chalchene

Durum: 281 - 0 - 0 - 0 - 14.08.2014 23:44

Puan: 2842 - Sözlük Kezbanı

11 yıl önce kayıt oldu. 4.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 15

mahlas üzerinden yaş tahmininde bulunmak

gerçek hayatta insanlar yeterince depresyona sokmuyormuş gibi sözlükte de beni kahreden başlık. oraya fotoğraf koyduk 28 dediler. *

ayı sözlük whatsapp sohbet grubu

sana vermezsem kime vereceğim

bu vermicem vermicem olayı çıktığında, bu şarkıyla karıştırıp remix yapmışlar. ses fena halde bengü'ye benziyor. diyorum bengü ucuz pop şarkıları yapıyor, ben de ayıla bayıla bütün albümlerini alıyorum ama böyle bir şarkısı yoktu bu kadının.

şu an aydınlandım sözlük.

birini ileriye doğru unutmaya çalışmak

ileriye doğru planlar yaptığın, hayaller kurduğun sevgili/sevgili adayıyla ilgili şeyleri unutmaya çalışmaktır. birini geriye doğru unutmaya çalışmaktan daha kolaydır ama biz bunu yapacaktık, biz buraya gelecektik cümleleri sık sık dökülür dilinizden. ayrıca bir nevi birini geriye doğru unutmaya çalışmaktır da.

birini geriye doğru unutmaya çalışmak

bengisu

ne yalan söyleyeyim ilk görünce direk aklıma beth ditto geldi. kadın dergiye çıplak poz bile vermişti. o zaman da çok konuşuldu bu ne özgüven diye.

aynı terane şimdi de var. ipe sapa gelmez milyon tane yorum. ama şu var, haklı özgüven iş yaptırır. bu ablada** da ondan var. sesim var, dans edebiliyorum, kiloluymuşum kime ne? zayıf görüneceğim diye kafaları yiyip sahnede kazulet gibi duran onlarca sanatçı bozması varken, bengisu kendini izletmeyi başarıyor.

(bkz: sana puanım dokuz kanka)

editör

birkaç saat önce yukarıda yönetim butonunu görünce aydığım sözlük görevi. **

bulaşık yıkamak

yalnız yaşarken plastik bardak ve tabak kullanmama sebep olan, ev arkadaşım varken 'yemekler benim, bulaşıklar senin' diye baştan pazarlık yaptığım nefretlik ev işi.

papaoutai

adamın amına koyan klipler listesine tepeden girecek şarkı.

şarkıyı ilk dinlediğinizde fransızca bilmeseniz bile, hareketli bir ritmi olmasına rağmen içinde bir hüzün olduğunu hissediyorsunuz. sonra sözleri öğreniyorsunuz o hüzün acıya dönüşüyor. sonra üstüne de klibini izleyince otur salya sümük ağla.

adnan menderes üniversitesi

öğrencilerinin adres bilgilerini * üçüncü şahıslarla paylaşan üniversite.

izmir

herkes bir tatilden dönsün, şöyle bir işlerini halletsin de ekim başında bir zirve düzenleyelim dediğim şehir.

(bkz: ayı sözlük üç yaşında zirvesi)
(bkz: zirveye katılmayan yazar hasetliği)

muallim

liseli gençlerin alıp veremedikleri bir şeyleri olan şarkı.

ve daha onlarcası...

(bkz: kimse de demiyor ki aga bu nedir)

chp

rte'nin siyasi yasağının kaldırılmasına yardım etmiş parti.

ben başka bir şey demiyorum.

soma

10 ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde recep tayyip erdoğan'a yaklaşık 29.500 (~%47) oy vermiş insanların yaşadığı ilçe.

deha bilimlier

gaymag dergisine soyunacak ilk ünlü türk erkek. fotoğraflar hamamda çekilecekmiş.

ayrıca (bkz: alayına isyan)

1000 forms of fear

sia'nın altıncı stüdyo albümü. 4 temmuz 2014'te yayınlandı.

01. chandelier
02. big girls cry
03. burn the pages
04. eye of the needle
05. hostage
06. straight for the knife
07. fair game
08. elastic heart
09. free the animal
10. fire meet gasoline
11. cellophane
12. dressed in black

favorilerim: 01, 02, 08, 09, 10, 12. tek kelimeyle muhteşemler. 10/10

ben sen o

moderatör

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

sen gelmez oldun

uzun süredir beklediğin insanı, işinden dolayı uzun bir süre daha bekleyeceğini öğrenmek. *

sözlükte fake hesapların olması

psikolojilerini merak ettiğim insanların yarattığı durum. sanırım bunlar iki grup.

birincisi uçurulanlar ya da uçurulmasa bile kaba tabirle itin götüne sokulanlar. çok merak ettim ne işiniz var burada? hala neyin peşindesiniz de gelip burada saçma sapan ortalık bulandırmaya devam ediyorsunuz? nasıl bir yüzsüzlük, nasıl bir arsızlık bu?

diğer grup ise trolller. ilk gruba kıyasla psikolojilerini anlamak için yıllarca deney yapabilirim üstlerinde. nasıl bir manyaklık bu? ortaya çıkıp saçma sapan, kendinin bile inanmadığı şeyleri yazıp çizeceksin, sonra da millet laf söyleyince tatmin olacaksın. sanırım bu küçükken ailenizin size göstermediği ilgiyi, negatif yönde de olsa başkalarından görmek istemeniz.

her halükarda sorunlu tiplersiniz canım. bir an önce tedavi olun.
  • /
  • 15
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 281

sakin

tek albüm çıkarıp dağılan müzik gruplarından olan bir grup. gitar ve vokalde onur özdemir, gitarda özdemir dereli, bassda cenker kökten ve davulda soner özışık vardı. 2008 yılında çıkardıkları hayat albümü ilk, tek ve son albümleri olmuştur. hayranlarının hala birleşip yeni albüm çıkarmalarını beklemesine rağmen geçen günlerde, yayınlanmayacak olan ikinci albümün demolarını paylaşmıştırlar. ve tabii ki ilk albüm gibi müthiş şarkılar:


not: ukde

lut kavmi

lut peygamber ve iki kızı

tevrat'ta yazılı olduğuna göre, lut peygamberin iki kızı, babalarına şarap içirerek onu sarhoş etmişler, onunla cinsel ilişki kurmuşlar ve ondan, yani babaları lut'tan gebe kalmışlardır. tevrat'ta bu şöyle anlatılır:

"ve lut tsoar'dan çıkıp dağda oturdu ve iki kızı onunla birlikteydi. çünkü tsoar'da oturmaktan korktu ve o ve iki kızı bir mağarada oturdular. ve büyük kızı küçüğüne dedi: babamız kocamıştır ve bütün dünyanın yoluna göre yanımıza girmek için ülkede erkek yoktur. gel, babamıza şarap içirelim ve babamızdan zürriyeti yaşatmak için onunla yatarız. ve o gece babalarına şarap içirdiler ve büyük kız girip babasıyla yattı ve (lut) onun yatmasını ve kalkmasını bilmedi. ve vaki oldu ki, ertesi gün büyük kız küçüğüne dedi: işte dün gece babamla yattım. bu gece de ona şarap içirelim ve babamızdan zürriyeti yaşatmak için gir, onunla yat. ve o gece de babalarına şarap içirdiler ve küçük kız kalkıp onunla yattı ve (lut) onun yatmasını ve kalkmasını bilmedi. lut'un iki kızı böylece babalarından gebe kaldılar. ve büyük kız bir oğul doğurdu ve onun adını moab çağırdı, o bugüne kadar moablıların atasıdır. ve küçük kız da bir oğul doğurdu ve onun adını ibni ammi diye çağırdı, o bugüne kadar ammon oğullarının atasıdır."(48)

tevrat'ta bu anlatılanlar için islam yazarları "lut peygambere yöneltilmiş bir iftiradır" derler. bu yazarlardan ibni hazm (ölm. h. 456/m. 1063), tanrı'nın, "kendi kızlarıyla ardarda cinsel ilişkide bulunmak gibi çok çirkin bir iş"i, kendi peygamberine "isnat" etmiş olamayacağını yazar. böyle bir "iftira"nın tevrat'ta yer almasını, "tevrat'ın değiştirilmiş olduğu"na "bir kanıt" diye gösterir.(49)

bu "itiraz"lar karşısında akla şu sorular gelir ister istemez:

tevrat'ta, lut peygamber'in kızlarını "gebe" bıraktığına ilişkin ve benzeri açıklamalar eğer birer "iftira" ise, bunların birer "iftira" olduğu kur'an'da neden açıklanmamıştır? tevrat "değiştirilmiş"se hz.muhammed'den çok önceleri değiştirilmiştir. tevrat'a sonradan birtakım "iftira"lar sokuşturulmuş olsaydı, kur'an'da açıklanmaz mıydı bu iftiralar? kur'an'da böyle bir açıklama yer almıyor; tersine, maide suresi'nin 43. ayetinde, tevrat'takilerin "tanrı'nın hükmü" olduğu belirtiliyor. gerçi kur'an'da, yahudiler'in "üzeyir tanrı'nın oğludur!" gibi yanlış sözler söyledikleri açıklanır.(50) ama bu gibi açıklamalarda "tevrat" değil "yahudiler" suçlanıyor. "tevrat'ta yapılan tahriflerle peygamberlere iftira ediliyor. lut peygambere de iftira edilmiştir. lut peygamber şarap içerek kızlarıyla cinsel ilişkide bulunmamıştır" biçiminde bir açıklamaya raslanmıyor kur'an'da. eğer gerçekten "iftira" edilmiş olsaydı, bu denli önemli bir konuda kur'an'da açıklama yapılmaz mıydı?

kaldı ki ibni haldun (1332-1406) gibi çok önemli islam düşünürleri, tevrat'ın "tahrif" edilmiş olamayacağı görüşündedirler. ibni haldun, "tevrat"ın değiştirilmiş olamayacağına, ibni abbas'ın buhari'de de yer alan bir sözünü kanıt olarak gösteriyor. ibni abbas diyor ki: "böyle bir şey olamaz (yani tevrat değiştirilmiş değildir). bir toplum, peygamberine inen kitabına inansın da, sonra o kitabı değiştirmiş olsun, böyle bir şey düşünülemez. tevrat'ın inanırları olsa olsa, tevrat'ı te'vil etmiş olabilirler ve olsa olsa bu te'villeri tahrif sayılabilir."

ibni haldun, ibni abbas'ın bu görüşünü, yani tevrat'ın değiştirilmiş olamayacağı yolundaki görüşünü, maide suresi'nin 43. ayetinin de açıkça kanıtladığını yazıyor.(51)

konumuz "tevrat'ın değiştirilip değiştirilmediği" değildir. onun için bu konu üzerinde daha fazla durmaya gerek yok. ancak burada şöyle bir sorunun daha akla geldiğini belirtmek gerek: eğer eldeki tevrat değiştirilmişse, değiştirilmemiş olan tevrat nerededir? ali imran suresi'nin 93. ayetinde "getirilip okunması" istenen "tevrat" hangi tevrat'tır? "tanrı kitabı" olarak bildirilen tevrat'ın şimdi nerede olduğu söylenebilir mi? göğe mi uçmuştur bu tevrat?

turan dursun, din ve seks, berfin yayınları: 100, 3.basım, haziran 2010, ısbn: 978-975-6680-01-8, s.30-32

______________________
(48) tevrat, tekvin, bap:19, ayet:30-38
(49) ibni hazm, kitabu'l-fasli fi'l-milel ve'l-ehvai ve'n-nihali, beyrut, 1975, c.1, s.133-134
(50) bkz: tevbe suresi, ayet:30
(51) ibni haldun, tarihu ibni haldun (kitabu'l-iber...), mısır, 1963, c.1, s.8

cinsel organı pis kokan erkek

cinselin organın sustalı olmasından mütevellittir. bazen, aşırı kilodan dolayı içeride kalan ve erekte olunca dışarı çıkan bu organ, orada havasız kalmaktadır.*

seyidalidis

azmak

çeşme'de bir koydur. before sunset adında bir beach club vardır. gay plajına yürüyerek gitmesi buradan daha kolaydır.**

kaynanamın adını kuyruklu yılan koydum

orijinal adı olsun, kibariye'nin albümündeki adı olsun, hap koydum olmasına rağmen, ve bunu düzelten editörler olmasına rağmen* ısrarla şarkı sözlerinin bir kısmını alıp başlık haline getirilen şarkı.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.