vikipedi

özgür ansiklopedi. değerli bir kaynak haline gelmiştir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa
bilgilerin doğruluğuna emin olabildiğim tek intersiklopedi.*
26 şubat 2012 pazar günü saat 13:00 te kadir has üniversitesi cibali kampüsünde konferansı olacak olan intersiklopedi.
homofobik olduklarını düşünüyorum. bir çok interaktif sözlük vikipedi de tanıtılmış fakat bizim tanıtımımız ve tanımlarımız silinmiş.

şöyle ki;

-----------------------------

uyarı: daha önceden silinmiş bir sayfayı tekrar oluşturuyorsunuz.

sayfayı değiştirmeye devam etmenin uygun olup olmadığını düşünmelisiniz. sayfanın silme ve taşıma kaydı kolaylık için burada verilmiştir:

08:46, 26 eylül 2012 mskyrider (mesaj | katkılar) ayı sözlük sayfasını sildi ( madde 6: kayda değer olmayan web sitesi)

-----------------------------
türkçe vikipedi 200 bin başlık sınırını aşmış bulunmaktadır an itibari ile.
türkiye ayağındaki görevli kişilerin bariz bir homofobileri var anladığım kadarıyla. bir çok interaktif sözlüğün sayfaları açılmışken, ayı sözlük için açılan sayfaları sürekli silmektedirler. bir de vikiproje lgbt adında bir proje oluşturrmuşlar. o proje yürümez be anacım. üzgünüm. kayıt olan kullanıcıları anında dışlayıp, destek olmadan portaldan soğutan bir oluşum ne kadar başarılı olabilir ki. girilen bilgiler zaten zinyon tane başka portal üzerinden ulaşılabilecek bilgileri içeriyor. neyin kafasındasınız olum siz.

(bkz: 29 ocak 2015 vikipedi rezaleti)

edit: ayı sözlük başlığı silinmekten vazgeçildi. yapılan tartışmalar sonucunda ortak bir karar alınamamıştır dendi.
"genç vikipedistler rahatsız oldular" ve "beyninizden element yaratıyorsunuz" cümlelerini kullanan bir kullanıcı hemen engellenebiliyor. aşmışlar resmen.
vikipedi için "devlet dairesine benziyor" demişlerdi. şifresi çalınan profilim hakkında hiçbir işlem yapılmadığı ve hatta ilgilenilmediğini gördüğümde "gerçekten devlet dairesi gibiymiş" dediğim ansiklopedi.
"nasıl vandal oldum" adlı albümümün çıkış parçası.
kayıt olurken mail adresi seçeneği "isteğe bağlı" olarak tanımlanmış olsa da, e-mail girmekte fayda var. şifrenizi çaldırdığınız yada unuttuğunuzda hesabınızın şifresini yenilemek ancak mail adresi girmişseniz gerçekleşiyor. aman dikkat.

(bkz: ben değil bir arkadaş)
bazen sözlük ile ansiklopedi karıştırılıyor sanki. *
ekşi sözlüğe bakarım diyenlere bu vikipedinin içindeki tüm kodlar, fontlar vs artık ne varsa ağıza ağıza vurulmalı. elbette yanlı şeyler, tartışmaya açık bilgiler mevcut viki'de, ama en azından kendini devamlı güncelliyor ve sözlükler gibi bilgi karmaşasına yol açmıyor.

dedikodu okumayın gidin viki okuyun evladım.
kadın vikipedistlerin azlığı tüm dünya ve türkiye'de biliyor, kadınların editör olmaları için kampanyalar başlatılıyordu. en son türkiye'de de 7 kadın vikipedist eksiklikleri göze çarpan kadın profillerinin maddelerini oluşturmak için bir araya gelmişler. ne de iyi etmişler. hande kader cinayeti bile sayelerinde henüz yeni maddeleştirildi.

http://ayisozluk.com/lnk/a08f10
homojen dergi'nin de içeriğinde yer aldığı bilgi kaynağı.
gurur verici...

https://tr.wikipedia.org/wiki/homojen_(dergi)
ülkemizde "idari tedbir" uygulanan ve erişim engeline takılan dünyanın en büyük internet ansiklopedisi. tedbir kararının " türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler" nedeniyle verildiği bildirilmiş. yıllardır vikipedi'de içerik düzenlerim, madde hazırlarım. kaynak belirtilerek içerikler girilir ve o kaynakların da güvenilir kaynak olması esas alınır. vikipedi bu doğrultuda yayın yapan bir ansiklopedidir. devletin kirli çamaşırları ortaya çıktı diye bu uygulamanın devreye girmesi sansürün ilahını yaşadığımız ülkemizde şaşırtmamıştır. yazıktır!

http://www.bbc.com/turkce/haberler-turki...
  • /
  • 2