stephen hawking

yaşamını evrenin gizlerini çözmeye adamış dünyaca ünlü 71 yaşındaki ingiliz astrofizikçi.
öğrencilik yıllarında yakalandığı amyofrotik lateral skleroz (motor nöron hastalığı) nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan ve uzun yıllardır tekerlekli sandalyeye mahkum olan hawking, iletişim kurabilmek için bilgisayar teknolojilerinden yararlanıyor.
"yaptığım şey evrenin başlangıcının bilimsel kurallarla açıklanabileceğinin mümkün olduğunu göstermekti. bu sayede, evrenin başlangıç kararının bir tanrı'ya başvurularak açıklanmasının gereksizliği ortaya çıkar. bu bir tanrı'nın olmadığını kanıtlamaz, sadece tanrı'ya bir ihtiyaç olmadığını gösterir." demiştir.
istese, sevapları leblebi gibi toplayabilecek olan insan evladı:

hawking diye film/belgeseli vardir. guzeldir.
reddit'de 27 temmuz'da duyurulan soru-cevap yayınlanmaya başlamış. binden fazla soru arasından henüz dokuz soru yanıtlamış. çoğu son yapay zeka çalışmaları üzerine, devamı gelir diye umuyorum. özellikle "karadeliklerden bir kaçış yolu biliyorum" açıklaması konusunda.

https://www.reddit.com/r/science/comments/3nyn5i/science_ama_series_stephen_hawking_ama_answers/
bu sabah vefat etmiş, uzaylıları göremeden gitmesi üzdü.
güzel ve dolu dolu yaşamış insan. tarihteki yerini hakederek almıştır. neden bimem öldüğünü duyar duymaz einstein geldi gözümün önüne. hasretle yollarını gözlüyor, gel lan artık diyo gibi hayal ettim. bundan sonra einstein ile beraber mutlu mesut sonsuza dek denklem çözüp, müzakere yapsınlar.
einstein dan sonra ki en büyük dahi olarak kabul edilen hawking einstein'ın doğum gününde hayata gözlerini yummuş.kuantum fiziği, karadelikler ve paralel evren konularında önemli çalışmaları bulunmaktaydı.yapılan son araştırmalarla birlikte birkaçyıl içinde paralel evrenler konusunda önemli gelişmelere imza atacağına inanıyordum.umarım yeri dolar.
ilham verici bir hayat yaşamış ve dünya bilim tarihinde önemli bir yer edinmiş bilim insanı. dünyanın sonu ile ilgili teorileri çok özlenecek.
hep stephen king ile karıştırdığım adamdır kendisi. hakkında türlü türlü capsler yapılmış ünlü bilim adamı.