soya sosu

yemekleri şahesere çeviren, çin kökenli bir sos. ilk başta çok ağır gelir ama sonra kopamazsınız. zaten umami tatların çoğunluğu da böyledir. soya sosu da buna bir istisna değildir.
bir sos her yere mi yakışır ya ...
güzel bir sostur ama bence bir köri değildir *
beğenemediğim ve alışamadığımdır.
belki de sadece çin yemeklerine eşlik etmelidir.
çünkü, tüm yiyecek üzerine hakimiyet kuran ağır bir sostur.
ya "çok çok çok az" kullanılmalı ya da "hiç hiç hiç" konulmamalıdır.
bildiğim kadarıyla, insanlara ağır gelmesinin nedeni, umami tadında olmasıdır. umami yiyecekler, ilk başta insana çok ağır gelir, ama üzerine gidilirse aslında ne kaçırdıklarını anlar insanlar. diğer bir neden de uzakdoğudaki insanların dilindeki umami algılayıcısı, batıdakilere göre daha fazlaymış. bu nedenle de umami tadı, tatsız tutsuz gelebiliyormuş uzakdoğulu olmayanlara.
haşlanmış fasulyeye çok yakışıyor. denemenizi öneririm. üstüne de karabiber. ama sakın tuz eklemeyin!
iri iri doğradığınız mantarların suyunu çektirdikten sonra üzerine eklediğinizde lezzet patlaması yaratacak olan sos.... aynı zaman'da çeri domates, kırmızı soğan ikilisinin üzerine az zeytinyağı karıştırarak döktüğünüzde sofranızda basit ama lezzetli bir salata oluşturmanıza katkıda bulunacaktır.... son bir dokunuş.... kızartılınız et suyunu çektiğinde tavanıza eklemenizle birlikte eti'nizin lezzeti 1/2 level daha atlayacaktır.... eklediğiniz yemeğe tuz koymamanızı bir kez daha hatırlatırım...
neredeyse tüm yemeklerimde tuz yerine kullandığım sos. sostan ziyade tuz soğan gibi yemeğin içinde bulunmasi gereken bir malzeme olarak görüyorum. soya sosu, istiridye sosu ile yaptiğim karides ve brokolili noodles'ın tadina doyum olmaz. pirinç lapasini biraz yumurta ile karıştırıp soya sosu ve susam yağı ile lezzetlendirip, yaninda yosun ile yemek de akşamlari sıkça yaptiğım bir şeydir.
nefret ettiğim çin mutfağının et yemekleriyle muhteşem giden sosu.
şu anki deneyimlerime dayanarak, en kaliteli markanın kühne olduğunu söyleyebilirim. reklam yapıyor gibi oldu.* en yoğun soya sosu kokusu kühne'ninkinde hissediliyor. kemal kükrer'inkini beğenmedim. yabancı markalar da yemeği katran gibi yapıyor. büyük ihtimalle şeker ya da un miktarını çok kaçırdıkları için böyle oluyor. ama dediğim markanınkini kullanınca her şeyini siz ayarlayabiliyorsunuz.
uzak doğu mutfağı yemeklerine çok yakışan özellikle sushi yerken bol bol bandığım sos. soya ve soya ürünlerinin çok fazla tüketilmesi erkelerde östrojen hormonu salgılanmasını arttırıyormuş sanırım. o yüzden sadece uzak doğu yemekleriyle sınırlı kalmasını tercih ettiğimdir.