vücut geliştirme

hırstır, tutkudur, saçmadır, ne gerek vardır. spor yaparak gayet sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak varken vücut çalışmaya başlayanlarda beyin işlevlerinin sadece vücut geliştirme düzeyine indirgendiğine tanık oluruz.*
aklını kullanamayanlara, vücutlarını kullanmaları için geliştirilen ve sonucunda ortaya anlamsız şekiller çıkartan "sözde" spor.
nam-ı diğer beyin küçültme!
boyuna bakmadan hulk'a dönenler cep herkülünden başka bir şeye benzemiyor, baya komik.
çok disiplinli iş kardeş bu. zamanında oks ye onu geçtim öss ye bu kadar çalışmamıştım. peki ne oldu belli belirsiz iki dilim paklava :d zor&zahmetli.
her şey de olduğu gibi yakışan yapsın anacım. ama yakışmayanlar lütfen abicim lütfen. futbul topu gibi her tarafınız kertik kertik olmayın noolur.
bakış açınıza göre değişecek olandır. misal, ben bi erkeğin vücut geliştirmesini göbek yapması olarak algılıyorum.
hiçbir zaman aradığım kişinin vücudu şöyle olsun böyle olsun kafalarına girmedim. girenlere de şekilci derdim valla.

fakaat, başladıktan sonra vücut geliştiricilere hak verdim yav. bir kere ciddi disiplin, acı ve yorgunluk içeriyor. bu kadar acıya katlanan adam ne istese haklıdır diyorum şu an. şekilcilikle alakası yokmuş meğer.

yalnız, kocaman göbekli mc donalds abilerin "fit vücut olsun yoksa olmaz" kafasına anlam veremeyeceğim. belki onları da zamanla anlarım.
yalan değil, her ne kadar bize dayatılan güzellik algılarını eleştirsem de gözüme hoş geliyor inkar edemem ama bunu abartanlar da muhakkak bir problem olduğu kanısındayım. yani bir şeylerin eksikliği-ezikliği. ya çocukken şişmandır sonrasında zayıflar ve buna merak sarar, ya sevgilisi terk etmiştir de intikam alıyodur, ya maddi manevi bir eksiklik hissiyatındadır ya da penisi küçüktür vs. hep bir iteleyici güç var bu aşırı kaslı, hulk beylerde. bana hep bir şeyin üzerini kapamak için bu anlamda çaba gösteriliyor gibi geliyor nedense. bu kadarının sırf kendini iyi hissetme, güzel gözükmek için olduğuna pek inanmıyorum açıkcası. en basitinden dışarıdan gelen o beğeni, insanın özgüvenini okşaması bile yeterli bir sebep bu arkadaşlarda. her şey ayarında, dozunda güzel. gerisi bas bas ''ben de bi sorun var!'' diye bağırıyor.
ilk bakışta "bu ne canım, hayatını spor salonunda geçirmiş bu" diye yargılamamak lazım. şahsım gibi okumayı öğrenmeden çeşitli sporları manyak disiplinle almaya başlayanlar için zorunlu hale geliyor. çocukluğundan beri antrenör disiplininde yaşıyorsun. yaşıyorsun diyorum bak, çalışmıyorsun. çünkü adam her şeyini yönetiyor. interdisipliner geçişler olsa dahi disiplin baki kalıyor. bu bir.

ikincisi; vücut önceden kaldıramayacağı bir şartı kaldırması gerektiğini anladığında kendini yenilemeye ve iyileştirmeye çalışıyor. pratik ve gelişim, her ne alanda olursa olsun bunun üzerine kurulur. bu gelişme ve değişim olmayınca durağanlık devreye giriyor. memnuniyetsizlikler, buhranlar vs.

ezcümle; hem bu disipline alışmışsan, hem de egzersiz yapmadığında kötü hissediyorsan; olayı ulaşılmaya çalışılan muazzam bir vücut yerine bir süreç olarak görmek lazım. keza ben hayatımda korkunç buhranlara, varoluşsal krizlere giren sporcu görmedim.
vücut geliştirmenin yararları elbetteki tartışılmaz fakat çok abarmamak lazım. tabi bir de sadece üst çalışıp bacakları da unutmamak şart.

(bkz: vücut geliştirmede bacakları geliştirmeyi unutmak)
öncelikle bu sporun yüzde 60'ı yemek yüzde 20'si uyku ve yüzde 20'si harekettir. yani o vücutlar sadece ağırlığın altına yatarak gelişmiyor. tam tersine, uyku ve beslenmeyi yeterli almazsanız ağırlık çalışması sırasında parçalanan kaslarınız onarılmaz ve güçten düşerseniz. evet, ağırlık çalışırken kaslarınızı parçalarsınız. yemek ve uyku ile daha güçlü şekilde onarırsınız.

bir diğer yanlış ise pek çok spor salonunda verilen çoklu antreman programları. bu programların çoğu hiçbir işe yaramaz. neden mi? siz eğer pazartesi göğüs çalışıp haftaya pazartesiye kadar göğsünüzü çalıştırmazsanız doğru düzgün yol kat edemezsiniz. bakın, başlarda vücudu hızla gelişirken zamanla gelişimi duran ve sudak çıkmış ördek gibi salonlarda arkadaşlarına "abi benim vücudum neden artık gelişmiyor yaa" diye dolaşan arkadaşların en büyük sorunlarından birisi budur. çünkü bu spora yeni başlayan birisinin vücudu çok hızlı gelişecektir. bunu programla alakası yok. zamanal kas kütlesi artışı durur. işte sizin yapacağınız çoklu program bunu engeller.
peki çoklu programı kimler yapabilir? jay cutler yapabilir, arnold yapabilir. bu işi meslek haline getirmiş, hayvan gibi beslenip hayvan gibi yaşayan hayvanlar yapabilir. stereoid kullnananlar yapabilir. ancak onlarda gelişim olur.

yeni başlayanların yaptığı en büyük hatalardan birisi ise hemen ağır yüklerin altına girmeleri. okulun salonuna böyle haldır huldur gelen kaç arkadaşı ağırlıkların altından aldım bilmiyorum. vücut geliştirmeye yeni başlayan birinin kasları güçsüzdür. sinir sistemi güçsüzdür. sinir sistemi bu sporda çok önemlidir. bakın haltercilere ve hamallara... hiçbir çok kaslı değillerdir ancak oldukça kuvvetlidirler. neden? çünkü sinir sistemleri çok kuvvetli. sizinde ilk önceliğiniz sinir sisteminizi uyandırmak ve harekete geçirmek olmalıdır. zaten kaslarınız zamanla çalışmaya başlayacaktır. ama sinir sistemi önemli. sinir sistemini kuvvetlendirmek için ne yapmalı? aynı hareketli yavaş ve düzenli olarak yapmalısınız. aceleye gerek yok.

hah, aklıma gelmişken. bir de vücut geliştirme ekolü olarak brad pitt var. fight cluptaki gibi olsam yetercilere gelsin bu paragraf. ben hayvan gibi olmak istemiyorumculara gelsin. bu hatayı bu spora ilk başladığımda bende yapmıştım. spora başladığımda yağlarım vardı. az yiyordum. çünkü çok yersem "hayvan gibi olmaktan" korkuyordum. ama bir türlü doğru düzgün ilerleyemiyordum. sonra anladım ki bu sporu yapmak için "hayvan gibi yemek" gerekiyor. sonuçta o kaslar elma, armut yiyerek oluşmuyor. neler neler yiyorum gene de hayvan gibi olmuyorum. çünkü o hayvan gibi dediğiniz adamlar gerçekten hayvan gibi yiyen hayvanlar. stereoid almaları cabası.

şimdilik aklıma gelen bunlar. daha sonra güncellerim.
"vücut geliştirme" yani "vücudunu geliştirme, bırak olduğu gibi kalsın" şeklinde algıladığım ifade...
geyler arasında daha yaygın olan spor.çünkü ortada rekabet ve kendini geliştirme ,beğendirme amacı var.ama bu konuda burda da bir atağa kalkma durumu var.
bu arada gerçekten zor ve meşakkatli bir iş olduğunu belirteyim.çikolatalı kek gayet güzel anlatmış zaten yukarda.
bunun bir de evde vücut geliştirme alternatifi vardır ki başlıyacak olan yazarlara camdan halı silkelemeyi tavsiye ederim. fermuar abinize güvenin evin 2 halısını her gün 10 dakika silkelesen 3 ayda omuzlar ve kollar o biçim olur. eheheh denedik yüzde 100 çalışıyor.
an itibariyle başlamaya karar verdiğim durum.
salonda çalışmak yerine şunlardan bir kaçını yoğurarak yapmak istediğim spor :/

ah bir de ertesi gün oluşan kas ağrısı olmasa yemin ederim insanı hayattan soğutuyor. hele ki bacak çalıştıysanız yürümekte epey zorlanırsınız. ama tatlı bir yanı da var bu işin. 2 ay sonra döndüm yine spor salonuna anam ne kalabalık ne kalabalık. yani akşam gitsem anlarım da günün ortasında bile salon tıklım tıklım olur mu yavv. allahtan squat rack boştu da tüm hareketlerimi yapabildim. zaten salonun yarısı bench sehpasında yarısı da izole makinalarda olunca tadından yenmedi dünkü antrenman. beklediğimden de kısa sürdü zaten 1 saatten fazla sürünce canım sıkılıyor benim. hemen yapıp çıkasım var. o yüzden bekleme sürelerimde de 1 dakikayı aşmamaya çalışıyorum. tüm vücut çalışmanın güzelliği tadından yenmemesi.
  • /
  • 3