3 idiots

üniversite okumadığima pişman ettiren şahane film
son zamanlarda izlediğim bollywood filmidir. çok keyifli sürükleyici eğlenceli ve oldukça uzundur.* film arasındaki zoobi doobi şarkısında kalkıp oynamamak elde değil.
zoobi doobi zoobi doobi pum para
zoobi param pum
zoobi doobi zoobi doobi naache
kyun pagal stupid maan

aile beklentilerinin öğrencileri ittiği korkuların, istenmeyen mesleklere zorunlu okutulmasını, ezberci mantığın yanlışlığının ve öğrenim hayatındaki yanlışlıkların çeşitli karakterler üzerinden son derece başarılı bir şekilde verildiği bir hint filmidir. arkadaşlığında duygusal bir şekilde işlendiği bir filimdir. bazı sahneler güldüredebiliyor
en yakın arkadaşımın acil izlemelisin çağrısıyla oturup bir solukta izlediğim bollywood filmi. filmin 170 dk. olması ve hint filmlerine karşı hiçbir sempati beslemiyor olmam önce biraz tereddüt ettirdi ama arkadaşımın zevkine sonsuz güvenimden oturdum izledim. imdb'den o kadar puanı almayı hak etmiş film. çok uzun ama sıkmıyor. üniversite yılları, arkadaşlık ilişkileri, birlikte atlatılan zorluklar, şanssızlıklar. bir çok sahnesinde ahh çektiren bir çok sahnesinde kahkahalarla güldüren bir film. ön yargılardan sıyrılıp mutlaka izlenmeli.

http://www.imdb.com/title/tt1187043/
bugün tam olarak saat yediyi on üç geçe izlemeyi bitirdiğim, izlerken kah ağlamak kah gülmek kulvarlarında sayısız helak olmayı kazandığım film. bu tuhaf ve anlaşılmaz tanımdan sonra;

film dostluk bağı, yaşamın neden anlamlılığı, aşk ve neredeyse görülmeyecek incelikte bir kapitalist sistemin rekabet eleştirisini bünyesine alıp yoğurmuş. mühendislik nedir ne değildir ve mühendis kim olabilir sorularına da çok güzel yanıtlar veriyor. ağladığım ilk sahne daha filmin yönetmenin kendini boynundan tavana astırdığı güzelim mühendisin intihar sahnesiydi. buna benzer yine bir mühendisin üçüncü kattan kendini atıp intihar ettiği sahnede ağlattı. velhasılı kelam ağlıyorsun arkadaş. yengeç ve balıksan helak oluyorsun. haa gülmekten yarıldığın ve tebessüm etmekten, mutlu ve memnun olmaktan da yoran bir film. hemen her karesi usatalıkla işlenmiş. hayli uzun olmasına rağmen hiç sıkılmadan izleyebilirsiniz. ama filme tuvalet molası vermek ihtiyacı doğabiliyor.

bir diğer muhteşem/harikulade film için lütfen çekinmeden:

(bkz: the fall)
eğitim sisteminin boktanlığını ortaya koyan film .
hiç düşünmeden izlediğim en iyi filmlerden biri diyebilirim. ayrıca filmden bir çok replik facebook sayfalarında, duvar yazılarında paylaşılır durumda.
elini kalbine koy ve tekrarla! all is well, all is well.
çok uzun zamandır izlemediğim hint filmlerini bana tekrar hatırlatan güzel film. ve tekrar anladım ki ben bu filmdeki danslardan rahatsız değilim. süreden rahatsızım. 15 dakika kesintisiz dans ediyor adamlar. filmde üç dans bölümü olsa 45 dakika gitti kafadan. böylece şarkıyı dinleyip iyice moda giriyor, şarkıdan önce gerçekleşmiş olayları unutacak duruma geliyor insan bazen. ama her şeye rağmen: ol iz vel!
bollywood'ta çığır açan hele ki ben gibi makine müh leri için içinde çok fazla paralel öğe taşıyan, hem gülüp hem ağladığınız film. içinde o aptal danslar bile sırıtmamış olup sıkılmadan izlenecek filmlerdendir
sıkmayan eğlenceli, aynı zamanda boş bir içeriği de olmayan filmlerden bi tanesi. meslek seçerken idealist davranmak isteyenler ancak toplum baskısından kaçamayanlar için gaza getirici bi film. 3-4 kez izledim kendisini yaklaşık 3 saat olduğunu bilmeme rağmen.
'laaaaaaaaaaaaaaaan neden kimse mühendisler hakkında olduğunu daha önce söylemedi bana ' çığlıklarımı izlerken içimde attığım bir züherdis adayı olarak hoşlaştığım film , ara ara ne zaman biteceklerim oldu ki uzun bir film olmasından kaynaklanıyor ve diğer hint filmleri gibi olmayan bir film , daha az dans göreceksiniz , bu arada arkadaşlar ol iz vel diyebilmeniz için kesintisiz güç kaynağının önemini izleyenler olarak gördünüz lütfen alın verin ekonomiye can verin
ülkemizde herkesin bildiği ve kimsenin değiştiremeyeceği bir sistemi konu alan film.
meb tarafından öğretmenlerin izlemesi gerekenler listesine alınmış film.

ayrıca (bkz: taare zameen par)