü ısınamadığım anlık mesajlaşma programı. hakkını yemeyeyim görüntülü konuşma kalitesi gerçekten memnun edici ama arayüz ciddi anlamda kullanıcı düşmanı. kaldı ki msnin yerine gelmesi planlanıyorken iyice bir elden geçirilmeli diye düşünüyorum. sayfa düzeni olsun, menüler olsun of of çok feci geliyor bana. tasarımındaki tek sevdiğim şey kullandıkları mavi renk. ayrıca microsoft hesabıyle oturum açmak an itibariyle mümkün değil; böyle olmamalıydı.
microsoft'un skype'ı satın almasıyla beraber 2013'ün ilk çeyreğinde windows live messenger (eski adıyla msn) hizmetini durduracaktır. şu anda skype'a windows live messenger'a giriş yaparken kullandığını bilgileriniz ile giriş yapabiliyorsunuz.

skype esasen görüntülü konuşma hizmeti sunarken bir taraftan da yazışma hizmeti sunuyor ama bence windows live messenger kadar gelişmiş değil. örneğin, özel tanımlı smileyler kullanamıyorsunuz skype'da veya hem yazışıp hem de kamera açamıyorsunuz. kamera sadece görüntülü konuşmada mevcut. tabii ki kamerayı açıp sesi kısarak yazışmaya devam edilebilir, ancak bir windows live messenger'daki kadar verimli olacağını düşünmüyorum bunun.

nasıl ki windows live messenger üzerinden görüntülü konuşma yapmak pek tatmin edici değilse, skype üzerinden de görüntülü yazışmaya çalışmak bir o kadar tatmin etmeyecektir.
anlık mesaj kısmının fontlarını değiştiremediğim bir program kendisi. ha değişiyor tamam ama toptan değişiyor. ben sadece kendi yazdıklarımın fontunu değiştirmek istediydim. görüntülü iletişim konusunda çok iddialı olunca yazma konusunda fazla kasmamış program da diyebiliriz şu halde.
gülen suratlarına uyuz olduğum chat şeysi.
windows messenger dan sonra ben bu skype a hiç alışamadım. ses ve görüntü kalitesi iyi de ısınamayınca olmuyor.
nickimle aynı olan kullanıcı adımın olduğu msn şeysinin üst modeli.
engelle fonksiyonu bile düzgün çalışmayan, msn'in yerie geçemeyecek dandik net meeting programı.
gerizekalı programdır. ya da ben! bilemedim. biraz önce giriş yapmak için yeltendim ama bir şeyler ters gitmiş. hesabınıza erişemiyor musunuz diye soruyor, tıklıyorsunuz, email adresine sözle geçici kodla giriş için kod veriyor ama o da işe yaramıyor! ne şimdi bu?
akıllı telefonların patlaması ile msn den aldığı tacı çok bir hevesini alamadan elinde patlatmış uygulama, whatsapp,line,tango gibi uygulamalar sonrası artık hiç yüzüne bakılmayan dünyada popüler olduğu dönemlerde türkiyede ezelinden beri bir msn olamamış uygulama.
microsoftun kendisini satin almasindan sonra sirketler tarafindan daha da bir kullanilmaya baslanmis ve backbone elementlerden biri haline gelmistir hem goruntulu/sesli hem de yazili iletisim icin.
  • /
  • 2