tecrübe

facebook ve hatta internetin bile olmadığı 80 li yıllarda çok sevdiğimiz tanımı şuydu: "tecrübe, yenilen kazıkların bileşkesidir".

geçenlerde yeni bir tecrübe edindim de ordan aklıma geldi.
bir ömür süren yaşam ve öğrenme deneyimini tanımlar. bu tecrübelerin toplamı öncelikle edinildikleri dönemin ve olayın gerçeklerini kapsar.

(bkz: ögrenmenin yaşı yoktur)
bazen "kaşarlık" anlamına getirilir.
panayırda 5 halka 1 tele dir tecrübe... 1 paket cigara için 5 halka atarsın büyük heyecanla. tutturamazsın önce elin ayağın titrer heyecandan, derken bi 5 halka daha, bi 5 halka daha. sonunda bir sigara kazanırsın ama artık bedeli 2 pakat sigaradır senin için. önce olsun kazandım ya dersin. yıllar içinde büyük heveslerle girdiğin süreçlerin değmeyecek kazanımları olduğunu anlarsın. aklıma 5 halka 1 tele gelir. sonra gider cigarayı bakkaldan alırsın. işte bu tecrübedir. cigarayı kartonla alanlarda olur onlar sermaye sahibi olmuş tecrübelilerdir. free shop an cigara getirtenlerin tecrübesi uluslararası tecrübeler başlığı altında toplanır.
bi arkadaşımla karşılaştım....
- neler yapıyorsun dedim...
-bir arkadaşımla ortak iş yaptık dedi...
-nasıl oldu ortaklık dedim...
-ben sermayemı koydum,ortağımda tecrunesini dediii..
-sonuç.......ne dedim...
-ortağım zengin oldu,,,bende tecrube kazandım dedi...
bazılarımız için kuyruk acısı manasına da gelir.
insanlar tecrübe edinip neyi nasıl yaşamasını öğrenirler genelde. ama kimi içinde bu durum folloş olma durumunu ortaya koyar.
yaşanmışlığın verdiği olgunluk
şehir dışında üniversite okuyup çalışarak, şehrine geri gelerek, farklı işlerde çalışıp farklı insanlarla muhattap olarak, farklı tiplerle sevgili olarak, farklı fedakarlıklar yaparak, başına buyruk değişik saçmalıklar deneyerek, süper saçma ekonomik kararlar verip sonuçlarına katlanarak, ülke dışına çıkıp görmek istediğin şehirleri ve festivaller görerek edinilebilir tecrübe.

insanlar yavaş yavaş inanmamayı,güvenmemeyi,
sevmemeyi ve kronik şüpheci olmayı öğrenir.
bu gerçekleştiğinde artık ne yazık ki çok geçtir.
insanların "tecrübe" dediği şey budur.
kalbiyle bağlantısını kaybetmiş bir insana "tecrübeli" denir.
sigmund freud
aynı zamanda bir demet akalın şarkısıdır.
başkasından edinilmesi mümkün olmayan bilgidir.
sahip olan, tercih sebebidir... çok net!